A vérnyomás kisebb mértékben folyamatosan változik a nap során, általában reggel magasabb, mint más napszakokban. A természetes hullámzáson kívül azonban van néhány olyan tényező, amelyek kiugró reggeli vérnyomáshoz vezethetnek, amelyet már kezelni kell. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus a leggyakoribb okokat vette számba.

Online Bejelentkezés

dr. Jenei Zsigmond Máté

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Ilyen gyakori okai lehetnek a reggeli magas vérnyomásnak

A vérnyomás annak a folyamatnak a bárki által megismerhető mérőszáma, amellyel a szív pumpálja a vért a keringési rendszerbe. Ezek az értékek bizonyos mértékig emelkednek-csökkennek a nap folyamán, tipikusan a legalacsonyabbak éjjel, alvás közben és a legmagasabbak reggel, ébredéskor. Azonban, ha a reggeli értékek tartósan túllépik a 120/80 Hgmm-t, esetleg elérik vagy meghaladják a 140/90 Hgmm-t, reggeli magas vérnyomásról lehet beszélni, amivel feltétlenül kardiológushoz kell fordulni. Milyen tényezők okozhatnak reggeli magas vérnyomást?Reggeli magas vérnyomás - mi lehet az oka? - Kardioközpont

Gyógyszerek

Előfordulhat, hogy a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek okozzák a reggeli vérnyomás emelkedést. Ezt mindenképpen meg kell beszélni a kardiológussal, ugyanis meglehet, hogy a gyógyszer típusával vagy dózisával van probléma. A reggeli magas vérnyomás oka ebből a szempontból többféle lehet:

  • túl alacsony dózisú vérnyomás gyógyszer,
  • rövid- vagy közepes hatóidejű gyógyszer szedése elnyújtott hatású helyett,
  • egyetlen gyógyszer szedése gyógyszerkombináció helyett.  

Vannak olyan magasvérnyomás betegek, akik azt tapasztalják, hogy ha nem reggel, hanem este veszik be a gyógyszereiket, az jobb hatású az értékekre nézve. Másoknak az válhat be, ha felezik a dózist, és a felét reggel, felét este veszik be, és az sem ritka, hogy egy más típusú gyógyszer válik be igazán. A magas vérnyomás hosszú távú kezelésének beállítása nem feltétlenül egylépcsős folyamat, és menet közben is igényelhet változtatást.

Betegségek, állapotok

Egyes kórképek növelik a kockázatát a vérnyomás-emelkedésnek, a reggeli magas vérnyomásnak. Ilyen többek közt a magas koleszterinszint, a szív-érrendszeri betegségek, az alvási apnoé, a cukorbetegség, a pajzsmirigybetegségek, a Cushing szindróma, a vesebetegségek, a lupus, a scleroderma. Emellett azonban az életfaktorok közt is vannak olyanok, amelyek ugyancsak növelik a magas vérnyomás kockázatát. Elsősorban ilyen a rendszeres alkoholfogyasztás, a dohányzás, a sóban és telített zsírsavakban gazdag étkezés, az elhízás és a mozgásszegénység, a kezeletlen stressz. Kevesesebben tudnak róla, de a váltott műszakban való munkavégzés és az éjjeli munka is rizikófaktornak számít.

Hogyan lehet diagnosztizálni, ha csak reggel magas a vérnyomás?

- A páciensek általában azzal fordulnak hozzánk, hogy otthon már többször is magas értékeket mértek reggel. A kikérdezés és az alapvető fizikális vizsgálatok után sokszor 24 órás vérnyomásmérést javaslunk, amivel valóban egy egész napon át monitorozhatóak a vérnyomás változásai és akár az is kiderülhet, hogy nem csak reggel emelkednek az értékek, hanem más napszakban is, amit eddig észre sem vett az illető. Az eredmények függvényében már elindulhatunk egy irányban, de sokszor további vizsgálatokra is szükség van, mint az EKG, a szívultrahang, a laborvizsgálatok – foglalja össze dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus. – Ha felállítjuk a pontos diagnózist, összetett kezelést célzunk meg, amelyben az életmód és a gyógyszeres terápia egyaránt szerepet játszhat. A fő cél, hogy megelőzzük a szívinfarktus, a stroke és más szív-érrendszeri események bekövetkezését.
Az életmódbeli lehetőségek bárki számára elérhetők, de biztonságos és hatékony felépítésükhöz érdemes életmód orvos segítségét is igénybe venni. A megfelelően felépített étrend, a jól megtervezett fizikai aktivitás, a stresszkezelés nem csak a vérnyomásra hatnak kedvezően, de a teljes egészségre is. Amennyiben az életmód elemeinek megváltoztatása nem vezet elégséges eredményre, az orvos elrendelheti a magasvérnyomás betegség gyógyszeres kezelését a különböző hatásmechanizmusú gyógyszerek közt válogatva.   

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! 43 éves vagyok a terhesség alatt is éy azóta 9 éve kezelnek magas vérnyomással. Reggel Tanydon HCT40mg ,Tenaxum, 2.5 mg Nebibetát szedek, este ugyanez, csak sima Tanydonnnal. Rendszeresen szedem, ennek ellenere gyakori hajnali 3.30 körüli ébredés és a 160/110-180/122 vérnyomás kiugrás. Ilyenor tensiomon és frontin leviszi 130-140/90-re. Azonban ez nagyon rontja így az életminőségemet, fáradt vagyok . Augusztusi szìv ultrahangom normális volt.
Tisztelt Balázsiné H. Ildikó!

Ahhoz, hogy kérdésére használható választ tudjak adni, adatokra van szükség.

Mérje a vérnyomását a következő módon.
5-10 perc nyugodt ülés után mérje az első értéket, majd írja ezt fel, 2 percen belül, ugyanebben a testhelyzetben mérje a 2. értéket, ezt is írja fel. Hasonlítsa össze a két mért értéket,. Amennyiben akár a szisztolés, akár a diasztolés , akár mindkettő érték esetén 4 Hgmm-nél több a különbség, 2 percen belül mérjen egy 3. értéket is, és ezt is írja fel.
Ilyen módon gyűjtse az adatokat 1 egy héten át. Elég napjában egyszer mérni, de írja fel, hogy ez mikor történt. reggel, este, bármely napszakban. Ha rosszul érzi magát, és módja van rá, akkor mindenképpen mérjen vérnyomást a leírt módon. Ha a harmadik mért érték 160/100 Hgmm, vagy több annál, rágjon el 25 mg Tenziomint és/vagy 0.25 mg Xanaxot ( a Frontin ugyanaz). Nem kell, hogy fél-egy óra alatt normalizálódjon a vérnyomás, csak az kell, hogy csökkenjen. NEM ajánlott, sőt káros a vérnyomást gyorsan, nagy mértékben csökkenteni.
A gyógyszer, amit szed, soknak tűnik. Felmerül a túlkezelés gyanúja. Ennek meglétét vagy hiányát 24 órás vérnyomás monitorozással lehet kizárni vagy megerősíteni.
Emellet fontos tudni, hogy minden magas vérnyomásban szenvedő, gyógyszert szedő betegnél szükséges, panaszmentes állapotban is legalább évente egyszer kontroll vizsgálatokat végezni, ami magába foglalja a részletes laboratóriumi vizsgálatot, EKG-t, Szemészeti konzíliumot.

Üdvözlettel:
Dr Kapocsi Judit
belgyógyász, klinikai farmakológus szakorvos
hipertónia specialista

KardioKözpont

Páciensek mondták

Lelkiismeretes

A Doktor úr nagyon lelkiismeretes és alapos! Minden felmerülő kérdésemre készséggel és türelmesen válaszolt! Nagyon örülök, hogy a Doktor urat választottam!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász
Módosítás: 2025.06.25 12:48