Sokan azt gondolják, a pulzus és a vérnyomás „kéz a kézben járnak”, vagyis ha az egyik magas, a másik is az lesz. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint korántsem ennyire egyértelmű az összefüggés és minden eltérést érdemes kivizsgáltatni.

Online Bejelentkezés

dr. Sztancsik Ilona

KardioKözpont - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Nem mindenkinél ugyanannyi a normális pulzus és vérnyomás

Magas? Alacsony? Így függhet össze a pulzus és a vérnyomás - KardioközpontKözismert tény, hogy a vérnyomásnál a 120/80 Hgmm tekinthető általában normálisnak, pulzusnál a pedig a 60 és a 80 közé eső percenként mért érték. Ugyanakkor a normális értékek ettől egyénenként eltérőek lehetnek, hiszen például egy fiatalabb, edzett személy élhet alacsony, akár 50-es pulzusszámmal, ez csupán azt jelzi, hogy jó állapotban van a szív-érrendszere. A normális vérnyomás pedig az életkor előrehaladtával mindig egy kicsit magasabb, így egy 60 éves, egyébként egészséges férfinél nem feltétlenül igényel kezelést a 130/90-es érték sem. Ugyanakkor, ha többször is eltérés mutatkozik az egészségesnek tekintett pulzus- és /vagy vérnyomásértékhez képest, annak mindenképpen érdemes utánajárni. A kardiológiai kivizsgálás és szükség esetén a kezelés célja többek közt, hogy személyre szabottan megállapítható és beállítható legyen az optimális érték.

Alacsony, magas? Egyikre sem szabad legyinteni

Magas? Alacsony? Így függhet össze a pulzus és a vérnyomás - KardioközpontA vérnyomás és a pulzus gyakran egyszerre emelkednek és süllyednek, hiszen például vészhelyzetben mindkettő megugrik. Ám ez nem jelenti azt, hogy ha a vérnyomás megemelkedik, akkor feltétlenül emelkedni fog a pulzus és fordítva. Egyes szívbetegségek esetén például éppen az a gond, hogy a magas pulzusszám leviszi a vérnyomást, ami hosszútávon akár pitvarfibrillációhoz vagy kamraremegéshez vezethet – attól függően, hogy a pitvart vagy a kamrát érinti-e a probléma.
- Az alacsonyabb pulzus többnyire nem jelent gondot, a magasabb pulzusszám azonban utalhat betegségre is, bár ez nem feltétlenül igazolódik be minden esetben. Éppen ennek tisztázására szolgál a kivizsgálás – ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.  – A magas vérnyomás azonban mindenképpen olyan jel, aminek utána kell járni. Ez ugyanis több betegség előszobája lehet, általánosságban elmondható, hogy minden 20 Hgmm-es növekedés a 115 Hgmm-es szisztolés (első) érték felett, megduplázza a szívinfarktus, a stroke, a szív- és a veseelégtelenség kockázatát. Az alacsony vérnyomás azonban már csalókább, hiszen idősebb korban, vagy ha magas pulzusszám kapcsolódik hozzá, ez valóban utalhat betegségre is. Ha tehát alacsony vérnyomás mellett szédülünk, gyengének érezzük magunkat, mellkasi szorításunk, szívdobogás-érzésünk van, mindenképpen érdemes kardiológushoz fordulni. A szív- és érrendszeri betegségek hatékony kezelésének egyik sarokpontja a korai felfedezés. Éppen ezért, ha szokatlan tüneteket vagy a szokásostól eltérő vérnyomás- vagy pulzusértékeket tapasztalunk, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, feltenni a kérdéseinket, és elejét venni az esetlegesen súlyos állapotoknak.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu

Téma szakértője

Specialitások:

Ellátás magyar, orosz és ukrán nyelven is!

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő ! 52 éves vagyok, és egy vérnyomás mérés alkalmával a munka alkalmassági vizsgálaton, magas vérnyomás érték került diagnosztizálásra, majd kardiológus segítségével kaptam egy 24 órás vérnyomásmérő készüléket, aminek az eredménye átlagban 145/85 lett. Megállapították, hogy a stresszhelyzetekben fokozottabban reagál a szervezetem, és a Nebivolol Teva 5 mg-os gyógyszert kaptam. Nagyon nem éreztem jól magam , többszöri konzultáció, és próba után, oda jutottunk, hogy 1/4 tablettát szedek, és azóta , rendszeresen mérem , 120/80 alatti értékeket, és a pulzusom is jó, és jól is érzem magam. Igyekszem sportolni is, és a súlyomat tartani, illetve 5 kg tól megszabadulni, kb ennyi felesleg van rajtam , nem dohányzom. Kérdésem, hogy Ön szerint hosszú távon van e valamilyen káros hatása a gyógyszernek, és hogy idővel elhagyható lenne-e ? Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszát. Tisztelettel : Éva
Éva

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Kedves Éva!

Amennyiben a 1/4 tabl. Nebivolol mellett jól érzi magát, pulzusa, vérnyomása rendben, akkor ezt a gyógyszert kell folytatni rendszeres vérnyomás ellenőrzés mellett. Életmódváltás, sport megfelelő stressz kezelés hatására előfordulhat, hogy tovább csökkenthető, ill. elhagyható lesz a tabletta. Rendszeres vérnyomás ellenőrzés, kezelőorvosával történt konzultáció alapján változtatható a gyógyszeres terápia.

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Figyelmes

Igazi személyes figyelem a doktornő részéről.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2024.07.02 13:12