Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint, a következő napokban, rendkívül hideg lesz. Az alacsony hőmérséklet, a szívproblémákkal küzdő emberek számára különösen veszélyes, ugyanis a beteg szív számára, a hideghez való alkalmazkodás nagyfokú megterhelést jelent. Sajnos ebben az időszakban megnövekszik a hirtelen szívhalál esélye, illetve megnő a szívinfarktusok száma is. Arról kérdeztük, Dr. Vaskó Pétert, a Budai KardioKözpont kardiológusát, hogy miért jelent problémát a hideg idő, és milyen figyelmeztető jeleket kell komolyan venni annak érdekében, hogy elkerüljük a súlyos szív- és érrendszeri károsodásokat.

Miért jelent veszélyt a hideg idő a szívbetegekre nézve?

Kutatások kiderítették, illetve orvosi tapasztalatok is igazolják, hogy a hideg hónapokban növekszik a szívinfarktusok száma, illetve a hirtelen szívhalál esélye. Mivel az alacsony hőmérséklet miatt beszűkülnek az ereink – köztük a szív artériái is –, ennek következtében csökken a szívizmok vérellátása. Hidegben összehúzódnak az erek a bőrben és a testfelszín közelében is, így a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy a vért mozgásban tartsa. Ha valakinek beteg a szíve, ez már megterhelő lehet számára.  A következmény sajnos, a görcskészség növekedése miatti szorító mellkasi fájdalom, (angina pectoris), a trombózishajlam fokozódása, a hirtelen szívhalál, és a szívizomelhalással járó súlyos, életveszélyes állapot, a szívinfarktus kialakulása.

Mire érdemes télen fokozottan odafigyelnünk, ha szívproblémánk van?

  • Annak érdekében, hogy védjük a szívünk egészségét, érdemes néhány alapszabályt betartanunk:
  • Akinek beteg a szíve, hosszabb ideig ne tartózkodjon a hidegben. Főleg az idős embereknél kell erre odafigyelni, akik esetleg már nem észlelik a testhőmérsékletük csökkenését. Ilyenkor ugyanis reflexes úton szűkülnek az erek, amely anginás mellkasi fájdalmat provokálhat, esetleg szívinfarktus lehet a következménye
  • A szívbetegek hidegben ne végezzenek megterhelő fizikai aktivitást. Kerülni kell a megerőltető sportokat, de bízzuk másra a hólapátolást is
  • Ha a szabadban szeretnénk mozogni, inkább a könnyedebb mozgásformákat válasszuk, amely nem emeli meg a pulzusunkat. Megfelelő lehet egy könnyű séta, a lassú kocogás, vagy egy kellemes kirándulás

Ne késlekedjen! Ha ezeket a tüneteket érzékeli, azonnal hívjon mentőt!

A szívroham legjellemzőbb tünete, a mellkasi fájdalom, a szorító érzés, vagy nyomás a szegycsont mögött, mely átterjed a hát, a nyak, a karok, az állkapocs, a váll, főként a bal kar területére.  A fájdalom mellett teltségérzet is jelentkezhet. Az izzadás, a verejtékes hűvös bőr a szívroham másik általános jele, ezen kívül légszomj, nagyfokú fáradtság, szorongás, gyors és szabálytalan pulzus, valamint az emésztési zavarokhoz hasonló tünetek fordulhatnak elő. Ha ezeket a tüneteket érzi, rögtön hívja a mentőket (104)! Ilyen esetben haladéktalanul kardiológiai centrumba kell menni, ahol megkezdik a keringés helyreállítását, az elzáródott szakaszon. Minél hamarabb történik meg ez a beavatkozás, annál nagyobb a túlélés esélye és a maradandó egészségkárosodás veszélyének az elkerülése.

Mit tehetünk a szívinfarktus megelőzéséért?

A legfontosabb, hogy időben felismerjük a figyelmeztető jeleket, és azonnal orvoshoz forduljunk. A kardiológiai vizsgálat során nyugalmi, illetve terheléses EKG vizsgálattal, Holter vizsgálattal (24 órás EKG), illetve szívultrahanggal figyelik szívünk állapotát, és monitorozzák a lehetséges elváltozásokat. A megfelelő diagnózis alapján állítja fel a kardiológus azt a terápiát, amellyel megelőzhetők a súlyos szív- és érrendszeri katasztrófák, illetve jelentősen javítható szívünk állapota. „ Természetesen a rendszeres szűréseken kívül, kiemelendő a megfelelő életmód fontossága is a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzése érdekében” – tudjuk meg Dr. Vaskótól.

 

Forrás: Budai KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

 

 

 

 

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! 30 éves kétgyermekes anyuka vagyok. Évek óta küzdök egy szorongásos betegséggel (gyógyszert is szedek - 100mg Fevarint), ami évente két-három alkalommal előjön és erős szorongásos tüneteket okoz néhány hétig. Ebben az időszakban, de főként utána szívpanaszaim is vannak: bal kar enyhe fájdalma, néha késszúrás szerű fájdalom a szívtájékon, kisebb megterhelésre is szapora pulzus, nehézlégzés, mintha eldugulna az orrom, enyhe szédülés, hátfájás (bár ez máskor is jelen van). Ezek a tünetek nem állandóak, időszakosan vannak jelen, a stresszesebb időszakok után és nem jelentkezik mind egyszerre, a napi munkámat elvégzem mellette. 4 éve voltam kardiológusnál ezekkel a panaszokkal, ahol végeztek szív UH-t, terheléses EKG-t, vérnyomásmérést. Nem találtak semmilyen fizikai elváltozást. Az lenne a kérdésem, hogy ezek a tünetek, kialakulhatnak valóban csak az erős stressz miatt is? Ilyen fiatalon előfordulhat pl szívbetegség vagy szívroham (a nagypapámnak volt 70 éves korában, anyukám is szívbeteg)? Érdemes lenne újból elmennem egy kardiológiai vizsgálatra, ha 4 éve is voltam ugyanezekkel a panaszokkal? Pajzsmirigy alulműködésem van, ezt fél éve kezdték el kezelni Letrox-xal. Ezen kívül vérszegény vagyok, de minden értékem (koleszterin, cukor, stb) jó. Válaszát előre is köszönöm: N. Mónika
Nagy Mónika

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves N. Mónika!

A panaszok hátterében valóban lehet stressz, de ezt csak egy részletes és ismételt kardiológiai vizsgálat után lehetne megmondani.
Bejelentkezés, bővebb felvilágosítás a 06 70/610-3847es számon.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Magabiztos és jó szakember

Maximálisan elégedett vagyok, kimondottan jó a véleményem, gyakorlatilag minden tekintetben. Minden a recepciónál kezdődik..., mosoly, inetlligencia, kedvessség, kitűnő eligazitás fogadott. Dr.VASKÓ PÉTER magabiztos és jó szakember benyomását keltette-örülök, hogy Hozzá kerültem.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2017.01.05
Utolsó módosítás: 2017.07.26