Híreink
Lehet, hogy a vérnyomása miatt fáj a feje?

Lehet, hogy a vérnyomása miatt fáj a feje?
Létrehozva: 2017.09.04 08:29 Módosítva: 2017.09.04 08:43
2017-09-04 08:43:24.328018 Lifestyle
Fulorrgegekozpont.hu

Sokan sokféle tünetük okának tekintik a magas vérnyomást, holott ez az állapot csak ritkán okoz kifejezett panaszt. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája a vérnyomás és a fejfájás kapcsolatáról beszélt.

Krízisben jelentkezhet a fejfájás

Kutatások igazolják, hogy a magas vérnyomás csak ritkán okoz fejfájást, kivéve az ún. hipertenzív krízis állapotát, amikor az értékek hirtelen megemelkednek. Ebben az esetben nem a mért vérnyomás számszerű értéke számít, hanem az, hogy gyors, hirtelen emelkedés történik. Ha valakinek rövid idő alatt 120/80 Hgmm-ről 160/100 Hgmm-re emelkedik a vérnyomása, ez is okozhat tüneteket, akár fejfájást is, ugyanakkor akár 210/120 Hgmm-es érték mellett is lehet panaszmentes a beteg, ha az stabilan magas, és lassan alakult ki.
Tehát amennyiben a vérnyomás kiugrik és emellett orrvérzés, rossz közérzet és fejfájás jelentkezik, várjunk öt percet és ismételjük meg a mérést. Amennyiben nem csökken és a panaszok is fennállnak, hívjunk mentőt.
Ha azonban nem köthető ilyen krízishez a fejfájás, a kivizsgálása összetett orvosi feladatnak bizonyulhat, hiszen a kiváltó okok is különbözőek lehetnek, az izomgörcstől, a fogászati-, és vércukor problémákon, a pajzsmirigy betegségen át a fül-orr-gégészeti gyulladásig, a neurológiai problémákig. Tehát a kivizsgálás lépései is számos szakterületet érinthetnek.

A frontok a vérnyomásra is hatnak és fejfájást is okozhatnak

Főként az idősebbek érzik meg magukon az időjárás változásait, bár az egyre szélsőségesebben megjelenő frontok a fiatalabbakat is megviselhetik. A hőmérséklet, a páratartalom, a légnyomás, a szélerősség változásai az érzékenyeknél gyengeségérzést, szédülést, koncentrációs zavarokat és sok esetben fejfájást okozhatnak. Ennek oka, hogy a test próbál alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, és ehhez hangolja a hormon- és immunrendszert, és természetesen a vérnyomást is.
Hidegfront esetén a vérerek összeszűkülnek, ami vérnyomás emelkedést eredményezhet, mivel a szívnek ekkor keményebben kell dolgoznia, hogy a beszűkült ereken a vér áramolhasson. Statisztikák szerint ezért hidegben akár 40 %-kal is megnőhet a szív-és érrendszeri panaszok miatti halálozások száma.
Melegfrontkor ennek az ellentéte játszódik le, vagyis ekkor az erek kitágulnak, aminek hatására a vérnyomás értéke csökken. Ilyenkor jelentkezhet gyakrabban fejfájás, migrén is, de nem közvetlenül a vérnyomás változása miatt, hanem a szervezetet érintő változások összességének eredményeként.

A magas vérnyomást vizsgálni és kezelni kell

magas vérnyomás vizsgálati csomag- Bár a magas vérnyomásnak ritkán vannak árulkodó tünetei, mégis annak, aki többször is tapasztal szokatlan jeleket, mint akár a fejfájás, a rossz közérzet, a gyengeség, a szédülés, a kimelegedés, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás. Amennyiben nincsenek tünetek, de a családban már előfordult ez a betegség, szintén fontos lenne a rendszeres orvosi ellenőrzés, ugyanis a betegségre való hajlam örökölhető - ismerteti dr. Kapocsi Judit, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája. -  A vizsgálati csomagnak természetesen nem csak maga a nyugalmi vérnyomásmérés a része, hanem akár a 24 órás vérnyomás monitorozás is, valamint a nagylabor vizsgálat, az EKG, a testtömeg-index meghatározás és igény szerint arteriográfia is. Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy a magas vérnyomás – akár tünetek híján is - feltétlenül kezelendő, a komoly szövődmények elkerülése végett. Pontosan beállított gyógyszerekkel és megfelelő életmóddal akár a stroke, a szívinfarktus, és más komoly betegségek is megelőzhetők.

 

Forrás: Budai Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

 

 

Orvos válaszol

Orvos válaszol - Varga Dóra

Ostrom u. 16.

Tiszteltem!

47 éves nő vagyok, kb. 10 éve van enyhe vérnyomás problémám. Ez eddig rendben is volt tartva, eddig szedtem: reggel 50 mg lavestra és egy 5 mg nebibeta. 20 napja volt 180, 190-es kiugrásom. Kaptam még gyógyszereket: reggel 100 mg. lavestra, 5 mg. nebibeta és estére kaptam 10 mg. lecalpint. Ezt 17 napja szedem. a kérdésem az lenne, hogy okozhat-e a lecalpin palpitáció érzést és szaporább szivműködést. A gyógyszert este 7-kor veszem be és 8,30 után olyan rossz mellkasi érzésem van. szapora és olyan erősen ver....Köszönöm a választ előre is.
Tisztelt Varga Dóra!

Nagyon ritkán, de előfordulhat , hogy szapora szívműködést okozhat a Lecalpin. Gyógyszermódosítást illetően kezelőorvosával kellene konzultálnia.

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Türelmes, kedves

A Tanárnő foglalkozott az aktuális betegséggel, mellette tanított, alapos volt, bármilyen kérdésemre választ kaphattam. Végtelen türelmes, kedves, figyelmes határozott volt. És ami a legfontosabb bízhatok benne!

További vélemények

Visszalépés az előző oldalra...

FACEBOOK CSOPORTOK