A magas vérnyomást nem mindig könnyű felismerni, ugyanis az extrém kiugrásoktól eltekintve, jellemzően nem okoz panaszt. Ha azonban komoly fejfájás jelentkezik, érdemes a vérnyomásértékeket is ellenőrizni. Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája elmondja, miért. 

Mit mond a tudomány?

A szakemberek véleménye megoszlik abban a kérdésben, okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást vagy sem.

  • Érvek a támogató oldalról

Az Iranian Journal of Neurology című szaklapban publikált cikk szerzői szerint a magas vérnyomás által kiváltott fejfájás jellemzően mindkét oldalon jelentkezik, pulzáló jellegű és fizikai aktivitás hatására erősödik. Az ilyenkor jelentkező  hirtelen érösszehúzódás és/vagy értágulat (mindegyik előfordulhat, akár egymást követve) eredményeként (egyéb más, nem pontosan ismert tényezők mellett) agyödéma alakulhat ki. 

  • Érvek az ellenző oldalról

Az American Heart Association állásfoglalásában ugyanakkor az szerepel, hogy az emberek általában nem tapasztalnak fejfájást, amikor magas a vérnyomásuk, hacsak nem megy 180/120 fölé. Ennek igazolására többek közt olyan kutatásokra hivatkozik a szervezet, mint az American Journal of Hypertension című lapban publikált tanulmány, amely 30 éven keresztül követett 1914 magasvérnyomás beteget és nem talált összefüggést a rendszeres fejfájás és a szív-érrendszeri eredetű halálozások közt.

Magasvérnyomásos krízisben mentőt kell hívni

magas vérnyomás fejfájás- Saját tapasztalataim azt mutatják, hogy a magas vérnyomás csak ritkán okoz fejfájást, kivéve az ún. hipertenzív krízis állapotát, amikor az értékek hirtelen megemelkednek. Ebben az esetben nem a mért vérnyomás számszerű értéke számít, hanem az, hogy gyors, hirtelen emelkedés történik. Ha valakinek rövid idő alatt 120/80 Hgmm-ről 160/100 Hgmm-re emelkedik a vérnyomása, ez is okozhat tüneteket, akár fejfájást is, ugyanakkor akár 210/120 Hgmm-es érték mellett is lehet panaszmentes a beteg, ha az stabilan magas, és lassan alakult ki. Tehát amennyiben a vérnyomás kiugrik és emellett orrvérzés, rossz közérzet, látás- és /vagy beszédzavar és fejfájás jelentkezik, 2 percet várjon a beteg, majd mérje újra a vérnyomását, és ha a két mért érték között 4 Hgmm-nél nagyobb a különbség, 1-2 perc után mérje meg harmadszor is a vérnyomást. Amennyiben a harmadik mért érték is 160/100 Hgmm felett van, és a beteg panaszai nem enyhülnek, vagy még fokozódnak is,  orvost kell hívni.  Különösen akkor, ha hányás, mozgás, beszédzavar is komplikálja a képet. A beteg lehetősége, hogy önmagán segítsen, 25 mg Tenziomin elrágása lehet, ha nem hány - hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája. - Ha azonban nem köthető ilyen krízishez a fejfájás, a kivizsgálás több szakterületet is érinthet, ugyanis a kiváltó okok is különbözőek lehetnek, az izomgörcstől, a fogászati-, és vércukor problémákon, a pajzsmirigy betegségen át a fül-orr-gégészeti gyulladásig, a neurológiai problémákig. A kardiológiai kivizsgálás azonban lehet egy olyan biztos alap, amelyre ráépülve a megfelelő irányba lehet elindulni a diagnózis felé.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Dr úr nő Azt szeretném kerdezni mitralis prolapsus allapitotak meg nalam sokszor este rangatoznak ereim vagy inkabb luktetnek labamba kezembe fejem hatso reszen amig el nem alszok 10 15 percenként erzem a lüktető érzést z normalis ? , azt,nem erzem tarsulna hozza szapora sziv veres. azt szeretnem kerdezni magnerot magnezium tableta napi egy segihet rajta ?
Tisztelt Uram!

Számos tudományos vizsgálat bebizonyította, hogy a magnézium az érfalra is kedvező hatást gyakorol. Shechter és munkatársai 2003-as tanulmánya szerint a szívbetegségben szenvedők életminősége javítható magnéziumpótlással. A mennyiséget illetően a U.S. Recommended Dietary Allowance ajánlása felnőtteknek 310-320 mg/nap nőknél és 400-420 mg/nap férfiaknál.

Üdvözlettel:
dr. Kapocsi Judit PhD
Módosítás: 2018.12.21 12:32