Az alacsony vérnyomás nem feltétlenül utal szervi problémára, de ennek kivizsgálását mindenképpen orvosra kell bízni. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint az esetek többségében alkati adottságról van szó, de a vizsgálatok azért szükségesek, mert többek közt szívelégtelenség, pajzsmirigy alulműködés és gyógyszer mellékhatás is okozhat alacsony vérnyomást.

A diagnosztizálása nem csak vérnyomásmérés

Az alacsony vérnyomás diagnosztizálásánál hasznos a 24 órás vérnyomásmérés.- Amikor valaki azzal fordul orvoshoz, hogy alacsony a vérnyomása, a kivizsgálás nem csupán vérnyomásmérést jelent – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Elsősorban alapos kikérdezéssel kell felderítenünk, milyen alapbetegségek vannak jelen, milyen gyógyszerek szed a páciens, vannak-e tünetek. Sokszor már ezek alapján is lehet következtetni az alacsony vérnyomás okára. De ettől függetlenül vannak olyan vizsgálatok, amelyeket el kell végezni. A laborvizsgálatok és az EKG mellett érdemes úgy is ellenőrizni a vérnyomást és a pulzust, hogy pár percig fekszik beteg, majd feláll, és pár percig pihen. Ha ugyanis a gyors felálláskor szédülés jelentkezik és hirtelen leesik a vérnyomás, akkor úgynevezett poszturális hipertenzióról, vagyis testhelyzet-függő alacsony vérnyomásról van szó.  Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy szívultrahangra vagy 24 órás vérnyomásmérésre is szükség van, hiszen így láthatjuk, hogy a nap során hogyan reagál a vérnyomás az egyes tevékenységekre.

Az alacsony vérnyomást meg kell különböztetni a vérnyomáseséstől

Elsősorban tudni kell, hogy a hirtelen és erőteljes vérnyomásesés életveszélyes állapot lehet, amit olyan okok eredményezhetnek, mint például az erős vérzés, a nagyon magas vagy nagyon alacsony testhőmérséklet, az erős kiszáradás, az alkoholra, gyógyszerekre adott reakció vagy súlyos allergiás reakció (anafilaxiás sokk), a vérmérgezés és egyes szívbetegségek. Ilyen esetekben azonnal mentőt kell hívni!
A tartósan alacsony vérnyomás természetesen nem ilyen veszélyes állapot, és többek közt olyan betegségek, állapotok okozhatják, mint a várandósság, hormonális betegségek – leggyakrabban pajzsmirigy alulműködés, cukorbetegség -, bizonyos, főként magas vérnyomásra, depresszióra, Parkinson-kórra rendelt gyógyszerek, szívelégtelenség, szívritmuszavar, májbetegségek.

Igényel-e kezelést az alacsony vérnyomás?

Alacsony vérnyomás egyes szervi betegségek is okozhatnak.Az alacsony vérnyomás rendezésében elsősorban életmódbeli változásokra lehet szükség. A jó tanácsok az alábbiak:

  • Alacsony vérnyomás esetén bátrabban lehet bánni a sózással, viszont többször kisebb adagokat érdemes enni.
  • Sok folyadékot kell fogyasztani, de érdemes limitálni az alkoholt.
  • Érdemes az új gyógyszerek rendelésekor jelezni a kezelőorvosnak, hogy alacsony vérnyomás áll fenn, hiszen így át lehet gondolni az esetleges mellékhatásokat.
  • A véráramlás fokozása miatt is ajánlott a rendszeres mozgás.
  • Érdemes mindig lassabban felállni, felállás előtt átmozgatni a lábakat, bokákat. Fekvésből pedig először ajánlatos oldalra fordulva lassan felülni, és csak azután felállni.
  • Óvakodni kell a nagy súlyok emelgetésétől, és bármilyen jelentős erőlködéstől.
  • Kerülni érdemes a napon való álldogálást, illetve a meleg vízben üldögélést.
  • Az orvossal egyeztetve el lehet kezdeni kompressziós zokni vagy harisnya viselését, mert az csökkenti az lábszárakban keringő vér mennyiségét, így az máshová áramolhat.

Bizonyos esetekben, ha a tünetek súlyosak, és nem rendeződnek ezen változtatások után, az orvos elrendelhet gyógyszeres kezelést is, amelyek kifejezetten a vérnyomás emelését célozzák.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt.Főorvos nő! 55 éves vagyok január ota vannak ritmuszavaraim Kardiologiai kivizsgálás többször volt. Ösztrogen hiányom vannak ,állandóan szorongok és nyugtalan vagyok következő extrsystolae miatt.Ezek okozhatnak ritmuszavart?Sokat görcsöl kezem lábam.Kaptam 2 hónapja inf.ban Magneziumot utána közel másfél hónapig szinte nem volt panaszom.Ķülönben szedem a Panagint. Köszönöm megtisztelő válaszát.Judit
Judit

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Judit!

A szorongás, feszültség hozzájárulhat ritmuszavarához, de az említett végtag görcsök hátterében álló magnézium hiány, szintén kiválthat ritmuszavart.

Relaxációs gyakorlatok, meditatív jóga végzése, valamint 2x1 tabl. Magnerot ( recept nélkül kapható a gyógyszertárakban ) szedése megszüntetheti panaszait.

Amennyiben ritmuszavara nem szűnne, szívesen állunk rendelkezésére az okok feltárásában.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2022.04.25
Utolsó módosítás: 2022.05.25