Lehetséges lenne, hogy egyes vény nélküli és vényköteles gyógyszerek szívritmuszavart okozhatnak vagy legalábbis súlyosbítják annak tüneteit? Mire kell felfigyelni a pácienseknek, kik a veszélyeztetettek ebből a szempontból? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa.

Szívritmuszavar gyógyszertől?

A szívritmuszavar gyógyszer mellékhatás is lehet. Szakmai berkekben nem számít újdonságnak, hogy néhány széles körben alkalmazott gyógyszert okozója vagy súlyosbítója lehet a szívritmuszavarnak. Ide sorolható többek közt néhány mikroba ellenes gyógyszer, pszichotropikus gyógyszerek, neurológiai célzatú és daganatellenes gyógyszerek, COVID-ellenes szerek (lopinavir, ritonavir, chloroquine, hydroxychloroquine és azithromycin) és – paradox módon – néhány ritmuszavarra alkalmazandó gyógyszer is. Ezek a gyógyszerek ugyanis meghosszabbíthatják a Q-T-szakaszt. Az ún. Q-T szakasz azt az időintervallumot jelöli az EKG-n, amennyi idő alatt a szívizomsejtek két összehúzódás között „újratöltődnek”. Ha ebben zavar keletkezik, az első tünet akár eszméletvesztés is lehet. Ennek kiváltó oka az ún. „torsades de pointes” sorozat: a kamrai tachycardia hosszú Q–T intervallummal járó változata, amely néha csak néhány másodpercig tart, és magától megszűnik,de akár életveszélyes állapot is kialakulhat.
Ugyanakkor a klinikusok azt is megfigyelték, hogy más kockázatok is felmerülhetnek: bizonyos gyógyszerek ugyanis kiválthatnak más típusú ritmuszavarokat is, mint például a bradycardiát, a pitvarfibrillációt, pitvari tachycardiát, az ún. AVNRT-t és a rövid ideig tartó Brugada szindrómát. A szívritmuszavarok egyik csoportja a tüneteik miatt jelentősek, mások pedig a lehetséges súlyos következményeik miatt.

Kik a veszélyeztettek?

A szívritmuszavar kialakulásának többféle oka is lehet, ugyanis szerepet játszhat benne a genetika, a meglévő szív-érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, az elektrolit kiegyensúlyozatlanság és más tényezők. Maga a szívritmuszavar sem csupán egyetlen betegség, hiszen sokféle formája ismert. A közös bennük, hogy a szív túl lassan vagy túl gyorsan, esetleg szabálytalanul ver, sok esetben ijesztő érzést okozva az érintettnek.
A ritmuszavar rendszeres kardiológiai kontrollja szükséges.- Azok a páciensek, akiknek már volt szívinfarktusuk, komolyabb kardiológiai betegségük vagy szívműtétük, hajlamosabbak bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként szívritmuszavarral szembe nézni. Ugyancsak rizikófaktornak számít e tekintetben a magasabb életkor, a kálium és a magnéziumhiány, valamint az alkohol-függőség – ismerteti dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. - Bár a gyógyszerek okozta ritmuszavarra utaló mellékhatás nem tekinthető gyakorinak, a kockázati csoportba sorolható betegeknél mindig gondolni kell erre a lehetőségre is. Már csak azért is, mert ha a ritmuszavar kezeletlen marad, hosszútávon károsodhat a szív, az agy és más szervek is. Egyes szívritmuszavarok pedig annyira súlyosak lehetnek, hogy azonnali beavatkozást igényelnek.  

Rendszeres kardiológiai kontroll szükséges

- A gyógyszerek által kiváltott szívritmuszavarok mechanizmusa részben már feltárt, és ismerjük ennek rizikófaktorait is. Ennek jegyében tehát csökkenteni tudjuk ezeket, illetve meg tudjuk előzni az esetleges ritmuszavarokat – foglalja össze Müller doktor. - Azoknál a nem módosítható kockázati tényezővel rendelkező pácienseknél pedig, akik ilyen jellegű gyógyszerekre van szükségük, fokozott kardiológiai ellenőrzést rendelhetünk el, hogy korán felismerhessük és kezelhessük a lehetséges problémát. Ilyen esetekben lehet szükséges a laborvizsgálat és az EKG mellett a szívultrahang és/vagy a Holter EKG vizsgálat is. Mindehhez azonban nagyfokú körültekintés szükséges, a nagyobb kockázattal rendelkező esetekben pedig minden eshetőséget mérlegelni kell, mind a gyógyszerek felírásánál, mind a ritmuszavarra utaló tünetek kivizsgálásánál. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves doktor Úr! Szív Mr vizsgálatot szeretnék csináltatni, és azt szeretném megkérdezni öntől, hogy ivabradine hatóanyagú gyógyszert szedek, erre kaphatok-e kontrasztanyagot a szív mr miatt? Nem hat egymásra a kettő, nem tud rosszullétet okozni? Mitrális prolapsusom van, és kissé átereszt a billentyűm. Fiatal vagyok, 7 éve szedek gyógyszert kb. eddig senki nem kért mr vizsgálatot, most magánúton csináltatnám, mert minden nap szúr a mellkasom, és felpörög nagyon a szívem hiába szedek gyógyszert, csak szenvedek. Válaszát előre is köszönöm szépen!
Kovács Gréta

dr. Müller Gábor

kardiológus
Kedves Gréta!

A mitrális prolapsus enyhe eseteiben az Mr-vizsgálat nem képezi a kivisgálás kötelező részét,ennek a szív ultrahang az alapja.Természetesen az Mr-vizsgálat plusz információkat adhat a szívbillentyűkről, a szívizom állapotáról.Ritmuszavarok azonban enyhe esetekben is előfordulhatnak, ilyenkor gyógyszeres kezelés, életmódrendezés javasolt.
Ivabradin hatóanyagú gyógyszer nem akadálya a szív-MR-vizsgálatnak.A vizsgálattal kapcsolatban pontos tájékoztatót fog kapni a centrumtól, ahol a vizsgálatra majd bejelentkezik.

Üdvözlettel:

dr Müller Gábor

Páciensek mondták

Kedves, informatív

dr. Müller Gábor és az asszisztens, aki foglalkozott velem nagyon kedves és informatív volt.

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.03.21 09:08