A száraz köhögéssel szemben a hurutos köhögés váladék távozásával jár, amit számos ok indokolhat. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az egyik lehetséges betegségre, a szívelégtelenségre hívta fel a figyelmet.

A hurutos köhögés más tünetekkel is együtt járhat

A hurutos vagy produktív köhögés akkor jelentkezik, ha a reflexes mechanizmus váladékot hoz föl az alsó légutakból. A betegnek ilyenkor köpete van, amely lehet átlátszó, véres vagy sárgás árnyalatú. Már a szín is utalhat az eredetre, ami lehet akár légzőszervi fertőzés, krónikus tüdőbetegség vagy akár szívprobléma is. Mellkasi fájdalom, légszomj, köhögés lehet a szívelégtelenség tünete.A diagnózis felállításakor a kísérő tünetek is árulkodóak lehetnek, így be kell számolni az orvosnak az esetleg légszomjról, zihálásról, a köhögéssel járó, vagy a légzésnél jelentkező hangokról is.
Egyes állapotok, betegségek okozhatnak száraz és hurutos köhögést is, a két tünet néha összemosódik. A száraz köhögés hátterében sokszor reflux, asztma, tüdőfibrózis, egyes gyógyszerek mellékhatásai állnak, de természetesen ezt csak egy kivizsgálás állapíthatja meg pontosan.

Fertőzés és szívelégtelenség is okozhat hurutos köhögést

Vannak gyakori okai a hurutos köhögésnek, ilyenek például a légúti fertőzések, mint az egyszerű megfázás, a bronchitis  (hörghurut) és a tüdőgyulladás. Előfordulhat, hogy idült hörghurut áll a probléma hátterében. Ilyenkor a tüdő hörgőinek belső felszínét bélelő nyálkahártya tartósan gyulladt, ezért az évek folyamán szerkezeti változás is kialakul a hörgők falában, ami komoly légzésfunkciós zavarokkal jár. Ugyancsak súlyos betegség a COPD. A krónikus obstruktív tüdőbetegség megjelenésében a krónikus (idült) hörghurut és a tüdőtágulás egyidejűleg vannak jelen, és a hurutos köhögés mellett további kínzó tünetek is jelentkeznek. Ezeknek a betegségek elengedhetetlen a tüdőgyógyászati kezelése.
Mellkasi fájdalomnál, köhögésnél, légszomjnál fontos a kivizsgálás.- Előfordulhat, hogy a produktív köhögésnek kardiológiai oka van. A pangásos szívelégtelenség során ugyanis a szív nem tud elég vért pumpálni a testbe. Amikor pedig ez a gyenge pumpafunkció a szív bal oldalán mutatkozik meg, előfordul, hogy folyadék szivárog a tüdő légzsákjaiba, ami hurutos köhögést, habos köpetet, zihálás, sípoló légvételt okozhat. A szívelégtelenség miatti váladékozás jellegzetesen rózsaszínű – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. -  Ezen kívül mindenképpen fel kell figyelni az olyan tünetekre is, mint a légszomj, a kimerültség, az erősen csökkent terhelhetőség, a lábak, lábfejek duzzanata, ilyenkor a kardiológiai kivizsgálás szükségszerű.

Mit tehetünk, ha szívelégtelenség okozza a tüneteket?

Ha valakinél szívelégtelenséget diagnosztizálunk, első lépésként felhívjuk a figyelmét az életmódbeli változtatásokra, amelyek csökkenteni tudják a tünetek mértékét, javítják az életkilátásokat és az életminőséget. Táplálkozási szempontból a legfontosabb a túlzott sóbevitel csökkentése, az alkoholfogyasztás minimalizálása, a zsíros, vörös húsok felváltása fehér húsokra és halakra. Ha sikerül több zöldséggel és gyümölccsel, kevesebb fehérliszttel és cukorral felépíteni az étrendet, van rá esély, hogy az esetleges fölös kilók is csökkennek, ami önmagában is megkönnyíti a szív munkáját. Fizikai aktivitás szempontjából fontos a szakszerű iránymutatás, edző, mozgásterapeuta, gyógytornász bevonásával. A szív-érrendszer számára ugyanis gyógyír a biztonságos felépítésű kardiomozgás, az úszás, a tempós gyaloglás, kocogás, biciklizés, nordic walking.
- Az életmód orvoslás mellett elrendelt gyógyszerelésnek két fő célja van. Egyrészt szeretnénk javítani a szív pumpafunkcióját, másrészt csökkenteni kívánjuk a testben lévő folyadék mennyiségét, hogy ezzel is enyhítsük a szívre nehezedő nyomást. Gondos kivizsgálás után döntünk a megfelelő gyógyszerekről, kombinációkról. Szóba jöhetnek a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer aktivitását gátló szerek, a béta-blokkolók és a diuretikumok, de természetesen az optimális szerek és azok adagolása csakis személyre szabottan választható meg! Súlyos, előrehaladott esetben az is előfordul, hogy már csak a műtét segíthet – mondja Sztancsik doktornő. - A szívelégtelenséggel élők életkilátásai tehát nagyon sok tényezőtől függenek, de az időben elkezdett kezelés és a szükséges életmódváltás komoly eredményeket hozhat a progresszió lassításában, az életminőség javításában.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Metoprolol szedése mellett,pontosan a leirt tüneteim vannak... Válaszát köszönöm előre is! Tisztelettel,Molnárné
Molnárné Kálóczi Mónika

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Molnárné Kálóczi Mónika!

Nem tudom miért kapott Metoprololt és azt sem tudom, hogy mit jelent a " pontosan leírt tüneteim vannak". Kérdésére nem tudok válaszolni, talán kezelő orvosát kellene megkérdeznie!

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Emberi

Sztancsik doktornőnél kedvesebb, hozzáértőbb, emberibb orvossal még nem találkoztam. Nagyon hálás vagyok, hogy hozzá kerültem és ezután is csak hozzá fogok járni.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2020.01.28
Utolsó módosítás: 2020.07.07