Néhányan azért nem veszik komolyan a magas vérnyomást, mert „nem fáj”, nem jár tünettel, és nem látják a következményeit. Holott dr. Vernes Réka, a KardioKözpont hipertonológusa, háziorvos, sport- és életmód orvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a magas vérnyomás számos szerv és folyamat működését befolyásolja, és ez a kijelentés fordítva is igaz, ezért mindenképpen fontos a kezelés.

A magas vérnyomás valójában egy összetett betegség

A kezeletlen magas vérnyomás számos szervet képes károsítani.Sokan tisztában vannak azzal, hogy a magas vérnyomás növeli többek közt a stroke, a szívelégtelenség, az agina pectoris, az agyi- és a szívinfarktus kockázatát, valamint szem- és vese szövődményekkel is járhat. De azt talán már kevesebben látják át, hogy a vérnyomás több szerv és folyamat működésére is hatással van, és ez a megállapítás fordítva is igaz: számos szerv és folyamat befolyásolja a vérnyomás alakulását.
- Érdemes a magas vérnyomásra úgy tekinteni, mint egy tünetegyüttesre, vagyis szindrómára, ami mögött számtalan tényező húzódik, és amelyben minden mindennel összefügg – hangsúlyozza dr. Vernes Réka, a KardioKözpont hipertonológusa, háziorvos, sport- és életmód orvos. – Éppen ezért feltétlenül kezelni kell a hipertóniát, elsősorban életmódváltással, másodsorban, súlyosabb esetben gyógyszeres kezeléssel is. A folyamat ellenőrzése, vagyis a rendszeres kontroll vizsgálatok pedig élethosszig szükségesek!

Ezek a magas vérnyomás szindróma elemei

  • Az artériák rugalmasságának csökkenése

Az aorta és a nagy artériák szerepe a vérkeringésben a szállításon és szétosztáson kívül a folyamatos vérnyomás és áramlás biztosítása az elernyedő szakasz alatt is. Az érelmeszesedés miatt azonban az erek rugalmassága fokozatosan csökken, ami együtt jár a vérnyomás emelkedésével.

  • A szénhidrát- és zsíranyagcsere zavara, elhízás

A magas vérnyomás életmóddal és esetleg gyógyszerrel is kezelendő.A szénhidrát- és a zsíranyagcsere zavar is a metabolikus szindróma része, az elhízással és a magas vérnyomással együtt. Vagyis nem csak az anyagcsere-zavarok emelhetik meg a vérnyomást, de a magas vérnyomás is hozzájárulhat az anyagcsere-zavarokhoz. Bizonyított összefüggés van a túlsúly, az elhízás és a magas vérnyomás közt is. Jó hír, hogy ez bizonyos értelemben kihasználható: elhízás esetén a fogyás 10 kg-ként 5-20 Hgmm-rel csökkenti a vérnyomást.

  • Inzulin-anyagcsere zavara, cukorbetegség

Az inzulin anyagcsere felborulása és a cukorbetegség több ok miatt emeli meg a vérnyomást. Nem csak az erek rugalmasságát csökkenti ugyanis, de növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, megváltoztatja az inzulinháztartást és összességében hozzájárul a plakkok képződéséhez is.

  • Felgyorsult érelmeszesedés

A folyamatok egymásra hatása miatt gyorsul az érelmeszesedés, ami tovább emeli a vérnyomást.

  • Vesefunkció változás

A vese megbetegedései okozzák a szekunder hipertóniák egyik típusát, de az összefüggés két irányú: a tartósan magas vérnyomás is okozhat vesebetegséget. A vérnyomás emelkedésének egyik lehetséges oka ugyanis a veseartéria szűkülete, amelynek hátterében számos ok állhat, a ritkább daganatos betegségtől az igen gyakori érelmeszesedésig. A vesével összefüggésben pedig nagy figyelmet fordítanak a szakemberek az érzékeny renin-angiotenzin-aldoszteron rendszerre (RAS), amely kiegyensúlyozatlansága esetén többek között vérnyomásemelő hatást is kifejt.

- Ezen kívül még számos összefüggéssel tisztában kell lennünk, amikor a magas vérnyomást diagnosztizáljuk és elrendeljük a kezelést – hangsúlyozza Vernes doktornő.- Gyanú esetén utánajárunk, felmerülhet-e például a bal kamrai hipertrófia, vagyis a szív izomzatának megvastagodása, a fokozott trombózishajlam, esetleg nem valamilyen más betegség okozza-e másodlagosan a magas vérnyomást. A hipertónia kezelése tehát meglehetősen összetett, és erősen igényli a páciens együttműködését is. Viszont megfelelően kialakított életmóddal és szükséges esetén gyógyszerekkel jól egyensúlyban tartható ez az érzékeny rendszer.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Vérnyomás problémával fordulnék Önhöz. 32 éves vagyok 16 éves korom óta magasvérnyomás beteg. Ezalatt idő alatt több gyógyszert kipróbáltam,amelyek csak bizonyos ideig voltak hatékonyak pl.Betaloc,Concor,Concor Amlo,Nebivep,Bihart,Valsartan+Bisoprolol,Lercaton plusz,legjobb ezek közül talán a Valsartan+ Bisoprolol összeállítás volt,bár gyógyszerrel is a vérnyomásom sosem a 120/80-as értékhez volt közelebb,hanem inkább a 135-140-hez. Mostanában azt vettem észre,hogyha nyugalomban vagyok minimum 10 percet,akkor a vérnyomás értékem közel normális 125-135 közötti,de bármilyen kevés,nem megerőltető mozgás,vagy bármi hirtelen jelentkező stressz helyzetre,mérve 150 hez közeli értéket mérhetek,legyen az akár csak 10 méter séta,néhány perc után azonban nyugalomban normalizálodik. Kérdésem,hogy mennyire normális,hogy ilyen kevés megterheléstől ennyire megemelkedik a vérnyomás,illetve milyen okai lehetnek. Labor rendben szív uh.rendben. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Máté!

A vérnyomás 140/90 Hgmm alatt a normál tartományban van. Teljesen rendben van az, hogy terhelésre (legyen ez kellemes sport, kávé ivás, evés stb) átmenetileg ezen érték fölé emelkedik. A kulcs-szó az átmenetileg. Az, hogy az Ön vérnyomása hányszor, mennyi ideig, és milyen magas tartományban van, az mérhető, módszere a 24 órás vérnyomás-monitorozás. (ABPM).
Ha 16 éves kora óta hipertóniás, akkor feltehetően vizsgálták a lehetséges okot, hátteret. Ha nem, ezt meg kell tenni. Alapvizsgálatok: labor (un. nagy rutin), EKG, Szemészeti konzílium (szemfenék, szemnyomás). Amennyiben valamelyik vizsgálat eltérést mutat, akkor azt az irányt speciálisan tovább kell vizsgálni.

Ennél részletesebb véleményt, terápiás tanácsot csak személyes találkozás, vizsgálat (anamnézis, fizikai státus stb) tudok adni.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Létrehozás ideje: 2022.08.25
Utolsó módosítás: 2022.08.25