Az elektromos kardioverzió egy nagyon hatékony eljárás a szívritmuszavar, ezen belül is a pitvarfibrillácó kezelésében. De vajon mi történik azután, hogy normalizálták a szívritmust? Vajon élhetünk ugyanúgy, mint a beavatkozás előtt? Csak gyógyszeres kezelésre alapozódik a felépülés? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont – Prima Medica kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

Pitvarfibrillációnál is megoldás lehet a kardioverzió

A kardioverziónak két típusa ismert, a gyógyszeres és az elektromos kardioverzió. Mindkét eljárás azt a célt szolgálja, hogy a szívritmus normalizálódjon. Ezt a beavatkozást több esetben is ajánlják a szakorvosok, melyek elsődlegesen az alábbiak:

  • A szívritmuszavar kezelésének korszerű eszköze lehet a kardioverzió.pitvarfibrilláció (pitvar remegés) – tünetekkel járó, krónikus esetben,
  • pitvari flutter (pitvar lebegés),
  • ha a szívritmuszavar keringési elégtelenséget okoz,
  • ha a szívritmuszavar jelentős tüneteket okoz gyógyszeres kezelés mellett is.

- Sürgős esetben és két hétnél hosszabban fennálló pitvarfibrilláció esetében is a kardioverzió az elsődlegesen választandó módszer – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont – Prima Medica kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. - Az elektromos kardioverzió kórházban történik, jellemzően altatásban, amely alatt elektromos sokkot alkalmaznak a páciensen a mellkason keresztül. A folyamatban defibrillátort alkalmaznak, amellyel a leadott impulzus képes lehet leállítani a kóros szívritmust, így a szív újra normál szinuszritmusban működhet.

Milyen felépülésre lehet számítani?

Közvetlenül az elektromos kardioverzió után a páciens egy leégés-szerű piros foltot észlelhet a mellkasán és az altatástól kissé kábának érezheti magát. Egy kis mellkasi diszkomfort érzet is fennmaradhat néhány napig. A beavatkozást követően a szívritmus folyamatos EKG monitorozásával ellenőrzik a pácienst, a további kezelést minden esetben a beteg általános állapota, keringési, légzési paraméterei és tudata határozzák meg.
A kardioverzió után, ha rendben ment a beavatkozás, 4-5 órás megfigyelés után már haza is lehet menni, de 24 óráig nem szabad autót vezetni, illetve semmiféle olyan tevékenységet végezni, amelyet akadályozhat az altatás utóhatása. Hosszútávon pedig mind a gyógyszeres kezelés, mind az életmód terén ajánlott/szükséges a szabályokat betartani.

Gyógyszeres kezelés

Kardioverzió után fontos a rendszeres kardiológiai kontroll és az életmód.A kardioverzió után az orvos különböző célokkal rendelhet el gyógyszert. Van, aminek az a célja, hogy lassítsa a szívverést, van, ami a normál szívritmus fenntartását szolgálja és a pácienseknek vérhígítókat is kell szedni a vérrögök kialakulásának megelőzése miatt. Ezek szedési szabályait érdemes feljegyezni és pontosan betartani, valamint bármilyen vénynélküli szer szedéséről ajánlott egyeztetni az orvossal.

Mozgásterápia

A beavatkozás után az életmódot újra kell gondolni. Mivel a szívbetegség kialakulásában szerepet játszó egészségtelen táplálkozás, esetleges túlsúly, mozgásszegénység fenntartásával csak fokoznánk az ismétlődés és más betegségek kockázatát, ezért a legjobb, amit tehetünk, hogy a kardiológus és az életmód orvos segítségével felépítünk egy új, egészséges és biztonságos életmódot. Ennek egyik alapja a rendszeres mozgás, amelyet eleinte érdemes mozgásterapeuta, gyógytornász vezetésével végezni, és figyelni a test jelzéseit. Ha a páciens úgy érzi, túl gyorssá vált a pulzusa, erősen izzadni kezd, légszomja, mellkasi fájdalma van, azonnal be kell fejezni a tevékenységet és pihenőt kell tartani. (Ha a panaszok nem szűnnek, mentőt kell hívni!) Kardioverzió után nagyon fontos a pulzuskontrollált edzés, amelynek felépítésében szintén a mozgásterapeuta működhet közre.

Szívbarát táplálkozás

Ha korábban nem is volt hangsúlyos, a szívritmuszavar okán itt az ideje bevezetni az egészséges, szívbarát táplálkozási szokásokat, amelyek egy okos étrendbe illesztve akár a fogyást is elősegíthetik. Ha valaki a só, a cukor és az alkohol visszaszorítását meglépi, már sokat tesz az egészségéért, de ha valódi, gyakorlatias iránymutatást szeretne, ajánlott dietetikushoz fordulni.

- A kardioverzió egy lehetőség arra, hogy valaki egészségesebb életmódot építsen fel biztonságos körülmények közt. Ha a páciens betartja az orvosi utasításokat, pontosan szedi a rendet gyógyszereket, rendszeresen megjelenik a kontroll vizsgálatokon, tulajdonképpen teljes életet élhet, de több tudatossággal – foglalja össze Sztancsik doktornő a lényeget.  

Forrás: Kardioközpont – Prima Medica (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Kardio Központ. Fizikálisan Kompenzált Keringés, Normális vérnyomás. Szívultrahang vizsgálat nem kórjelző, organikus szívbetegség nem igazolható. Vérszegénységre, vagy pajzsmirigy túlműködés-es gyanús vagyok. Magas Pulzus-szám miatt. Betaloc szedése javasolt. -KÉRDÉSEM- vény nélkül kapható gyógyszer szedhető e erre a problémára? Napközben elvagyok a magas pulzussal, gondot inkább este okoz, mert félek elaludni, hogy ne, hogy szívrohamom legyen. -Szívizom betegség, szívritmuszavartól is RETTEGEK. Remélem tudnak segítő választ adni. Üdvözlő-Köszönettel- Vivi
Vivi

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Vivi!

Kérdésére a rövid válaszom, hogy nem. A Betaloc és hasonló hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek csak receptre kaphatók. Leírása alapján a ritmuszavar a fő panasza, melyhez mind a vérszegénység, mind a pajzsmirigy betegség hozzájárulhat. A javasolt gyógyszerek mellett nem tartom valószínűnek a szívroham kialakulását. Nyugodjon meg, a javasolt gyógyszer rendszeres szedése segíteni fog.

Amennyiben panaszai továbbra is fennállak, kardiológiai vizsgálat indokolt.

Tisztelettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.06.18 14:31