A magas vérnyomást nem mindig könnyű felismerni, ugyanis az extrém kiugrásoktól eltekintve, jellemzően nem okoz panaszt. Ha azonban komoly fejfájás jelentkezik, érdemes a vérnyomásértékeket is ellenőrizni. Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája elmondja, miért. 

Mit mond a tudomány?

A szakemberek véleménye megoszlik abban a kérdésben, okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást vagy sem.

  • Érvek a támogató oldalról

Az Iranian Journal of Neurology című szaklapban publikált cikk szerzői szerint a magas vérnyomás által kiváltott fejfájás jellemzően mindkét oldalon jelentkezik, pulzáló jellegű és fizikai aktivitás hatására erősödik. Az ilyenkor jelentkező  hirtelen érösszehúzódás és/vagy értágulat (mindegyik előfordulhat, akár egymást követve) eredményeként (egyéb más, nem pontosan ismert tényezők mellett) agyödéma alakulhat ki. 

  • Érvek az ellenző oldalról

Az American Heart Association állásfoglalásában ugyanakkor az szerepel, hogy az emberek általában nem tapasztalnak fejfájást, amikor magas a vérnyomásuk, hacsak nem megy 180/120 fölé. Ennek igazolására többek közt olyan kutatásokra hivatkozik a szervezet, mint az American Journal of Hypertension című lapban publikált tanulmány, amely 30 éven keresztül követett 1914 magasvérnyomás beteget és nem talált összefüggést a rendszeres fejfájás és a szív-érrendszeri eredetű halálozások közt.

Magasvérnyomásos krízisben mentőt kell hívni

magas vérnyomás fejfájás- Saját tapasztalataim azt mutatják, hogy a magas vérnyomás csak ritkán okoz fejfájást, kivéve az ún. hipertenzív krízis állapotát, amikor az értékek hirtelen megemelkednek. Ebben az esetben nem a mért vérnyomás számszerű értéke számít, hanem az, hogy gyors, hirtelen emelkedés történik. Ha valakinek rövid idő alatt 120/80 Hgmm-ről 160/100 Hgmm-re emelkedik a vérnyomása, ez is okozhat tüneteket, akár fejfájást is, ugyanakkor akár 210/120 Hgmm-es érték mellett is lehet panaszmentes a beteg, ha az stabilan magas, és lassan alakult ki. Tehát amennyiben a vérnyomás kiugrik és emellett orrvérzés, rossz közérzet, látás- és /vagy beszédzavar és fejfájás jelentkezik, 2 percet várjon a beteg, majd mérje újra a vérnyomását, és ha a két mért érték között 4 Hgmm-nél nagyobb a különbség, 1-2 perc után mérje meg harmadszor is a vérnyomást. Amennyiben a harmadik mért érték is 160/100 Hgmm felett van, és a beteg panaszai nem enyhülnek, vagy még fokozódnak is,  orvost kell hívni.  Különösen akkor, ha hányás, mozgás, beszédzavar is komplikálja a képet. A beteg lehetősége, hogy önmagán segítsen, 25 mg Tenziomin elrágása lehet, ha nem hány - hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája. - Ha azonban nem köthető ilyen krízishez a fejfájás, a kivizsgálás több szakterületet is érinthet, ugyanis a kiváltó okok is különbözőek lehetnek, az izomgörcstől, a fogászati-, és vércukor problémákon, a pajzsmirigy betegségen át a fül-orr-gégészeti gyulladásig, a neurológiai problémákig. A kardiológiai kivizsgálás azonban lehet egy olyan biztos alap, amelyre ráépülve a megfelelő irányba lehet elindulni a diagnózis felé.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:
  • Magas vérnyomás specialista
  • Stroke utáni rehabilitáció
  • Agyi keringés
  • ABPM - szakorvosi kiértékelés
  • Holter EKG - szakorvosi kiértékelés
  • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Orvosok! A kérdésem a Nebivolol (Teva 5mg) gyógyszerről szólna. Covid fertőzés után magas pulzus miatt írta fel a háziorvosom, aminek lassan már 1 éve. Fél tablettát szedek, de úgy érzem hogy nyugalmi állapotban a gyógyszet lelassít, gyakran fáj a fejem, illetve szédülök is mióta szedem, nem az a tipikis egyensúlyvesztéses szédülés, inkább enyhe forgó érzés. Hétfőn lefeleztem a fél tablettát is, a vérnyomásom normális tartományban, a pulzusom szintén. A fejem fájdogál, de lehet más oka is a fejfájásnak. A fő kérdés, hogy szükséges egy kardiológia szakrendelésre elmennem, vagy a háziorvosommal egyeztetve szép lassan el lehet hagyni ezt a gyógyszert? Megtisztelő válaszukat köszönöm! Tisztelettel: Novotni Dávid
Novotni Dávid

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Tisztelt Novotni Ur,

A nebivolol gyakran alkalmazott béta blokkoló típusú gyógyszer post-COVID syndroma kardiológiai tüneteinek (szapora pulzus) kezelésére, emellett vérnyomás csökkentő hatása sem elhanyagolható. A leírt tüneteket értékelve azt gondolom, hogy a háziorvosával egyeztetve elhagyható a gyógyszer, annál is inkább, mert a fejfájás hátterében alacsony vérnyomás is lehetséges. Ezt ellenőrizni szükséges. Tartós fejfájás es szédülékenység eseten további kivizsgálás javasolt: neurológia, szemészet, etc.

Üdvözlettel

Dr. Ferenczy Peter


Páciensek mondták

Kedves és körültekintő

Kedves, szakmailag magasszintű támogatást ad,körültekintő és a problémát nem zárja le csak egy találkozoval, tehát visszamérésre is kiváncsi, értékelést - tanácsot ad. Köszönöm

dr. Kapocsi Judit PhD
dr. Kapocsi Judit PhD
magas vérnyomás és érkockázat specialista
Létrehozás ideje: 2018.09.27
Utolsó módosítás: 2018.12.21