A gyakori éjszakai vizelés krónikus vagy gyulladásos vese¬betegséget, cukorbetegséget, prosztata-megna¬gyobbodást és akár kezdődő szívelégtelenséget és a magas vérnyomást talaján jelentkező keringési elégtelenséget is jelezhet. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta ez utóbbiak kezelésének jelentőségére hívta fel a figyelmet. 

Magas vérnyomás és vesekárosodás – vice versa

A magas vérnyomás és a vesekárosodás összefüggései kétirányúak és előfordulhat, hogy éjszaka jelentkező gyakori vizelési inger hívja fel a kapcsolatra a figyelmet.  A magas vérnyomás ugyanis vesekárosodást is okozhat, márpedig mivel a vese fontos feladata a kiválasztás, a salakanyagok kiszűrése, így ez a funkció is komolyan sérülhet. Ami pedig igazán veszélyes ebben az ördögi körben az az, hogy a vesekárosodás tovább emeli a vérnyomást, ami pedig növeli a szívbetegség és a stroke rizikóját.
Az összefüggések ismeretéhez tudni kell azt is, hogy a hipertóniához sok esetben társuló balkamra elégtelenség esetén a nagy vénákban megnő a nyomás és tipikus, pangásos tünetek alakulnak ki, mint a kéz-, lábdagadás, boka ödéma. A jelenség okozhatja a vizelet elválasztásának zavarát is, ami miatt átmenetileg felhalmozódik a szervezetben a folyadék. Az esti lefekvés után azonban visszajut a keringésbe a folyadék, mert a pihenő szív ilyenkor több vért képes juttatni a vesékbe, ami fokozottabb munkába kezd. Ennek a folyamatnak az eredménye is lehet tehát az esti-éjszakai gyakori vizelés. (Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a magas vérnyomásban alkalmazott vízhajtók is okozhatnak gyakori éjszakai vizelést.)

Conn-szindróma is lehet a háttérben

A ritkán diagnosztizálható Conn-szindróma egyik tünete is lehet a gyakori vizelés. Ezen betegség oka, hogy a mellékvesekéreg vagy annak daganata az egyik hormonszerű hatóanyagból, az aldoszteronból többet termel a kelleténél. Ezzel összefüggésben növekszik a szervezet magas nátrium- és víztartalma, továbbá ezzel párhuzamosan a szervezet az úgynevezett nátrium-kálium-pumpán keresztül káliumot veszít, amely fokozódó izomgyengeségben, sőt a szív pumpafunkciójának gyengülésében mutatkozik meg. Jellegzetes tünetek lehetnek még a gyakori fejfájás, a szédülés, az érzészavarok, az erős szívdobogás-érzés, a fokozott szomjúság és maga a gyakori vizelés.

Szívelégtelenség is okozhat ilyen panaszt

Gyakran előfordul, hogy az éjszakai gyakori vizelés hátterében a szívelégtelenség áll – amely az esetek egy részében a magas vérnyomás talaján alakul ki. A szív csökkent teljesítőképessége miatt nem képes teljes mértékben ellátni feladatát, ami nem csupán a friss vérnek az artériákba történő pumpálása, hanem a vénákban lévő vér visszaszívása is. Ha ez nem működik tökéletesen, a vér a lábakban pangani kezd, vizenyő alakul ki. Éjszaka, fekvés közben a lábak kötőszöveteiben felhalmozódott ödéma hirtelen elkezd felszívódni, több folyadék áramlik a szív felé, javul az erekben a keringés. Az érpályákban a nappali állapothoz képest viszonylagos folyadékfelesleg képződik, amit a vesék kiválasztanak.

Kezelni kell a magas vérnyomást és a szívelégtelenséget is

éjszakai vizelés szívelégtelenség magas vérnyomás- Bár a magas vérnyomásnak ritkán vannak árulkodó tünetei, mégis annak, aki többször is tapasztal szokatlan jeleket, például gyakori éjszakai vizelést, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás. Amennyiben nincsenek tünetek, ellenben a családban már előfordult ez a betegség, szintén fontos lenne a rendszeres orvosi ellenőrzés, ugyanis a betegségre való hajlam örökölhető – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. - A magas vérnyomást feltétlenül kezelni kell a komoly szövődmények elkerülése végett. Pontosan beállított gyógyszerekkel és megfelelő életmóddal akár a stroke, a szívinfarktus, és más komoly betegségek is megelőzhetők.
Sztancsik doktornő hangsúlyozza, hogy amennyiben a kivizsgálás során az derül ki, hogy szívelégtelenség okozza a tüneteket, elkerülhetetlen a kezelés.  Az életmódban a legfontosabb teendők a megfelelő táplálkozás és a mozgás bevezetése, hogy minél könnyebbé tegyük a szív munkáját. A gyógyszerelésnek pedig kettős célja van: egyrészt javítja a szív pumpafunkcióját, másrészt csökkenti a testben lévő folyadék mennyiségét, hogy ezzel is enyhíthető legyen a szívre nehezedő nyomást. Ezen célok eléréséhez az alapos kardiológiai kivizsgálás után tudunk dönteni a szükséges gyógyszerek típusáról, azok megfelelő kombinációjáról.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Dr Sztantsik Ilona! Azt szeretném kérdezni.hogy ez kóros -e? Arimias pulzus,bal kamra hipertrophia,59mm.vlot vesek,spvt-k,vezetési késés ,pitvarfribrilláció,kamrai tachicardia,supraventlicularis tachicardia,qs komplexus,st-t eltérések,széles prs tachicardia 110 qrs,sineoralis,funkcionalis szárblokk,av vlokk,bal elülső fascicualis blokk,repol zavar,holosistoles zörej ,ef 30-40 %,szimptómás szivelégtelenség nyha3-4 stadium,restriktiv cardiomyoparia. Ill.itt egy sziv mr lelet is az eredmény 54%-ot lát 30-40% helyett 140 es pultusnál  Ill.interventlicularis aszinkronia a jobb kamra késésével.ill.kontraszt anyag adását követően a basalis anteroseptalis segmentumban látható myocardialis halmozás.ez mit jelent?esetleg az infarktusok miatt halmozódik a kontrasztanyag? Intraventlicularis vezetési zavarra utaló falmozgás kontrakciós mintázat  ha lassabban dobog a szivem érzem a famozgászavart is A kardiológus semmit sem mondott a  Kezembe nyomta aztán ennyi. válaszát köszönöm.   Tünetek:a 240 pulzus óta.itt evés után lettem rosszul erős mellkasi nyomás fulladás .hányinger.karok zsibbadása.szédülés.teljes leizzadás.hátszúrás.200 nál halálfélelem 240 nél mintha megszakadt volna a szivem 2.5 órán keresztül ment így ekg nem készült.azóta teljes korlátozás. Folyamatosan gyenge erőtlen fáradt erőtlen vagyok. 200 meter után 190 pulzus.sétánál erösödő mellkasi nyomás fulladás.ha emelek szorit a mellkasom fulladok.evés utáni eszméletvesztések.ami tilos.a kávé.alkohol.170 pulzus..mozgás.emelés.enni keveset.sexután erős mellkasi nyomás hányinger teljes erővesztés..meleget nem birom. 7x volt eszméletvesztésem.emelgetés.evéstúladagolás.terheléses vizsgálat után.pár méter is sok.van még szédülés.köhögés.fülzúgás is.ujjak zsibbadása lila kézfej és ujjak. Az ujjak dagadnak. 4 fajta ritmuszavart észleltem . 1.vlot vesek 2.spvt-k 3.az eröltetéstől.pl.emelés.hányingerrel mellkasi fájdalommal hátszúrással.karzsibbadással.szédüléssel eszméletvesztéssel jár. 4.ugyanaz mint a 3 .csak nincs hányinger.de eszméletvesztés igen. Előzmények.káliumhiány.agyalapi mirigy microadenóma
Murmann László

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Murmann László!

Az Ön által leírt vizsgálati eredmények alapján a panaszok hátterében súlyos szívelégtelenség, különféle ritmuszavar áll, mely alapján szigorú orvosi ellenőrzés, kórházi ellátás szükséges.

Kérem sürgősen keresse fel a kardiológusát a fent leírt panaszai miatt.



Tisztelettel:



Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Legjobb választás

Dr.Sztancsik Ilona a lehető legjobb választás volt, ritkán tapasztalható empátiát, odafigyelést, segítséget, kedvességet kaptam a kimerítő tájékoztatás, aprólékos elemzés, maximális szakmaiság mellett!

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.05.04
Utolsó módosítás: 2018.07.11