Más-más időközönként érdemes ellenőriztetni a koleszterinszintet egy egészséges embernek és egy olyan személynek, akinél korábban már magas értékeket mértek. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta segít eligazodni a témában.

Kinek és milyen gyakran érdemes ellenőrizni?

Egy egészséges felnőtt embernek átlagosan ötévente ajánlott koleszterinszintet méretni, ám akinek korábban már magas értékeket mértek, annak évente kellene elvégeztetnie a laborvizsgálatot. Szintén gyakoribb ellenőrzést igényelnek az alábbi helyzetek:

  • Túlsúly esetén évente ellenőriztetni kell a koleszterinszintet.Ha korábban már megállapították a hyperlipidémiát, vagyis a magas vérzsírszintet, esetleg kezelik is.
  • Gyerekeknél már 10 éves kor körül, ha egyik vagy mindkét szülőnél ismert a magas vérzsírszint.
  • Ha a családban már előfordult szív-érrendszeri betegség.
  • Túlsúly vagy elhízás jelenlétekor.
  • Cukorbetegség és magas vérnyomás esetén.
  • Ha olyan állapot van jelen, ami megemelheti a koleszterinszintet, mint például vesebetegség, hasnyálmirigy betegség vagy pajzsmirigy alulműködés.

A vérzsírokat komplexen kell értékelni

A magas koleszterinszint nem produkál egyértelmű és látványos tüneteket, ezért vérteszt nélkül senki sem érezheti, neki magasak-e vagy normálisak az értékei. Ezért fontos a laborlelet, amelyen nem csak a közismert LDL („rossz”) és HDL („jó”) koleszterinértékek jelennek meg, de az összkoleszterin és a triglicerid értékek is. A trigliceridek a táplálékkal felvett zsírok fő alkotórészei, amelyek - a zsírsejtekbe jutva - elraktározódnak a szervezetben. A test legfontosabb energiaforrását jelentik, valamint sok hormon felépítésében is részt vesznek, tehát jelenlétük fontos az egészség szempontjából. Ha túl alacsony a szintjük, az utalhat májbetegségre, pajzsmirigy-túlműködésre, illetve emésztési zavarokra is. Ha viszont túl magas a trigliceridszint, az hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.
- A vérzsírok értékeit jellemzően nem egymástól elhatároltan, hanem komplexitásukban kell értékelni. Önmagában az még nem kimondottan veszélyes, ha valakinek kicsit magasabb az összkoleszterin szintje, de ha például ehhez hasi elhízás, inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség, mozgásszegény életmód is társul, az már együttesen komoly rizikófaktor a szív-érrendszeri betegségek szempontjából – hangsúlyozza Sztancsik doktornő.

Miért veszélyes a magas koleszterinszint?

Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az az artériák falában rakódik le. Ezek a plakkok pedig csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt. Mindezek Magas koleszterinszint esetén az életmód és a gyógyszer is fontos lehet.miatt az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ami miatt a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése alapvetően károsodhat. Végzetes esetben az ér el is záródhat, ami szövetelhaláshoz vezet.
- A koleszterinszint csökkentéséért mindenki sokat tehet a megfelelő életmód kialakításával. Az egyik legfontosabb teendő a rendszeres testmozgás, ami erősíti a szívizomzatot, segíti a fogyást, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Ugyanilyen jó hatású a testsúlyfölösleg leadása – ehhez hasznos lehet dietetikus segítségét kérni -, hiszen már 3 kg súlycsökkenés mérhető koleszterinszint csökkenéssel jár. Ugyanakkor vannak olyan helyzetek, amikor gyógyszer is szükséges a normál értékek beállításához. Ilyen például, amikor öröklötten magas a koleszterinszint, illetve amikor már olyan előrehaladott az állapot, hogy a metabolikus szindróma más elemei is növelik a szív-érrendszer betegségek rizikóját. Ennek eldöntése és a megfelelő kezelés elrendelése mindenképpen szakorvosi feladat – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jo estet. Eloszoris leirnam amiket tudok. Anyumnak 2 eve sztent volt beultetve koszoruer szukulet miatt meg nem volt teljes elzarodas. De utanna is dolgozott es eleg kemenyen meg cigizett. Ket evig semmi tunet nem volt , 2017 novembereben volt vizsgalaton azt mondtak minden rendben , nagyon jo allapotban van Karacsony elott kapott egy szivrohamot, az orvos azt mondta nagyon sujos volt de nem tudom a szivizom elhalas merteket. De anyit tudok hogy amig kipucoltak es ujrahejeztek a sztentet eltelt sok ora... pontosan nem tudom mert akkor nem az erdekelt de 4-5 ora eltelt addig csak kapott valami gyogyszereket verhigitot gondolom. Ahogy leforditom amit ertek ACS elagazas tiszta, ACX tiszta es ADA trombozisos akut elzarodas 1cm-rel a szarmazastol. A rog eltavolitasa utan kapott heparint meg dopamint es nem tudom meg miket , ezt a kettot tudom mire valok de 10 napon at kapta. Az infarkt 2017 dec 16 volt. A beavatkozas soran volt egy elilepszias rohama Hazaterese utan legtobbet agyban volt csak neha felkelt mozogjon egy keveset. 2018 januar 10.-en estig minden jo volt. Apum kiment valami vozet zarjon el a kazanhazban , epp hogy kiert anyum megcsengette es jott is be a hazba. mire beert anyum feje mar oldalra volt ejtve es kb 10 masodpercenkent vett 1-1 apro lelegzetet es kezdett nagyon enyhen fojadek gyulni a szajaba vagy habzott vagy ilyesmi. Hivtuk rogton a mentot , kb 3 perc alatt itt voltak megkezdtek az ujraelesztest de a monitoron ugy lattam 200 felett volt a pulzusa, ahogy elkezdtek szivmasszazst csinalni latszott hogy erezte a fajdalmat nemsokara szivast kellett alkalmazzanak mert kezdett jobban habzani a szaja, 52 percen keresztul probaltak sikertelenul ujraeleszteni , a halal oka-ra azt irtak legzeselegtelenseg, szivroham, kronikus ischaemias cardiopathia. Most azt nem ertem hogyha habzott a szaja ugy tudom az roham jele nem szivleallas es nem ertem ha azt mutatta a monitoron hogy 200 a pulzusa akkor miert irtak hogy szivleallas? Es 3 perc az nem sok. Mi lehetett az oka hogy nem tudtak semmit csinalni vagy talan ok hibaztak valamit?
Robert

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Robert!

Őszinte részvétem édesanyja elvesztése miatt.

Kérdéseire pontosan nem tudok válaszolni a leírtak alapján és nem szeretnék téves feltételezésekbe bocsátkozni. Kérdéseivel édesanyja kezelőorvosát keresse fel, ő pontosan tud válaszolni az Ön által feltett kérdésekre.

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Alapos

Különösen jó volt Sztancsik doktornő alapos vizsgálata és körültekintő javaslatai.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2020.06.15 11:58