A magas vérnyomás miatt kialakuló szívbetegségeket összefoglaló néven hipertenzív szívbetegségeknek nevezik, és alapvetően amiatt alakulnak ki, hogy a magas vérnyomás nagyobb megterhelést jelent a szívnek, erősebb munkára készteti azt. Az összefüggésekre és a kardiológiai kezelés jelentőségére dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa hívta fel a figyelmet.  

Online Bejelentkezés

dr. Jenei Zsigmond Máté

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Ezért alakulnak ki a hipertenzív szívbetegségek

A krónikus magas vérnyomás miatt a szívnek erősebben kell pumpálnia, hogy a vért keringetni tudja a szervezetben. Az így megnövekedett nyomás az, ami számos problémához vezethet a szívben, beleértve a megvastagodott, megnagyobbodott szívizmokat és a szűk artériákat.  Ugyanis a pumpáláshoz szükséges extra erő a szívizmokat megvastagítja – hiszen minden izommal ez történik, ami nagy terhelésnek van kitéve. A hipertenzív szívbetegségben ezzel párhuzamosan az artériák lassan elvesztik rugalmasságukat és egyre merevebbé válnak. Mindezek eredményeként a keringés lelassul, nem jut elég oxigéndús vér a szervekbe.Hogyan függ össze a magas vérnyomás a szívbetegségekkel? - Kardioközpont
A hipertenzív szívbetegségek összeségében az elsődleges haláloknak számítanak a magasvérnyomás betegek közt. Ennek megelőzéséhez elengedhetetlen a magas vérnyomás kezelése, amelyet minél előbb meg kell kezdeni. Csak így védhetők ki a komplikációk és a következményes károsodások.

A hipertenzív szívbetegségek két típusa

A kezeletlen magas vérnyomás miatt két jellegzetes betegség alakulhat ki.

  • Koszorúér betegség

A koszorúér betegsége azért alakul ki, mert plakkok rakódnak le az artériában, artériákban, és beszűkítik, súlyos esetben elzárják azt. Az anginának nevezett mellkasi fájdalom ennek egyik első, tipikus tünete. A koszorúér betegség olyan komplikációkhoz vezethet, mint például a szívritmuszavar, a szívelégtelenség és akár a szívinfarktus.

  • Bal kamra hipetrófia (szívmegnagyobbodás)

A bal kamra hipertrófia a bal kamra falainak megvastagodását jelenti. A bal kamra vért pumpál a test legnagyobb artériájába, az aortába, amely az oxigénnel dúsított vért a test szöveteibe küldi. Ha a kamra falai megvastagodnak, a pumpafunkció romolhat.

Milyen tünetei lehetnek a hipertenzív szívbetegségeknek?

A magas vérnyomás miatt kialakult szívbetegségekhez vezető folyamatban az a veszélyes, hogy a magas vérnyomás nem okoz panaszt, nem jár tünettel. Ezért, ha kezeletlen marad, és hosszabb idő múlva már panaszok is jelentkeznek, az arra utalhat, hogy a szív már károsodott bizonyos mértékig. Az olyan tünetekkel, mint a mellkasi fájdalom, a légszomj, az erős szívdobogás, a szédülés, az ájulás, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Az is előfordulhat, hogy a stroke vagy a szívinfarktus az első drasztikus jel, ami felhívja a figyelmet a háttérben évek, évtizedek óta húzódó problémára.
- Ha már kialakult valamilyen hipertenzív szívbetegség, az nem visszafordítható. Egy életen át tartó kezeléssel és rendszeres ellenőrzéssel azonban megállítható az állapotromlás, a tünetek megszüntethetők – hangsúlyozza dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa. – A kezelés alatt pedig a gyógyszerek és az életmód orvoslás is értendő, ez a két megközelítés együttesen hozhat eredményt. Ahhoz pedig, hogy valóban megelőzhetők legyenek az esetlegesen súlyos következmények, a jó orvos-beteg kommunikáció és a páciens együttműködési szándéka, kitartása is szükséges, a szívvédő életmód elemeinek fenntartásához. Ideális esetben pedig az első otthoni magas vérnyomásértékek mérésekor kardiológushoz kell fordulni, sőt, azoknak, akiknek a családjában jelen volt a magasvérnyomás betegség, megelőző jelleggel is ajánlott egy-egy kivizsgáláson részt venni.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! 43 éves vagyok a terhesség alatt is éy azóta 9 éve kezelnek magas vérnyomással. Reggel Tanydon HCT40mg ,Tenaxum, 2.5 mg Nebibetát szedek, este ugyanez, csak sima Tanydonnnal. Rendszeresen szedem, ennek ellenere gyakori hajnali 3.30 körüli ébredés és a 160/110-180/122 vérnyomás kiugrás. Ilyenor tensiomon és frontin leviszi 130-140/90-re. Azonban ez nagyon rontja így az életminőségemet, fáradt vagyok . Augusztusi szìv ultrahangom normális volt.
Tisztelt Balázsiné H. Ildikó!

Ahhoz, hogy kérdésére használható választ tudjak adni, adatokra van szükség.

Mérje a vérnyomását a következő módon.
5-10 perc nyugodt ülés után mérje az első értéket, majd írja ezt fel, 2 percen belül, ugyanebben a testhelyzetben mérje a 2. értéket, ezt is írja fel. Hasonlítsa össze a két mért értéket,. Amennyiben akár a szisztolés, akár a diasztolés , akár mindkettő érték esetén 4 Hgmm-nél több a különbség, 2 percen belül mérjen egy 3. értéket is, és ezt is írja fel.
Ilyen módon gyűjtse az adatokat 1 egy héten át. Elég napjában egyszer mérni, de írja fel, hogy ez mikor történt. reggel, este, bármely napszakban. Ha rosszul érzi magát, és módja van rá, akkor mindenképpen mérjen vérnyomást a leírt módon. Ha a harmadik mért érték 160/100 Hgmm, vagy több annál, rágjon el 25 mg Tenziomint és/vagy 0.25 mg Xanaxot ( a Frontin ugyanaz). Nem kell, hogy fél-egy óra alatt normalizálódjon a vérnyomás, csak az kell, hogy csökkenjen. NEM ajánlott, sőt káros a vérnyomást gyorsan, nagy mértékben csökkenteni.
A gyógyszer, amit szed, soknak tűnik. Felmerül a túlkezelés gyanúja. Ennek meglétét vagy hiányát 24 órás vérnyomás monitorozással lehet kizárni vagy megerősíteni.
Emellet fontos tudni, hogy minden magas vérnyomásban szenvedő, gyógyszert szedő betegnél szükséges, panaszmentes állapotban is legalább évente egyszer kontroll vizsgálatokat végezni, ami magába foglalja a részletes laboratóriumi vizsgálatot, EKG-t, Szemészeti konzíliumot.

Üdvözlettel:
Dr Kapocsi Judit
belgyógyász, klinikai farmakológus szakorvos
hipertónia specialista

KardioKözpont

Páciensek mondták

Bátran ajánlom

Jenei doktor úr nagyon empatikus, kedvesen fordult felém. Komolyan vette a problémámat, annak ellenére, hogy szerencsére nem volt nagy baj. Csak ajánlani tudom!

dr. Jenei Zsigmond Máté
dr. Jenei Zsigmond Máté
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2025.06.25 13:44