A pulzusunk hirtelen kiugrásának, fokozatos, hosszú távú emelkedésének, lelassulásának, felgyorsulásának is megvannak az okai. Dr. Müller Gábor, a Kardioközpont kardiológusa lehetőségeket vette számba és arra hívta fel a figyelmet, mikor lehet szükséges alapos kivizsgálás és a felmerülő szívritmuszavar gyanúja miatt egy akár 7 napos Holter EKG.

 

Természetes okok a hirtelen kiugrások mögött

A kiugró pulzus oka lehet akár szívritmuszavar is.- Minden szívverés mögött a miocitáknak nevezett speciális izomsejtek munkája fedezhető fel. Amikor a sejtjeinknek több oxigénre van szüksége – például a fizikai aktivitás során -, az agy küld egy üzenetet a szívnek, hogy keményebb munkára „bírja” a miocitákat. Ennek következtében emelkedik a pulzus, vagyis növekszik a percenkénti szívverések száma. Általános tapasztalat, hogy bizonyos helyzetekben erősebben kezd dobogni a szívünk, megemelkedik a pulzusunk. Ezt érezhetjük például érzelmi stresszhelyzetben (akár pozitív előjelű helyzetben is), fizikai aktivitás során (minél intenzívebb a mozgás, annál inkább emelkedik a pulzus) és akár hirtelen testhelyzetváltozáskor (egy gyors felállás is megemelheti a pulzust). Ugyancsak kiugró pulzust tapasztalhatunk például egyes gyógyszerek és drogok hatására, hormonális változások miatt és erre érzékenyek akár jelentősebb időjárásváltozáskor is. 

A hosszú távon tapasztalható emelkedés okai

Van néhány olyan életmódhoz köthető állapot is, amelyek lassú, tartós pulzusszám emelkedést okozhatnak. A leggyakoribbak ezek közt:

  • mozgásszegénység, ülő életmód,
  • nem megfelelő étrend, egyoldalú táplálkozás, helytelen diéta,
  • dohányzás,
  • rendszeres alkoholfogyasztás,
  • vérnyomás problémák,
  • hosszú távú droghasználat, bizonyos vényköteles gyógyszerek szedése.

- A kivizsgálásra mindenképpen sort kell keríteni, ha emelkedett pulzust tapasztalunk, hiszen számos egészségi ok, betegség is állhat a háttérben - mondja Müller doktor. - Okozhat emelkedést például a vashiányos vérszegénység, abnormális pajzsmirigy vagy más hormonális aktivitás, komoly vérzés vagy egyes szervek súlyos betegségei, például tüdőembólia, illetve egyes szívbillentyű problémák, és nem ritkán szívritmuszavar áll a háttérben. Éppen ezért a kivizsgálásnak elsősorban a háttérben meghúzódó okokat kell világossá tennie, hiszen csak így tudhatjuk, hogy a célunk „csak” a pulzus csökkentése kell, hogy legyen, vagy az ezt kiváltó ok kezelése.

Mi segítheti a diagnózist szívritmuszavar gyanúja esetén?

7 napos Holter EKG-val kiszűrhető a legtöbb szívritmuszavar.- Amikor a szívritmuszavarra utaló panaszokkal érkezik egy beteg, amit sokszor úgy ír le, hogy „ugrál a pulzusa”, nagyon fontos alaposan kikérdezni többek közt arról, mióta állnak fenn a panaszok, van-e ismert szívbetegség a háttérben, milyen gyógyszereket szed az illető, milyen aktív életet él, és milyen hatással vannak a panaszai a mindennapjaira. Az anamnézis során nyert információk alapján döntjük el, milyen eszközös vizsgálatra van szükség a pontos diagnózishoz – ismerteti dr. Müller Gábor, a Kardioközpont kardiológusa. – Szükség lehet többek közt terheléses EKG-ra, szívultrahangra, különböző laborvizsgálatokra és természetesen nyugalmi EKG-ra is. Ahhoz azonban, hogy megfigyelhessük, hogyan működik a szív egy hosszabb időszakban, a mindennapokban, elrendelhetünk 24 órás, sőt akár 7 napos Holter EKG monitorozást is egy hordozható készülék segítségével. A folyamatos megfigyelés során olyan eltérések is láthatóvá válnak, amelyek csak bizonyos helyzetekben vagy napszakokban jelentkeznek. A napokig tartó Holter EKG a ritkább szívritmuszavarok pontos diagnosztizálására, a gyógyszeres kezelés hatékonyságának ellenőrzésére, és a szívinfarktust követő időszak nyomon követésére is alkalmas. Amint sikerült beazonosítanunk a szívritmuszavar okát, megkezdődhet a célzott kezelés.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Doktorúr! Kisfiammal kapcsolatban keresem Önöket. 7 éves, enyhe tölcsérmelle van. Szeptemberben kezdte az iskolát. Nagyon érzékeny-szorongó gyermek, sokáig tud rágódni dolgokon, ugyanakkor életvidám élénk kisfiú is egyben. Nyáron többször megfigyeltem, hogy mozgás közben nagyon erősen izzad. Ez inkább csak melegebb időben fordult elő, de mégis hamarabb leizzad mint a társai. Többször előfordult, hogy mutatta, hogy milyen gyorsan ver a szíve, de ez általában szaladgálás alatt-után fordult elő, viszont egyszer-kétszer nyugalmi helyzetben is. Ilyenkor úgy fogalmaz "azt érzi, hogy gyorsabban folyik a vér az ereiben". Szeptemberben kezdte el az iskolát és 3 hét után elpanaszolta, hogy iskolába menet (mindig ugyanazon a helyszínen) egy nagyot dobban a szíve. Kérdeztem, hogy testnevelés órán, vagy máskor előfordul-e vele, de azt mondta nem, csak reggel és csak azon az útszakaszon. Ma este egy kis kergetőzés után, miután leült mondta, hogy nagyon remeg belülről és hogy megint "gyorsan folyik a vére". Miután kifaggattam, hogy érez-e más rosszullétet-fájdalmat-plussz szívdobbanást, mindenre nemet válaszolt, aztán mondta, hogy mostmár (miután ringattam egy picit) jól van. Nagyon tanácstalan vagyok. Azt gondolom talán pszichés dolgok okozzák nála ezeket a tüneteket (szorongó alkat-iskolakezdés), de mégis tartok tőle nem-e szervi dolog áll a háttérben, ráadásul a tölcsérmell is zavar, hogy az nem okozhat-e szívproblémát. Mi tévő legyek? Merre induljak? Válaszukat előre is köszönöm!
Kriszta

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Kriszta!

Első lépcsőben javaslom a házi-gyermekorvos felkeresését és egy vizsgálatot: van-e szívzöreje a kisfiúnak vagy egyéb szervi szívbetegségre utaló tünete. (A mozgás utáni izzadás vagy szaporább szívverés nem feltétlenül kóros jelenség, és a nagy szívdobbanás mindig ugyanazon a helyszínen és iskolába menet pedig inkább az iskola miatti szorongás tünete.) Gyermek-kardiológiai vizsgálat szükségességéről a fentiek alapján lehet dönteni de a leírtak alapján szervi szívbetegség kevéssé valószínű.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Régi problémámra talált megoldást

Évek óta tartó rejtélyes pulzus problémámra talált megoldást Müller doktor, rettenetesen hálás vagyok neki!

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.01.02 09:03