Amikor valaki feláll, normál körülmények közt némileg csökken a vérnyomása, bizonyos esetekben akár nagyobb mértékben is. Egy új tanulmány szerint az ellenkező eset, vagyis ha felálláskor megemelkedik a vérnyomás, az akár szív-érrendszeri események előrejelzője is lehet. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa beszélt a kutatásról és a magas vérnyomás kezelésének jelentőségéről.

A kezeletlen magas vérnyomás kockázatokkal jár

A felálláskor megemelkedő vérnyomás előre jelezheti a szívproblémát - KardioközpontNemrégiben kutatók azt vizsgálták, hogyan változik a fiatal-középkorú személyek vérnyomása lefekvéskor és felálláskor. Azt is górcső alá vették, lehet-e kapcsolat a vérnyomás változása és a későbbi szív-érrendszeri események közt. Röviden összefoglalva arra jutottak, hogy azoknak, akiknek felálláskor magasabb a vérnyomása, mint lefekvéskor, nagyobb a kockázata a szív-érrendszeri és vesét érintő eseményekre. Eredményeiket a Hypertension című szaklapban publikálták.   
Alapvetően érdemes tisztázni, hogy a (kezeletlen) magasvérnyomás betegség számos egészségi kockázattal jár, amelyek érinthetik többek közt a szívet, az agyat, a szemet és a vesét. A másik, vérnyomással kapcsolatos jelenség az úgynevezett ortosztatikus hipertónia, ami a felálláskor jelentkező hirtelen vérnyomásesésre vonatkozik, és nagyon sokan tapasztalják.  

A felálláskor megemelkedő vérnyomásra figyelni kell

A kutatók egy kevésbé vizsgált jelenséggel, a felálláskor emelkedő vérnyomással akartak foglalkozni. Ezért több, mint 1200, 18-45 éves személy vizsgáltak, akik kezeletlen magas vérnyomással éltek. Náluk – alapos anamnézis felvétel után – többször is mérték a vérnyomást felálláskor és lefekvéskor, és az egész felmérést két hét múlva megismételték.
A tudósok a felálláskor 6,5 ​​Hgmm-nél nagyobb szisztolés vérnyomás-emelkedést mutató résztvevőket „hiperreaktoroknak” nevezte. Ezeknek a hiperreaktoroknak a vizeletében magasabb volt az epinefrin (egyfajta stresszhormon) szintje is. A kutatók több éven keresztül nyomon követték a résztvevőket, és információkat gyűjtöttek minden jelentősebb káros kardiovaszkuláris eseményről (MACE). Arra a következtetésre jutottak, hogy a felálláskor fellépő hiperreaktív vérnyomás-emelkedés összefüggésben áll a MACE magasabb kockázatával a magas vérnyomásban szenvedőknél. A hiperreaktív csoport felső 10%-ába tartozó személyek kétszer nagyobb valószínűséggel tapasztaltak MACE-t, mint azok, akiknek tipikus vérnyomás-reakciója volt a felállásra. (Az eredmények további kutatásokat tesznek szükségessé.)

A magas vérnyomást mindenképpen kezelni kell

A felálláskor megemelkedő vérnyomás előre jelezheti a szívproblémát - Kardioközpont- A kutatásnak nagyon fontos aspektusa, hogy a résztvevők kezeletlen magasvérnyomás betegséggel éltek, ami eleve egy jelentős kockázati tényező – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Éppen ezért az elsődleges célunk ennek felismerése és szakszerű, gondos kezelése kell, hogy legyen. Ha többszöri mérés alkalmával is 140/90 Hgmm-s vagy ennél magasabb vérnyomás értéket rögzítünk, akkor már magas vérnyomásról beszélünk, és ilyen esetben mindenképpen kardiológushoz kell fordulni a további vizsgálatok elvégzése és a súlyos szövődmények, például szívinfarktus, stroke, szívelégtelenség megelőzése miatt.

Tudni érdemes, hogy a kezelés 160/100 Hgmm alatti vérnyomásnál, szövődmények nélkül és társbetegségek hiányában kifejezetten életmódkezelés, e fölötti vérnyomásnál életmódkezelés is – a gyógyszeres kezelés mellett. Ez utóbbi általánosságban akkor indokolt, ha az életmódkezeléssel 3 hónap alatt nem sikerül elérni a célértéket, illetve magasabb vérnyomásértékeknél, társbetegségek és vagy szövődmények megléte esetén.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

44 éves nő vagyok.Egy hete hirtelen kiugró magas vérnyomásom lett (200 körüli),mely tensiommal is nehezen rendeződött. Kérdèsem ilyen magas vèrnyomàsnàl mennyi idő alatt kène lemennie, s sikerül lehúzni normál keretek közè? Lehetsèges 140 körülire lehúzni?Az orvos elküldött laborba minden eredményem jó volt. Annyit mondott a magas vérnyomás ìgy szokott jelentkezni, hirtelen kiugró èrtèkkel.Azóta covercardot,concort szedek , úgy nèz ki kezd beállni most 1 hete. Itthon spinning biciklin szoktam ezelőt edzeni 2 hónapja, mikor kezdhetem újra az edzèst, kardio edzèsek jó ebben az esetben? Köszönöm vàlaszàt!
Kriszti

Dr. Petróczy Natália

belgyógyász
Tisztelt páciens!

Nem feltétlenül olyan módon, de úgy is jelentkezhet a magasvérnyomás-betegség. Amennyiben gyógyszer mellett vérnyomása normalizálódott, akkor már nyugodtan kezdjen el újra sportolni, a mozgás, különösen a kardio edzések kifejezetten jó hatással vannak a vérnyomásra. A mozgásterápia elkezdésekor fontosak a rendszeres mérések: vérnyomás 180/110 nyugalmi értéke felett nem szabad elkezdeni a sportolást, és terhelés közben nem érheti el a 220/120 értéket, mert az inkább árt, mint használ az egészségnek. Tehét érdemes az elején pár alkalommal megmérni a vérnyomását edzés előtt, alatt nem megy e 180-200 Hgmm körülire.
Egy kezelt hypertóniás betegnek is előfordul vérnyomás „kiugrások”. Olyan esetben lehet a rendszeresen szedett gyógyszert plusz adag bevétele, vagy 25-50 mg Tensiomin, bizonyos esetben inkább Niromint spray, de néha hasznosabb lehet enyhe nyugtató, vagy légzési gyakorlatok elvégzése. Ha gyógyszer bevétel után fél órávan nem csökkent a vérnyomása, lehet bevenni még 25-50 mg Tensiomint. Amennyiben vérnyomás kiugrik és emellett orrvérzés , rossz közérzet és fejfájás jelentkezik,a javasolt terápia mellett nem csökken és a panaszok is fennállnak, hívjunk orvost.

Üdv.
Dr.Petróczy Natália

Páciensek mondták

Barátságos, udvarias

Barátságos, udvarias légkör, mind a recepción, mind az orvossal.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.01.14 12:57