A nőknek érdemes tudniuk, hogy a vérnyomás általában emelkedik a menopauza után, ám amennyiben olyan tünetek jelentkeznek, mint a kipirulás, a hőhullámok, a gyors szívverés, azt könnyen a klimax számlájára írják. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista arra hívta fel a figyelmet, miért érdemes orvoshoz fordulni azoknak a hölgyeknek, akik arra gyanakodnak, hogy magasabb a vérnyomásuk a megszokottnál.

Miért emelkedhet idővel a nők vérnyomása?

A gyors pulzust, a hőhullámokat magas vérnyomás is okozhatja.A menopauza környékén emelkedő vérnyomás általános jelenség, aminek oka lehet részben a hormonváltozás, részben pedig a magasabb a testtömeg-index (BMI), ami szintén feljebb viheti az értékeket. A kettő akár össze is függhet, ugyanis éppen a változó hormonszintek vezethetnek a kilók gyarapodásához. Az pedig közismert, hogy a túlsúly önmagában rizikófaktora a magas vérnyomásnak. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a menopauzában alkalmazott bizonyos hormonpótló terápiák is megemelhetik a vérnyomásértékeket.  
- Ugyanakkor még mindig megfigyelhető, hogy az 50-60 körüli nők magas vérnyomása kevésbé jól kezelt, mint a férfiaké – ismerteti Petróczy doktornő. – Ennek többek közt lehet az oka, hogy az emelkedő vérnyomás esetleges tüneteit, mint a hőhullám, a gyors szívverés könnyen menopauza vagy stressz tüneteknek gondolják akár még az orvosok is. Ha viszont valódi magasvérnyomás betegségről van szó, az alulkezelés növelheti a szívritmuszavar, a szívelégtelenség és a stroke kockázatát is, amit pedig el lehetne kerülni.

A női lét rizikófaktorai

A nők életében előfordulhatnak olyan speciális kockázati tényezők, amelyek miatt fokozottan érdemes a szív-érrendszeri betegségek prevenciójára figyelni.

  • A terhességi pre-eclampsia például négyszeresére emelheti a magas vérnyomás és a szívelégtelenség esélyét és megduplázza a stroke-ét.
  • Azoknak a nőknek, akik korai menopauzát éltek át 40 éves koruk előtt természetes úton (nem műtét miatt például), azoknak is számolniuk kell a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának nagyobb kockázatával. 
  • Az autoimmun gyulladásos betegségek, például a rheumatoid arthritis és a lupusz szintén nagyobb arányban érinti a nőket, mint a férfiakat, ez pedig ugyancsak emeli a magas vérnyomás rizikóját a menopauza környékén.

Petróczy doktornő szerint az, hogy egy 40-es, 50-es nőnek nincs problémája a vérnyomásával, még nem jelenti azt, hogy ez nem alakulhat ki a későbbiekben, és sajnos akkor már sokkal nehezebb kezelni azt. 

Életmód és orvosi ellenőrzés a menopauza környékén

A menopauza alatt is kialakulhat magas vérnyomás.A menopauza környékén különösen érdemes a nőknek odafigyelniük az életmódjukra, bár ez minden életkorban szükséges lenne. Főként akkor kell nagyobb energiát fordítani erre, ha olyan előzmények is szerepelnek az élettörténetben, mint a terhességi komplikációk, az emlődaganat, a PCOS. A hormonterápiáról is csak nagy körültekintéssel szabad dönteni, hiszen bár csökkenti a tünetek, így a hőhullámok, az éjszakai izzadás, az érzelmi hullámzás erősségét, de a nagyobb szív-érrendszeri kockázattal rendelkező nőknek nem feltétlenül ez lehet az ajánlott megoldás, bizonyos esetekben nem is szabad elrendelni azt.
Ahhoz, hogy a nők kontroll alatt tartsák a vérnyomásukat a menopauza előtt és után is, ajánlatos az alábbi életmód tényezőkre koncentrálniuk:

  • Az egészséges testsúly fenntartása, visszaállítása.
  • Kiegyensúlyozott, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend.
  • A só és az ultra feldolgozott élelmiszerek és az alkohol visszaszorítása.
  • Mozgás, edzés a hét legtöbb napján.
  • A dohányzásról való leszokás.
  • Stresszkezelés.

- Mindezeken túl nagyon fontos felhívni a menopauza környékén lévő nőket, hogy ha többszöri otthoni vérnyomásmérésnél emelkedett, esetleg kifejezetten magas értékeket mérnek, forduljanak orvoshoz, ugyanis azoknál is kialakulhat a hipertónia, akiknek korábban nem volt ilyen problémájuk – hangsúlyozza dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. – A kezelést bármely életkorban el lehet kezdeni, és megfelelő ellátással az esetleges súlyos szövődmények is megelőzhetők.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztel Doktor,Doktornő! Lajos Károlynak hívnak és azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy magas vérnyomással kezelnek.Amit felírtak gyógyszereket a következő:Prenessa 4mg 2X1 és Rilmenidin-Teva 1mg 2X1.Reggel 7 óra után veszem be őket és sajnos azt tapasztalom hogy nem bírja ki este 7-ig.Írtak még fel Nebibetát reggelre,de ha eggyütt beveszem nagyon lehúzza a vérnyomásom kb úgy 11 óra magasságáig.Kérném a tanácsukat!Köszönöm előre is a válaszukat! Üdvözlettel:Lajos Károly
Tisztelt Lajos Károly Úr!

Az Ön részletes adatainak, előtörtének, jelen fizikai állapotának, leleteinek , aktuális vérnyomás értékeinek ismerete nélkül csak korlátozott értékű tanács adható.
A felírt gyógyszerek mindegyike korszerű, jól használható. A betegekben a hatás egyedi lehet, ami az adag megválasztásánál rendkívül fontos. Ha jól értem, jelentős ingadozást tapasztalt a mért vérnyomás értékek között. Egy 24 órás ABPM (vérnyomás monitorozás) fontos információkat adhat arról, valójában hogyan alakul napi szinten az Ön vérnyomása napi szinten, ez segíthet a terápia megválasztásában is.
Ennél részletesebb vélemény egy vizit lebonyolítása után adható.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Kimagasló alaposság

A Doktornő alapossága kimagasló! Ingadozó vérnyomással kerestem fel, amin eddig még senki nem tudott segíteni. Még csak most kezdtük el a kezelést, de már jobban érzem magam!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2025.01.28 11:37