Amikor valaki magasvérnyomás betegséggel él, általában élethosszig tartó kezelésre kell berendezkednie. Ennek ellenére azonban lehetnek olyan helyzetek, amikor mégis felszökik a vérnyomása, ahogyan ez előfordulhat normál vérnyomással élőknél is. Ilyenkor súlyos esetben orvosi segítségre van szükség, azonban dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista olyan ötletekkel is szolgált, amelyek gyógyszer nélkül is lejjebb vihetik az értékeket az enyhébb kiugrásoknál.

130, 140? Mikortól beszélhetünk magas vérnyomásról?

A magas vérnyomás hosszú távon kezelést igényel  Vannak nyilvánvalóan magas vérnyomás értékek, de laikusokban sokszor kérdésként merül fel, hogy például a 130/80-as vérnyomás magasnak számít-e. E tekintetben a kardiológusok a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelveit veszik figyelembe. Ennek fő mutatói (Hgmm-ben értelmezve):

  • Optimális vérnyomás: <120 és <80
  • Normális vérnyomás: <130 és <85
  • Magas normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  • I. fokozatú enyhe hypertonia: 140-159 vagy 90-99
  • Alcsoport - határérték hypertonia: 140-149 vagy 90-94
  • II. fokozatú középsúlyos hypertonia: 160-179 vagy 100-109
  • III. fokozatú súlyos hypertonia: >=180 vagy >=110
  • Izolált szisztolés hypertonia: >=140 és <90
  • Alcsoport- határérték izolált szisztolés hypertonia: 140-149 és <90

A magas vérnyomás kezelésének jelentősége abban áll, hogy megelőzze az olyan szövődmények kialakulását, mint a szívinfarktus, a stroke, a szívelégtelenség, a perifériás érbetegség, a veseelégtelenség, a demencia, a merevedési zavar és a látásvesztés. 

Normális vérnyomásnál is előfordulhatnak kiugrások

Sokaknál előfordul, hogy normálisról magasra ugrik a vérnyomásuk, bár ennek az esetek nagy részében ártatlan oka van. Akár egy izgalmas helyzet, akár egy rossz hír vagy bármilyen stresszhelyzet megemelheti átmenetileg a vérnyomást, de a sok só, a koffein- és az alkoholfogyasztás, intenzív fizikai terhelés, tartós szellemi munka megfelelő pihenés nélkül, hangos hangok, intenzív fény, melyek kiválthatják a feszültséget, bizonyos gyógyszerek hatására is megemelkedhetnek az értékek, amelyek egészséges esetben maguktól és viszonylag gyorsan visszarendeződnek. A vérnyomás kiugrásai általában nem okoznak tüneteket, de egyes esetekben olyan panaszok jelentkezhetnek, mint a fülcsengés, az erős szívdobogás, fejfájásszédülés, rossz közérzet.
A 24 órás vérnyomásmérés fontos a magas vérnyomás diagnózisához.- Az alkalomszerűen kiugró vérnyomásértékek okát akkor érdemes vizsgálni, ha többször is előfordul ilyesmi, hiszen az ártalmatlan jelenségeken túl állhat a háttérben úgynevezett rohamszerű (paroxizmális) magas vérnyomás és ingadozó vérnyomás is – ismerteti dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista. – Ilyen esetekben a diagnosztizálásban nagy szerepe van a 24 óráig tartó vérnyomásmérésnek, ami ma már nagyon kényelmesen, egy állandóan viselendő kis eszköz segítségével megtehető. Ha kiderül, hogy magasvérnyomás betegségről van szó, a célértékek meghatározása után el kell kezdeni az életmódváltásra és szükség esetén a gyógyszerszedésre épülő kezelést. Érdemes azt is tudni, hogy a már kezelt magasvérnyomás betegek is tapasztalhatnak kiugrásokat. Ez legtöbbször a nem megfelelő kezelés vagy adagolás következménye. Ilyen esetben pontos és részletes kivizsgálás után módosítható a kezelés.

Milyen módszerekkel csökkenthető gyorsan a kiugró vérnyomás?

Amennyiben csak egy alkalomszerű, más tünetekkel nem kísért vérnyomáskiugrásról van szó, érdemes elsősorban lefeküdni és visszaszerezni a nyugalmat. Fontos, hogy lassan és mélyen lélegezzünk, legalább egy percig, ez a stresszoldó technika csökkenti a stresszt és a vérnyomást is. Ezen kívül Petróczy doktornő az alábbi tippeket is ajánlja:

  • Igyunk egy pohár vizet, ugyanis a kiszáradás megemeli a vérnyomást. Jó hatású lehet a hibiszkusz-, vagy gyömbértea, esetleg almaecetes víz.
  • Masszírozzunk meg finoman a váll- nyaki régiót.
  • Ha nincs lehetőségünk lefeküdni, mozogjunk egy kicsit. Egy rövid séta, egy könnyű nyújtás lejjebb viheti a vérnyomást.
  • Vegyünk egy langyos zuhanyt, ami nyugtató és vérnyomáscsökkentő hatású.
  • Napsütéses, langyos időben töltsünk egy negyedórát a napon (de ne a tűző napon, inkább szűrt fényben), és ugyanis csökkentheti a vérnyomásértékeket.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktor Úr! Olyan kérdésem lenne önhöz, hogy napok óta magas vérnyomásom és a pulzusom. Voltak kivizsgálások, de ott negatív eredményt kaptam. Tüneteim vannak ( fulladás, szúro érzés mellkasba és szív környékén, ájulás, erős fejfájás, remegés, szédülés) Mitől lehet ez? Válaszát előre is köszönöm
Noel

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Kedves Páciens!

Sajnos azt nem teszik leírni, hogy pontosan milyen vizsgálatok történtek. Ki lett e zárva pajzsmirigy működési zavar, vagy egyéb hormonális eltérés, van e krónikus betegsége, szed e gyógyszert? A felsorolt tüneteket akár maga a hypertonias (magas vérnyomásos) betegség is okozhatja, ami kezelendő. Amennyiben magas a vérnyomása és a pulzusa is, olyankor béta blokkoló csoportba tartozó gyógyszerekkel szoktunk kezdetni a kezelést. Feltételezem az Önt vizsgáló orvos azt már fel is ajánlotta. További információ birtokában részletes szakvéleményt tudok mondani.

Tisztelettel: Dr. Petróczy Natália

Páciensek mondták

Kimagasló alaposság

A Doktornő alapossága kimagasló! Ingadozó vérnyomással kerestem fel, amin eddig még senki nem tudott segíteni. Még csak most kezdtük el a kezelést, de már jobban érzem magam!

Dr. Petróczy Natália
Dr. Petróczy Natália
belgyógyász, magas vérnyomás specialista
Módosítás: 2024.11.04 10:52