A lassan, hónapok, évek alatt emelkedő pulzusérték szinte semmilyen tünetet nem okoz, azonban a hirtelen kiugró pulzus sokakat megijeszthet. A szívverés hirtelen felgyorsulásának lehetséges okairól és a kivizsgálás szükségességéről dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa beszélt. 

Emelkedhet fokozatosan és előfordulhat hirtelen magas pulzus is

Pulzusunkat legtöbbször nem érzékeljük, bár magunk is könnyen ellenőrizhetjük, a csuklónkon vagy a nyakunkon kitapintva. Az automata vérnyomásmérők is kiírják az aktuális pulzusszámot, ami fontos diagnosztikai értékű adat. A lassú, tartós pulzusszám emelkedés olyasmi, ami miatt ritkán fordulnak orvoshoz az érintettek, hiszen nem érzékelik a változást. Ugyanakkor érdemes kideríteni, mi áll a jelenség hátterében, hiszen nem csak olyan, életmóddal összefüggő ok lehet, mint a nem megfelelő, egyoldalú étrend, és a mozgásszegénység, de a dohányzás, az alkoholbetegség, a droghasználat éppúgy emelheti évek alatt a nyugalmi pulzust, mint a vérnyomás problémák és bizonyos gyógyszerek is. Hormonális állapotváltozás, például a terhesség és a menopauza is megemelheti a pulzust.
Ennél jóval feltűnőbb jelenség a hirtelen magas pulzus megjelenése, hiszen ez akár erős szívdobogásérzés, akár mellkasi fájdalom vagy repkedő érzés formájában is megmutatkozhat. Ennek alapvető oka a megnövekedett oxigénszükséglet, ami miatt a szívnek többször kell összehúzódnia egy perc alatt, és ez a nagyobb sebesség mutatkozik meg a hirtelen magas pulzusban.

Mi miatt növekedhet meg hirtelen az oxigénszükséglet?

  • A hirtelen magas pulzus okát kardiológus vizsgálhatja. A legnyilvánvalóbb ok a fizikai aktivitás. Amikor valamilyen intenzív mozgást végzünk, természetesen gyorsabban kezd verni a szívünk, vagyis viszonylag gyorsan emelkedik a pulzus. Ugyanakkor arra fel kell figyelni, ha már kisebb megterhelés is erős szívdobogás-érzést okoz, hiszen emögött éppúgy állhat például vashiány, mint szívelégtelenség. Ha már néhány tíz méter futás után vagy második emeletre lépcsőzés kapcsán is megugrik a pulzus, mindenképpen érdemes kardiológushoz fordulni. 
  • Akkor is megemelkedhet a pulzus, ha egy pszichésen intenzív helyzettel találkozunk. Ez nem csak izgalom lehet, de egy rosszhír vagy akár egy nagy öröm is.
  • A cukros, finomított szénhidrát tartalmú élelmiszerek is felgyorsíthatják a pulzust, sőt, kevéssé közismert, de a finomított szénhidrát által beindított inzulinválasz a kiválasztó szervek és a belső elválasztású mirigyek harmonikus működését is összezavarhatja, ami miatt emelkedik az adrenalinszint, ez pedig további pulzusemelkedést eredményez. Ugyanez igaz a szeszes italokra is, amely nem csak az alkohol-, de a cukortartalmuk miatt is okozhatnak hirtelen magas pulzust.
  • Aki drogokat fogyaszt (például kokaint vagy ecstasyt), számíthat a gyorsan bekövetkező erős szívdobogásra, de bizonyos gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása. Ezért a kivizsgálás előtt érdemes átgondolni, használunk-e asztmára elrendelt inhalátort, az orrnyálka-duzzanatot csökkentő spray-t vagy cseppet, esetleg fogyókúrás terméket.

Ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás

A gyakran kiugró pulzus oka lehet szívritmuszavar is.- Akinél többször tapasztalható a hirtelen magas pulzus, az nagy valószínűséggel orvoshoz fordul az ijedtség miatt, hiszen sokan tartanak a szívinfarktustól, szívritmuszavartól. Amennyiben kiderül, hogy nem kardiológiai oka van a jelenségnek, hanem például pszichés, nyilván más irányban kell elindulni a kezelésben – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa.- A kivizsgálás azonban szervi problémákat is feltárhat, hiszen például a vashiányos vérszegénység, egyes szívbillentyű-, és más, szívet érintő problémák, pajzsmirigy eltérés, komoly vérzés vagy egyes szervek súlyos betegségei is járhatnak ilyen tünettel. Éppen ezért a kivizsgálásnak elsősorban a pulzusemelkedést kiváltó okokat kell világossá tennie, hiszen csak ennek ismertében dönthetjük el, hogy a kezelés célja csupán a pulzus szabályozása vagy az adott betegség kezelése is. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdv! Már több hónapja tapasztalom, hogy akár napi több alkalommal is van hogy gyengébben, van hogy erősebben szúró fájdalom nyilal be, általában a mellkasom jobb oldalán, ritkábban a bal oldalon. Ha erősebb a fájdalom, akkor a normális légzést is megnehezíti, fájdalmassá teszi- ha gyengébb, akkor a mély légzés nem megy, vagy csak erős fájdalommal. Sportolás, hatására rosszabb. Az utóbbi időben vagy előtte vagy utána, de nehézlégzés is előfordul. Voltam már vele 2háziorvosnál, ők azt mondták egy ideg csípődik be csak. Szeretnék hinni nekik, és ha igazuk is van, nem lehet ezzel csinálni valamit? megszüntetni vagy kezelni? Miközben ezt írom, éppen egy gyengébb fájdalom van, a jobb oldalon. Jelenleg a mélyebb lélegzet vételre fáj. Nehézlégzés még nem volt most. Aggaszt, hogy már most ilyen gondjaim vannak, még csak 17éves vagyok, tanuló és szeretek sportolni, futni és ez sokszor megnehezíti. Jelenleg a mellkasom jobb oldalán nagyobb területen is érzek gyenge nyomást/fájdalmat. Előre is köszönöm a válaszukat!
Szilvási Tibor

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Szilvási Tibor!

A panasz okának kiderítéséhez szakorvosi vizsgálat, EKG, szív ultrahang vizsgálat és mellkas röntgen szükséges.
Kérjük keresse fel központunkat az alábbi telefonszámon: +3670/610-3847.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Célirányos és hatékony vizsgálatok

Kellemes, megnyugtató hangulat, nagyon célirányos és hatékony vizsgálatok, preciz és teljesörű tájékoztatás.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.11.27
Utolsó módosítás: 2022.10.07