A szívritmuszavarok néhány típusa erős, ijesztő tünetekkel jár, mások akár észrevétlenek is maradhatnak. Akár így, akár úgy, a diagnózis és a kezelés mindkét esetben szükséges, mert kezeletlenül megnő az olyan szövődmények kockázata, mint a szívinfarktus vagy a stroke. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a diagnosztizálás és kezelés egyes módszereit mutatta be, vagyis a Holter EKG-t és a kardioverziót.

A pitvarfibrilláció és a pitvarlebegés is gyors szívverést okoz

A pitvarfibrilláció tünete lehet az gyors, erős szívdobogás érzés.Normális szívműködés esetén egy elektromos jel hatására a szív pitvarai a vért az kamrákba préselik, mielőtt újra megtelnek. Ennek eredménye a szabályos szívritmus, ami feltétele annak, hogy a vér folyamatosan keringjen a testben. Bizonyos szívritmuszavarok, a pitvarfibrilláció és pitvarlebegés (pitvar flutter) esetén azonban az elektromos jeltovábbítás hibája miatt a pitvar sokkal gyorsabban pumpál, mint a kamrák. Ha pedig ez a pumpálás rendkívül szapora, az a kamrákat is gyorsabb, felületesebb összehúzódásra készteti. Így a kamrákból kevesebb vér kerül a vérpályákba, mint normális szívritmus esetén.
A két állapot – a pitvarfibrilláció és a pitvarlebegés – tehát egyformán a pitvart érinti, és gyors szívverést okoz, növeli a stroke rizikót és vérrög kialakulásának kockázatát. A tünetek közt különbség lehet, hogy míg a pitvarlebegés gyors és szabályos, addig a pitvarfibrilláció inkább szabálytalan szívverésként jelentkezik (nem minden esetben). A pitvarlebegés azonban igen veszélyes, ugyanis a magas kamrafrekvencia miatt összeomolhat a keringés, és jelentősen megnő az embólia kockázata is. Feltétlenül kivizsgálásra van szükség, ha az erős, szapora szívverés mellett az alábbi tünetek mutatkoznak:

  • légszomj,
  • a mozgás és/vagy a mindennapi tevékenységének végzésének nehézsége,
  • verejtékezés,
  • gyengeség, zavartság,
  • lábon megjelenő ödémák,mellkasi fájdalom.

Hogyan diagnosztizálható a pitvarfibrilláció?

- A pitvarfibrilláció az egyik leggyakoribb ritmuszavar főként a 45-65 év köztiek közt – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Nem véletlen, hogy sokan fordulnak orvoshoz erős és/vagy szabálytalan szívdobogás érzésével. A pontos diagnózis felállításához többféle eszközös vizsgálatra is szükség lehet, a laborvizsgálatoktól az EKG-n át az akár 7 napos Holter EKG-ig, amellyel a ritkább tüneteket okozó problémák is kiszűrhetők. Ugyancsak megbízható eljárás a szívultrahang, amellyel ma már akár terhelés mellett is megfigyelhető a szív munkája.

Az elektromos kardioverzió kiválthatja a gyógyszer

Az elektromos kardioverzió visszaállíthatja a normál szívritmust.Bár a pitvarfibrilláció jellemzően nem állandóan okoz tünetet, a kivizsgálás ebben az esetben is fontos, ugyanis nem mindig múlik el magától. Ráadásul a pitvarokban a pangó vér miatt akár vérrögök is keletkezhetnek, egy elszabaduló vérrög pedig elzáródást okozhat az agyban és más szervekben. Ha pedig tartósan "rendetlen" a szívműködés, az szívelégtelenséghez vezethet – hangsúlyozza a kardiológus. - Tehát komolyan kell venni az enyhébb, átmeneti tüneteket is, mindenképpen fontos a korai felismerés, hiszen vérhígító kezeléssel megakadályozható a vérrögképződés kialakulása.
Ugyanakkor a pitvarfibrilláció esetében nagyon hatékony eljárás lehet a kardioverzió is, ami például sürgős esetben és két hétnél hosszabban fennálló pitvarfibrilláció esetében az elsődlegesen választandó módszer, de más okok is indokolhatják az alkalmazását. Ilyen például, ha a kiváltó ok megszüntetése után is fennáll a pitvarfibrilláció vagy ha valamiért nem alkalmazható véralvadásgátló kezelés.
- A kardioverziónak mindkét típusa – a gyógyszeres és az elektromos is – azt a célt szolgálja, hogy a szívritmus normalizálódjon. Az elektromos kardioverzió kórházban történik, ugyanis ez jellemzően altatásban zajló beavatkozás, melynek során elektromos sokkot alkalmaznak a páciensen a mellkason keresztül. A folyamat defibrillátor alkalmazásával történik, amellyel a leadott impulzus képes lehet leállítani a kóros szívritmust, így a szív újra normál szinuszritmusban működhet – ismerteti az eljárást Sztancsik doktornő. – Mindenkinek ajánlott tehát kardiológushoz fordulni, ha a tünetei vannak vagy ha visszatért a fibrilláció, ugyanis csak így érhető el a hatékony segítség. Amennyiben a gyógyszeres, valamint az elektromos kardioverzió mégsem oldaná meg a problémát, katéteres abláció segíthet.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt.Főorvos nő! 55 éves vagyok január ota vannak ritmuszavaraim Kardiologiai kivizsgálás többször volt. Ösztrogen hiányom vannak ,állandóan szorongok és nyugtalan vagyok következő extrsystolae miatt.Ezek okozhatnak ritmuszavart?Sokat görcsöl kezem lábam.Kaptam 2 hónapja inf.ban Magneziumot utána közel másfél hónapig szinte nem volt panaszom.Ķülönben szedem a Panagint. Köszönöm megtisztelő válaszát.Judit
Judit

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Judit!

A szorongás, feszültség hozzájárulhat ritmuszavarához, de az említett végtag görcsök hátterében álló magnézium hiány, szintén kiválthat ritmuszavart.

Relaxációs gyakorlatok, meditatív jóga végzése, valamint 2x1 tabl. Magnerot ( recept nélkül kapható a gyógyszertárakban ) szedése megszüntetheti panaszait.

Amennyiben ritmuszavara nem szűnne, szívesen állunk rendelkezésére az okok feltárásában.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.05.14 08:54