A testsúlytöbblet csökkentésével a vérnyomás és koleszterinszint is csökkenthető.  Azonban ha a vérnyomáscsökkentésben orvosi segítségre is szükség van, dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos szerint nem mindegy, milyen módszert választanak.

Fogyással a vérnyomás csökkentéséért

magas vérnyomás gyógyszer életmód- A magas vérnyomás csökkentése feltétlenül cél kell, hogy legyen a komoly szövődmények elkerülése végett – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos.- Kutatások bizonyítják, hogy túlsúly esetén a testsúlycsökkentés, a sóbevitel mérséklése és a fizikai aktivitás fokozása jelentős vérnyomáscsökkenést eredményez. Azt is egyre több adat bizonyítja, hogy az alkoholfogyasztás mérséklése és a dohányzás elhagyása kedvező a vérnyomás értékeire. Hasznos a DASH-diéta, amelynek lényege a naponta négyszeri gyümölcs, zöldség, két-három alkalommal sovány tejtermék- és rendszeres hal-, valamint fehér hús-fogyasztás. A nem gyógyszeres kezelési formák közül a túlsúly esetén alkalmazott testsúlycsökkentés a leghatékonyabb: 10 kg fogyás a szisztolés vérnyomásértéket 5–15 Hgmm-rel mérsékli. Ugyanennyi fogyás esetén ráadásul csökken a magas koleszterinszint, enyhülnek az anyagcsere problémák, ízületi panaszok, növekszik az energiaszint.

A túlsúly befolyásolja a vérnyomáscsökkentést is

Bizonyos esetekben azonban szükség lehet gyógyszeres segítségre is a vérnyomás csökkentéséhez. A State University of New York's Downstate Medical Center tanulmánya szerint a kezelés akkor a leghatékonyabb, ha a szakemberek figyelembe veszik a páciens testtömeg-indexét (BMI). A kutatók általánosságban azt állapították meg, hogy az elhízott betegek legjobban a vizelethajtó gyógyszerekre reagáltak. A kalciumcsatorna blokkolók egyaránt beválhatnak vékonyabb és elhízott személyeknél is. (Az ilyen gyógyszerek részben meggátolják a kalcium belépését a szívizomba, így a szív nem húzódik össze olyan nagy erővel, és emiatt csökken a terhelése.) A szakértők szerint ezek a megállapítások nagy segítséget jelenthetnek a leghatékonyabb kezelések megválasztásában.

Mi tehetünk magunkért?

magas vérnyomás gyógyszer életmódHa diagnózis születik a magas vérnyomás betegségről, tudnunk kell, hogy a kezelés ettől kezdve feltétlenül szükséges, ugyanis a kezeletlen állapot súlyos betegségekhez vezethet a veseelégtelenségtől a szívinfarktusig.
- Vagyis kiemelten fontos az orvos által elrendelt kezelés, azonban 160/100 Hgmm alatti vérnyomásnál, szövődmények nélkül és társbetegségek hiányában ez kifejezetten életmódkezelés, e fölötti vérnyomásnál életmódkezelés is – a gyógyszeres kezelés mellett – hangsúlyozza Sztancsik doktornő. - Az életmódkezelés egyik része a mozgásterápia, másik fontos eleme a táplálkozási iránymutatás. Magas vérnyomás betegeknek azt is tudniuk kell, hogy szükség van a rendszeres, orvos által végzett vérnyomás ellenőrzésre és más, a kardiológus által elrendelt vizsgálatra is. Megfelelő életmód mellett ugyanis a vérnyomás csökkenése akár az esetlegesen mellé szedett vérnyomáscsökkentő gyógyszerek dózisának csökkentése mellett is szóba jöhet, és fordítva is igaz az összefüggés: rossz irányú életmódváltozás és/vagy társbetegségek fellépte a szükséges gyógyszerelés emelését, váltását eredményezhetik.

 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!

Magas vérnyomással így mozogjon!
Csökkenthető vagy elhagyható valaha a vérnyomásgyógyszer?
Fájhat a fejünk a magas vérnyomástól?
Edzéssel a stressz és a magas vérnyomás ellen (Életmód Orvosi Központ)

Bejelentkezés vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Sztancsik Doktornő! Mellkasi fájdalommal, bal alkar zsibbadásával járó panaszaim vannak. Ezen tünetek fizikai terhelés hatására, sportolás esetén (futás, úszás) erősödnek, és a terhelés befejezése után is sokáig megmaradnak. Rengeteg kardiológiai vizsgálatot (normál EKG, terheléses EKG, Holter, ultrahang, cardio CT, szívkatéter) elvégeztettem már, de egyik vizsgálat sem mutatott ki problémát, panaszaim mégsem szűnnek. Ezen kívül orvosi javaslatra neurológiai, gasztroenterológiai (gyomortükrözés) kivizsgálásokon is átestem. Doktornő véleménye szerint, lehet-e ennek ellenére kardiológiai gondom, illetve van-e még bármilyen vizsgálat, amelyet érdemes lenne elvégeztetnem? Köszönettel: András
András

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Kedves András!
Köszönöm megtisztelő bizalmát.
Az Ön által leírtak alapján nem valószínű, hogy kardiológiai probléma állhat a háttérben. ( Az elvégzett vizsgálatok is ezt igazolják. )
Pontosabb véleményt személyes konzultáció után tudnék mondani.
Érdemes lenne egy sportorvosi terheléses vizsgálatot végezni ( ergospirometria ).
Amennyiben gondolja mind a konzultációban, mind a vizsgálat elvégzésében tudok segíteni.
Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Emberi

Sztancsik doktornőnél kedvesebb, hozzáértőbb, emberibb orvossal még nem találkoztam. Nagyon hálás vagyok, hogy hozzá kerültem és ezután is csak hozzá fogok járni.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.02.04 15:43