A magas pulzusszám gyakran együtt jár az alacsony vérnyomással, ám egy bizonyos szint után ez akár a szívritmuszavar jele is lehet. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a túl gyors szívverés következményeiről beszélt. 

Online Bejelentkezés

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Ilyen kapcsolat van a vérnyomás és a pulzus közt 

A magas pulzusszám gyakran együtt jár az alacsony vérnyomással. Ennek az az oka, hogy ha a túl alacsony vérnyomás nem tudja elég oxigénhez, tápanyaghoz juttatni a szöveteket, ezért fel kell gyorsulnia a szívverésnek, hogy több vér kerülhessen a rendszerbe. Ez nem feltétlenül jelez betegséget, hiszen például a sportolóknál, az izmok, a szívizom edzettsége miatt gyakran az alacsonyabb pulzus és vérnyomás tekinthető természetesnek. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy a szívritmuszavar is okozhat alacsony vérnyomást, ami viszont magas pulzusszámmal jár együtt. Egész pontosan bizonyos esetekben éppen a gyors szívverés okozza az alacsony vérnyomást.
A szívritmuszavarnak ugyanis két fő formája van: vagy túl gyorsan, vagy túl lassan ver a szív. A szakértők pedig nem csak aszerint osztályozzák a szívritmuszavart, hogy honnan ered, de a szívverés sebessége alapján is. Amikor 100-nál többet ver a szív egy perc alatt, a kardiológusok tachycardiáról beszélnek. Ez egy olyan állapot, amelyet mindenképpen ki kell vizsgáltatni, és szükség esetén kezelni is kell.

Tachycardia a kamrákban és a pitvarokban

Tachycardia a pitvarokban

A gyors szívverés és a mellkasi fájdalom is utalhat szívritmuszavarra.Ha a szív pitvarait érinti a tachycardia, kialakulhat pitvarfibrilláció, pitvarlebegés, ún. szinuszcsomó-függő supraventricularis tachycardia, és a Wolff-Parkinson-White szindróma. Ezek közül leggyakrabban a pitvarfibrilláció fordul elő, amelyre utalhat a gyors, szabálytalan és gyenge szívverés. Gyengeség, fáradtság, szédülés, esetleg eszméletvesztés, mellkasi fájdalom, légszomj, szorongás, félelemérzet kísérheti. Előfordul, hogy ez a probléma csak néha-néha, átmenetileg jelentkezik, de ekkor is ki kell vizsgáltatni, mert bizonyos esetekben nem múlik el magától és a szövődmények is megjelenhetnek, melyek közül az egyik legkomolyabb a stroke.

Tachycardia a kamrákban

A kamrákban jelentkező tachycardia különböző problémákat okozhat.  Az ún. tartós kamrai tachycardia veszélyessé is válhat, mivel a kamrák nem tudnak eléggé telődni, illetve nem tudják megfelelően pumpálni a vért. Ezért a vérnyomás leesik, amit szívelégtelenség követ. Ez a típusú ritmuszavar azért is veszélyes, mert kamraremegéssé válhat, ami a szívleállás egy fromája. A kamraremegést jobbára egy mögöttes szívbetegség vagy egy súlyos trauma (például villámcsapás) okozza. Gyermekkorban egy veleszületett genetikai rendellenesség miatt alakulhat ki az ún. hosszú QT-szindróma, amely a szív ingervezető rendszerének zavara, felnőttkori megjelenése azonban bizonyos betegségeknek vagy gyógyszereknek tudható be. A hosszú QT-szindrómás betegekben gyakrabban alakul ki szokatlanul gyors szívverés, általában fizikai vagy érzelmi megrázkódtatás hatására. A túl szapora szívműködés rontja az agy vérellátását, ami pedig eszméletvesztéshez vezethet. 

Így vizsgálható a magas pulzus és az alacsony vérnyomás

A szívritmuszavar vizsgálati csomag segít tisztázni a magas pulzus okát- Mivel a magas pulzusszám és az alacsony vérnyomás általában kellemetlen tüneteket okoz, mint például a gyengeség, a csökkent terhelhetőség, a szédülés, a mellkasi fájdalom, viszonylag gyorsan kivizsgáltatják magukat az érintettek. Kiindulásként természetesen megtörténik a szakorvosi vizit, amely során eldől, milyen további vizsgálatokra lehet szükség. A szívritmuszavar vizsgálati csomagja azonban a legtöbb szükséges információhoz hozzájuttathat minket, hiszen a nagylabor vizsgálatból, a nyugalmi- és Holter vizsgálatból (24 órás EKG), valamint a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatából már sok mindenre fény derülhet – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Minél előbb meghatározzuk az okokat, annál egyszerűbb és hatékonyabb lehet a kezelés és annál nagyobb eséllyel előzhetők meg az esetlegesen súlyos következmények. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Napok óta tartó ájulás érzet és gyors szívverés miatt jelentkeztem kardiológusnál a mai napon. Eredmény a következő: pulzus :120 Ekg: sinustachikardia, kp.tengelyállás, PQ 137ms, QRS 90 ms, izoel. ST-k, III-bqn kis neg., aVFben neg-pou, mashol pozitív T-k. Az orvosom Raenom 5mgot irt fel 2*1et, illetve 0.25os Frontint. Korábban is sok kivizsgáláson voltak az uh minimális mitralis prolapsust allapitott meg. Érdekelne a véleménye a Raenomrol? Nem veszélyes beszednem? Néha beremegéseket érzek. Köszönöm
Zsófia

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Zsófia!

Nem tudom milyen vizsgálati eredmény alapján rendelték ezt a gyógyszert. Pontos választ csak a kezelőorvosa tud adni. Kérem hogy őt keresse fel problémájával. Amennyiben panaszai a konzultációt követően is fennállnak, várjuk vizsgálatra Kardiológiai Központunkban.

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Részletes tájékoztatás

Kellemes környezet, hangulatos váró. Asszisztensek időben tájékoztattak az esetleges csúszásról. A doktornő valamennyi leletemet türelmesen áttekintette, megtudtuk beszélni a további teendőket, Részletes tájékoztatást kaptam az eredményeimmel kapcsolatban. 

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2020.01.22
Utolsó módosítás: 2024.04.16