Amikor valaki magasvérnyomás betegséggel él, általában élethosszig tartó kezelésre kell berendezkednie. Ennek ellenére azonban lehetnek olyan helyzetek, amikor mégis felszökik a vérnyomása, ahogyan ez előfordulhat normál vérnyomással élőknél is. Ilyenkor súlyos esetben orvosi segítségre van szükség, azonban dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista olyan ötletekkel is szolgált, amelyek gyógyszer nélkül is lejjebb vihetik az értékeket az enyhébb kiugrásoknál.

130, 140? Mikortól beszélhetünk magas vérnyomásról?

A magas vérnyomás hosszú távon kezelést igényel  Vannak nyilvánvalóan magas vérnyomás értékek, de laikusokban sokszor kérdésként merül fel, hogy például a 130/80-as vérnyomás magasnak számít-e. E tekintetben a kardiológusok a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelveit veszik figyelembe. Ennek fő mutatói (Hgmm-ben értelmezve):

  • Optimális vérnyomás: <120 és <80
  • Normális vérnyomás: <130 és <85
  • Magas normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  • I. fokozatú enyhe hypertonia: 140-159 vagy 90-99
  • Alcsoport - határérték hypertonia: 140-149 vagy 90-94
  • II. fokozatú középsúlyos hypertonia: 160-179 vagy 100-109
  • III. fokozatú súlyos hypertonia: >=180 vagy >=110
  • Izolált szisztolés hypertonia: >=140 és <90
  • Alcsoport- határérték izolált szisztolés hypertonia: 140-149 és <90

A magas vérnyomás kezelésének jelentősége abban áll, hogy megelőzze az olyan szövődmények kialakulását, mint a szívinfarktus, a stroke, a szívelégtelenség, a perifériás érbetegség, a veseelégtelenség, a demencia, a merevedési zavar és a látásvesztés. 

Normális vérnyomásnál is előfordulhatnak kiugrások

Sokaknál előfordul, hogy normálisról magasra ugrik a vérnyomásuk, bár ennek az esetek nagy részében ártatlan oka van. Akár egy izgalmas helyzet, akár egy rossz hír vagy bármilyen stresszhelyzet megemelheti átmenetileg a vérnyomást, de a sok só, a koffein- és az alkoholfogyasztás, intenzív fizikai terhelés, tartós szellemi munka megfelelő pihenés nélkül, hangos hangok, intenzív fény, melyek kiválthatják a feszültséget, bizonyos gyógyszerek hatására is megemelkedhetnek az értékek, amelyek egészséges esetben maguktól és viszonylag gyorsan visszarendeződnek. A vérnyomás kiugrásai általában nem okoznak tüneteket, de egyes esetekben olyan panaszok jelentkezhetnek, mint a fülcsengés, az erős szívdobogás, fejfájásszédülés, rossz közérzet.
A 24 órás vérnyomásmérés fontos a magas vérnyomás diagnózisához.- Az alkalomszerűen kiugró vérnyomásértékek okát akkor érdemes vizsgálni, ha többször is előfordul ilyesmi, hiszen az ártalmatlan jelenségeken túl állhat a háttérben úgynevezett rohamszerű (paroxizmális) magas vérnyomás és ingadozó vérnyomás is – ismerteti dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. – Ilyen esetekben a diagnosztizálásban nagy szerepe van a 24 óráig tartó vérnyomásmérésnek, ami ma már nagyon kényelmesen, egy állandóan viselendő kis eszköz segítségével megtehető. Ha kiderül, hogy magasvérnyomás betegségről van szó, a célértékek meghatározása után el kell kezdeni az életmódváltásra és szükség esetén a gyógyszerszedésre épülő kezelést. Érdemes azt is tudni, hogy a már kezelt magasvérnyomás betegek is tapasztalhatnak kiugrásokat. Ez legtöbbször a nem megfelelő kezelés vagy adagolás következménye. Ilyen esetben pontos és részletes kivizsgálás után módosítható a kezelés.

Milyen módszerekkel csökkenthető gyorsan a kiugró vérnyomás?

Amennyiben csak egy alkalomszerű, más tünetekkel nem kísért vérnyomáskiugrásról van szó, érdemes elsősorban lefeküdni és visszaszerezni a nyugalmat. Fontos, hogy lassan és mélyen lélegezzünk, legalább egy percig, ez a stresszoldó technika csökkenti a stresszt és a vérnyomást is. Ezen kívül Petróczy doktornő az alábbi tippeket is ajánlja:

  • Igyunk egy pohár vizet, ugyanis a kiszáradás megemeli a vérnyomást. Jó hatású lehet a hibiszkusz-, vagy gyömbértea, esetleg almaecetes víz.
  • Masszírozzunk meg finoman a váll- nyaki régiót.
  • Ha nincs lehetőségünk lefeküdni, mozogjunk egy kicsit. Egy rövid séta, egy könnyű nyújtás lejjebb viheti a vérnyomást.
  • Vegyünk egy langyos zuhanyt, ami nyugtató és vérnyomáscsökkentő hatású.
  • Napsütéses, langyos időben töltsünk egy negyedórát a napon (de ne a tűző napon, inkább szűrt fényben), és ugyanis csökkentheti a vérnyomásértékeket.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívánok. 53 éves férfi vagyok. Magas vérnyomásra szedek már jó ideje gyógyszereket. Reggel:Portiron hct, amlodipin, bisoprolol. Este: Portiron, tenaxum . Azt szeretném kérdezni, miért van az,hogy reggel ébredés után mérek 140/ 85-öt,majd beveszem a gyógyszereket utána 2 órával még mindig 140/ 90-et? Nem lefelé kellene menni a vérnyomásnak? Csak akkor tudok normális értékeket mérni ha több napig itthon vagyok nyugalomban. Amúgy is mindentől szorongok szinte gyerekkorom óta. Orvosi vizsgálatnál meg végképp. Voltak már kisebb nagyobb pánikrohamok is régebben. De érdekes hogy ebben az irányban egyik orvos sem indult el. Csak a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek. 25 éve egy szemmel kezdtem. Most 5 féle. Volt 24 órás vérnyomásmérés is amiből 12 óra lett mert este nagyon zavart így is amikor rám tették egyből 150 lett az első mérés. 2 óra múlva ment le 130-ra ami maradt is akkor. Szív ultrahang sokszor. Nyeletéses is. Állítólag erős szívem van.(így mondták) De úgy 3 éve volt olyan is hogy 170-as vérnyomást mértem itthon. Akkor még csak 1-1 szem portiron volt a napi adagom.Felhívtam a háziorvost. Azt mondta vegyem be duplán az esti adagot. Nem használt. Hétvége ügyelet. Ott azt mondták menjek haza vegyem be a reggelit is duplán. Maradt 170 ,de akkor már tiszta stresszben voltam. Sürgősségire mentem. Elmondtam mi van. Fogták a fejüket és fél napig mosatták belőlem a gyógyszereket.Akkor írták ott ezt az öt féle gyógyszert. Vagyis hármat,mert a portironokat előtte is szedtem. Mégis ha napközben mérem,vagy ha munka után itthon akkor is 140 de sokszor 150 a vérnyomásom. Ha egy hetet itthon vagyok akkor 3-4 nap alatt lemegy 120/70-re is. Nem tudom miért van ez. Némelyik kollégámnak a 200-as vérnyomását 1 szem gyógyszer leviszi úgy hogy szédeleg és kávét kell inni. Nekem sosem volt 200 és ez a marék gyógyszer sem igazán használ. Olvastam van olyan is hogy túl van kezelve és az sem jó. Tudna valami tanácsot adni így látatlanba kedves Dr Nő? Szóval nem lehetséges hogy nekem pszichiáter kellene? Bocsánat ha kicsit zavaros,de próbáltam röviden a leglényegesebbet írni.
Tisztelt Uram!

Próbálok a kérdéseire, amennyiben lehetséges válaszolni.
Mindenek előtt azt szeretném előre venni, hogy a vérnyomás egy folyamatosan (pillanatonként) változó, mérhető élettani adatunk, és ez így van rendjén, mivel mindig az adott pillanatban végzett tevékenységünk, állapotunk határozza meg, hogy melyik szervünknek mennyi vérre van szüksége. A 140/85-140/90 Hgmm-es érték azonosnak tekinthető, és nem aggasztó. Kérdés, hogy milyen módon mérte a vérnyomást.
Az ajánlott módszer a mérésre: 5-10 perc nyugalmi állapot után, kényelmes helyzetben együltő helyében minimum két mérést kell végezni ("egy mérés nem mérés", amennyiben a mért értékek között a különbség nagyobb 4 Hgmm-nél, akkor 3. mérés is kell, és a mérések között kb. 2 perc időnek kell eltelni. Gyakori, hogy a második és/vagy 3 mérés eredménye lényegesen alacsonyabb, mint az első érték. A mért értékeket le kell jegyezni, hogy áttekintő képet kaphassunk a trendekről.

A szorongás a vérnyomás emelése irányába hat, és a mért értékek is szélsőségesebben "ingadoznak".
Mindenképpen ajánlatos psychiáter tanácsának kikérése. Szükség esetén nyugtató adása, de mindenképpen reláxációs gyakorlatok tanulása, végzése jó hatással lehet.

Az Ön által felsorolt gyógyszer mennyisége valóban soknak tűnik. Ahhoz, hogy ezt pontosan megítélhessem, és annak alapján módosítást javasoljak, alapvizsgálatok elvégzése, és azok eredményeinek értékelése szükséges (labor, un "nagy rutin", TSH, EKG, Szemészeti konzílium, 24 h ABPM).

Az, hogy más betegnél (kollégánál) milyen gyógyszer, hogyan hat, az az Ön vérnyomását nem befolyásolja. Ilyen összehasonlítás nem visz előbbre.

Ennél többet, és pontosabb tanácsokat a leletek birtokában, egy vizit kapcsán tudok mondattani.

Tisztelettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Figyelmes

Petróczy doktornő nagyon alapos és szakszerű kivizsgálást végez! Szakmailag nagyszerű, továbbá nagyon figyelmes is!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.11.04 10:52