Miért gyakoribbak a szívproblémák az ünnepek alatt?

Miért gyakoribbak a szívproblémák az ünnepek alatt?

urologiaikozpont.hu Létrehozva: 2016.12.19 08:52 Módosítva: 2017.07.26 13:34
Orvosi tapasztalatok alapján, sőt számos tanulmány eredménye szerint is: Az ünnepi időszakban, karácsonykor, és újév napján, egy harmadával növekszik a szívproblémákra panaszkodó páciensek száma. Vajon milyen okok állnak ennek a háttérben? Dr. Vaskó Péter, a Budai KardioKözpont kardiológusa arról beszél, hogy hogyan vigyázzunk a szívünkre az ünnepek alatt, annak érdekében, hogy a meghitt hangulatot ne árnyékolják be a szívproblémák.

Milyen okok állhatnak a háttérben?

"Az évnek ebben az időszakában hirtelen valóban nagyon megnő a szívinfarktus, a szívleállások, illetve a szívritmuszavarok aránya”- osztja meg tapasztalatait Dr. Vaskó Péter, kardiológus. Ennek több oka is lehetséges. A hideg időjárás, a stressz, illetve a túl sok alkoholfogyasztás is hozzájárulhatnak a hirtelen kialakuló szívproblémákhoz, illetve a már meglévő szívpanaszok súlyosbodásához,a helytelen étkezés pedig hosszú távon vezethet szív- és érrendszeri panaszokhoz

Stressz és a szív

A vendégvárás, vendégfogadás, ajándékbeszerzés feladatát sok ember erős stresszhelyzetként éli meg. Ilyenkor a szervezetben különböző élettani folyamatok játszódnak le: Fokozódik a szimpatikus idegrendszer tevékenysége, megnő az adrenalin szint, megemelkedik a vérnyomás, nő a pulzusszám. Ha valakinek beteg a szíve, akkor ezt az erőteljesebb igénybevételt már nehezen tudja kompenzálni, amely könnyen különböző szívproblémákhoz, de akár szívinfarktushoz is vezethet.

Alkohol és szív

Az közismert tény, hogy a fokozott alkoholfogyasztás a magas vérnyomás egyik kiváltó oka, de azt talán már kevesebben tudják, hogy néhány embernél már akár minimális, egyetlen korty szesz is szívritmuszavart okozhat.  A Kaliforniai Egyetemen kutatásai - amelyben 223 ritmuszavar miatt kezelt beteg adatait dolgozták fel - azt is igazolták, hogy a váratlanul, hirtelen elkezdődő pitvar fibrilláció alkoholfogyasztás után kezdődik, és hogy a szeszfogyasztás, a pitvarremegés esélyét négyszeresére növelte.Természetesen, egy-egy deciliter vörösbor még hasznos is lehet magas resveratrol tartalma miatt, de ennél nagyobb mennyiség már nem javasolt.

Figyelem! A gyomorpanaszok erős mellkasi fájdalommal együtt szívinfarktust jeleznek!

Mivel az infarktus egyes tünetei hasonlítanak a gyomorrontásra, ezért sokan a lakmározás számlájára írják a rosszullétet, amikor hányingert, hányást, erős hastáji fájdalmat tapasztalnak. Pedig elképzelhető, hogy nem gyomrukat rontották el, hanem szívinfarktust szenvedtek. A gyomorrontás tünetei erős mellkasi fájdalommal együtt számos esetben akár szívrohamot is jelenthetnek, ezért komolyan kell venni ezeket a panaszokat.

 A hidegben nagyobb a szívinfarktus kockázata

 A szívproblémák kapcsolatban vannak a téli időjárással is, ugyanis kutatások kiderítették, és orvosi tapasztalatok is igazolják, hogy a hideg hónapokban növekszik szívinfarktusok száma. Ez azzal magyarázható, hogy az alacsony hőmérséklet miatt beszűkülnek az erek – köztük a szív artériái is –, így csökken a szívizmok vérellátása. Mivel a test úgy reagál a hidegre, hogy összehúzódnak az erek a bőrben és annak a testfelszín közelében, a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy a vért mozgásban tartsa a keskenyebb erekben. Ezt egy beteg szív már nehezen tudja kivitelezni. Ilyenkor növekszik a görcskészség is, amely szívbetegeknél szorító mellkasi érzést okozhat.

Mit tanácsol a kardiológus?

  • Azonnal hívjon mentőt, ha ezeket a tüneteket érzékeli: erős, nem szűnő mellkasi fájdalom, szívdobogásérzés, hideg veríték. Nagyon fontos, hogy minél előbb kardiológiai centrumba kerüljön, és szakszerű ellátásban részesüljön, ha esetleg szívinfarktust szenvedett
  • Ha eddig nem tette meg, az ünnepek után feltétlenül menjen el kardiológiai kivizsgálásra! Akinek érzékelhető problémája van, az semmiképpen se halogassa ezt, de 40 év felett már mindenkinek javasolt, még akkor is, ha nincsenek panaszai, hiszen a szív- és érrendszeri megbetegedések sok esetben lassan, alattomosan, alakulnak ki
  • A szívinfarktus megelőzése érdekében figyeljen oda az ételek elkészítésre, próbálja meg a hagyományos ételeket diétásabb változatban elkészíteni. Emellett pedig csak módjával fogyasszon alkoholt
  • Pihenjen, relaxáljon, kapcsolódjon ki, kerülje a stresszt amennyire lehetséges
  • Mozogjon két ünnep között is, hiszen köztudott, hogy a testmozgás jótékony hatású szív- és érrendszer egészségére nézve

 

Forrás: Budai KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 


 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!Doktor úr!

5-6 éve kaptam egy infarktust.Megműtöttek jól vagyok hála istennek!Szedem a gyógyszereket rendszeresen.Tritáce,atova Teva,Nebiviol,Noacid és aspirin protect.De már mióta szedem a gyógyszereket akadtak némi problémáim.Ahogy jön a hideg és picit pihengetek,leülök kötögetni ,tv nézni ,a kezem fázni kezd,és elfehéredik.Raynaud-szindróma .A kardiológusom már küldött vele vér vételre is a Szent László kórházba,és ultrahangra is.semmit nem találtak.Annyit tett a kardiológus,hogy a Concort lecserélte a Nebiviolra.Mielőtt folytatnám lenne még egy problémám.A szemhéjam ödémás .Ezzel inkább nyáron küszködök.Voltam szemészeten is vele.A Doktornő azt mondta amit ugye tudok is ,hogy ugye meg van ereszkedve a szemhéjam,ami örökletes oké,de mitől van benne víz? Mitől ödémás,erre azt mondta mert ödémásodásra hajlamos vagyok.Írt fel gyógyszert és krémet,ami természetesen nem használ.Mondtam a házi orvosnak,mondtam a kardiológián,nem tudnak segíteni.Gyógyszertárban már allergia elleni cseppeket is adtak,de műkönnyet és még pár félét ami szintén nem használt.Aztán folytatom amit elkezdtem.Már elég régóta nyomozgatok,mert segítséget nem kapok orvosoktól.Már keringés javító teát is iszok:((( na mindegy!Próbálok egészségesen táplálkozni.Naponta 10 km gyaloglok.A lényeg olvasgatom egy ideje a gyógyszereim mellékhatásait.Nem lehet ,hogy ott a probléma?De az orvosom miért cserélte le a Concort ,a Nebiviolra ha ugyan úgy a hideg érzet ott van mint mellékhatás?Miért nem kapok másikat?Mire lehetne lecserélni?A Tritáce ödémásodást okoz ,mire tudom lecserélni amiben nincs ez a fajta hatás?már nem bírom elviselni magam mind a két tünet egy nagyon kellemetlen dolog.Rossz érzet!Családanya vagyok ,szeretném a családomat ellátni,és helyette pityergek,hogy milyen rosszúl vagyok,és senki nem segít!Szeretnék megoldást találni!Kérem a Doktornő segítségét.Nagyon szépen köszönöm.használt.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter kardiológus
Tisztelt Hölgyem!

Sajnos, a leírt tünetek és a panaszok alapján nem tudom megmondani. Nem világos, hogy mi a legfontosabb elváltozás, mert a szem körüli ödéma csak másodlagos és nincs összefüggésben a gyógyszerekkel és a korábbi infarktussal sem.
Javasolni tudom Önnek, hogy jöjjön el hozzánk egy személyes konzultációra.

Üdvözlettel:
dr. Vaskó Péter

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindent meg lehetett beszélni

Gyors időpont, nagyon kedves volt doktor úr és a személyzet is. Külön értékeltem, hogy doktor úrral mindent nagyon jól meg lehetett beszélni. Nagyon elégedett vagyok az egész rendszerükkel, alaposságukkal és kedvességükkel!

További vélemények

Kapcsolódó videók

FACEBOOK CSOPORTOK

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel!

PRIMA MEDICA