A koszorúér elzáródásának egyik leghatékonyabb kezelési lehetősége a sztent beültetés. Erre sor kerülhet akut esetben, amikor infarktus gyanújával, vagy friss infarktussal kerül egy beteg egy kardiológiai centrumba, és akkor is, ha a kardiológiai kivizsgálás során derül fény olyan szűkületre, amelyen a sztent beültetés segíthet. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa, életmódorvos szerint ez azonban csak a megoldás egyik fele. A másik fele a beültetés utáni életmód, amellyel – ha szakorvos által rendszeresen kontrollált -, akár egy második elzáródás is megelőzhető.
A sztent beültetés az első lépés
A sztent beültetés ma már rutin eljárásnak számít, hiszen ugyanazon az úton elvégezhető, amelyen a kivizsgáláshoz használatos katéter haladt. A sztent maga tulajdonképpen egy speciális ötvözetből készült fémháló, amellyel kitámasztható az összeszűkült ér. Az érfalba rögzített sztent nem tud a helyéről elmozdulni és ki sem vehető, bár ma már alkalmaznak néhány hónap után felszívódó sztenteket is.
- Akinél sztent beültetésre kerül sor, gyakorlatilag nem kell, hogy nagy műtétre készüljön. Ha a műtét során minden rendben volt és nem lép fel komplikáció, a páciens akár már másnap hazamehet – ismerteti Jenei doktor. – A sztent egy nagyon fontos lépés a szív-érrendszer épségének visszaállításához, megőrzéséhez, azonban közel sem elégséges. A betegek 15-25 százalékánál ugyanis előfordul, hogy az érfal szövete burjánozni kezd, ami sajnos visszaszűküléshez, újabb elzáródáshoz vezethet.
Mit lehet tenni az újabb koszorúér elzáródás kivédéséhez?
- Gyógyszerek és kontroll
Elsősorban elengedhetetlen az orvos által elrendelt gyógyszerek, például koleszterincsökkentő, vérnyomáscsökkentő és véralvadásgátló szedése, amelyek nem átmeneti jellegűek, ezzel együtt kell élni. A gyógyszerek hatását, valamint az állapot alakulását a kardiológiai kontrollokon kell ellenőrizni, a megfelelő rendszerességgel. Nagyon fontos, hogy akkor is rendszeresen részt kell venni a kardiológiai ellenőrzésen, ha a páciens jól érzi magát!
- Koszorúér betegség utánkövetése
Az utánkövetés nem csupán egyszerű fizikális vizsgálatot jelent, ennek időről időre része a nagylabor vizsgálat, a szívultrahang, a nyaki erek ultrahangos vizsgálata, a boka-kar index mérése, a nyugalmi és szükség esetén a terheléses EKG vizsgálat is.
- Megfelelő életmód
- A páciensekben el kell oszlatni azt a tévhitet, hogy a sztent beültetés után ők örökké kíméletre, netán ágynyugalomra szoruló betegek. Ennek éppen az ellenkezője az igaz: a biztonságos mozgás, és általában az egészséges életmód elengedhetetlen a tartósan jó állapothoz – ismerteti dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa, életmódorvos. - Már a beültetés után is érdemes lassan sétálni, az első héten még csak napi 6x3-5 percet, majd 6-7 hét alatt feltornázva a mozgást napi 1 órára. Aki korábban is aktív volt, annak gyorsabban is mehet a visszatérés, de minden alkalommal tesztelni kell, hogyan hat a szervezetre a fizikai aktivitás és persze a gyógyszerek együttese.
Akiknek már korábban is része volt az életüknek a mozgás, azoknak továbbra is javasolt a fizikai aktivitás, bár ennek formáját és intenzitását érdemes kardiológussal, sportorvossal és optimális esetben mozgásterapeutával egyeztetni. Az úszás, a tempós gyaloglás és a szobakerékpár általánosságban jó választás lehet, természetesen csak kellően bemelegítve és a túlzásokat kerülve. Akik soha nem edzettek, azoknak még fontosabb a szakértő irányítás és felügyelet, különösen, amíg ki nem alakul a megfelelő testtudat, edzettségi szint. A rosszul felépített, esetleg meggondolatlanul intenzív edzés még a teljesen egészséges szervezetet is megviseli.
Jenei doktor azokra a kutatásokra is felhívja a figyelmet, amelyek egyértelműen bizonyították, hogy azoknak, akik a sztent beültetés után is dohányoztak, rendszeresen alkoholt fogyasztottak, több kalóriát vittek be, és nem voltak fizikailag aktívak, jelentősen megnőtt az esélyük egy újabb elzáródásra és sztent beültetésére, azokhoz képest, akik ennél egészségesebben éltek.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Bejelentkezés kardiológiai vizsgálatra
Téma szakértője
- Koszorúér betegség diagnosztikája és kezelése
- Életmód orvoslás
- Szorító mellkasi fájdalom
- Karba, nyakba, állba sugárzó zsibbadás kivizsgálása
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)
Páciensek mondták
Bátran ajánlom
Jenei doktor úr nagyon empatikus, kedvesen fordult felém. Komolyan vette a problémámat, annak ellenére, hogy szerencsére nem volt nagy baj. Csak ajánlani tudom!