A szívritmuszavar alapvetően kardiológiai kezelést igényel, de sokat segíthet a tünetek csökkentésében és a szív egészségének fenntartásában a megfelelő táplálkozás is. Varga Dóra, a KardioKözpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a szívbarát étrend messze többet jelent, mint a koffein és alkohol visszafogása.

A szívritmuszavar okát kell kideríteni

A szívritmuszavar kardiológiai kezelése mellett a táplálkozásterápia is fontos.A szívritmuszavar sokszor teljesen ártalmatlan, sok esetben még tünetet sem okoz, és csak véletlenül derül rá fény egy vizsgálat során. Más esetekben úgy érezhetjük, hogy a szívünk nem szabályosan ver, egy-egy nagyobb dobbanást, extra ütést, esetleg kimaradást, vagy szapora, rendetlen szívműködést észlelünk – ilyenkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat. A kivizsgálás eredményeit értékelve a kardiológus eldönti, hogy az állapot mennyire komoly és vezethet-e a jövőben komplikációkhoz. Amennyiben igen, úgy egy kezelési tervet állít fel, amelyben szerepelhet többek közt gyógyszeres kezelés, pajzsmirigy-kezelés, vaspótlás, a szervezet elektrolit-háztartásának szabályozása, beültetett defibrillátor, pacemaker, kardioverzió, vagy katéteres abláció, valamint minden esetben fontos a megfelelő életmód kialakítása.
A szívritmuszavarnak számos rizikófaktora ismert, mint például a genetikai meghatározottság, a magas vérnyomás, a dohányzás, a cukorbetegség, az alkoholfogyasztás, a magas koleszterinszint, az alvási apnoé, és az elhízás – ezek közül többet is lehet befolyásolni a megfelelő életmóddal.

Ilyen a hatékony étrend szívritmuszavar esetén

A szívritmuszavarral élők esetében az American Heart Association alapvetően azt javasolja, hogy erősen fogják vissza a telített zsírsavak, transzzsírsavak, a só és a koleszterinben gazdag élelmiszerek fogyasztását. Egy 2017 tanulmányban kifejezetten a növényi alapú és teljes kiőrlésű gabonákra épülő táplálkozást nevezik meg a szakemberek, mint ami képes csökkenteni a magas vérnyomást és az elhízás mértékét. Mivel pedig ezek ismert rizikófaktorai a szívritmuszavaroknak, akár annak kialakulását is megelőzhetik. Más források a mediterrán étrend szerepét hangsúlyozzák, különös tekintettel az olívaolaj pozitív hatásaira.
- A mediterrán vagy az ahhoz nagyban hasonló DASH diéta bizonyítottan pozitív hatással van a szív-érrendszerre – hangsúlyozza a szakember. – Alapvetően ugyanis képes csökkenteni a magas koleszterinszintet, ami számos kardiológiai betegség – többek közt a szívinfarktus és a stroke – rizikófaktora. Ráadásul, egy jól felépített mozgásprogram mellett a szívbarát táplálkozás akár a testsúlycsökkentés hatékony eszköze is lehet – tovább javítva ezzel a szív-érrendszeri állapotot.

Milyen élelmiszereket érdemes beépíteni az étrendbe?

A dietetikus segít a szívritmuszavar kezelésében. Akár a mediterrán, akár a DASH diétát vesszük alapul, a táplálkozás alapját a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, az olívaolaj (esetleg más, telítetlen zsírsavakban gazdag olajok, mint a lenmagolaj, kendermag olaj, valamint az avokádó) képezik, és rendszeresen helyet kapnak benne a gyümölcsök és a hüvelyesek is. Nem mindennap, de ajánlatos beépíteni a menübe a halakat, a csirkét, a pulykát, rendszeren érdemes fogyasztani a dióféléket, a magvakat és a zsírszegény tejtermékeket. Emellett csak ritkán érdemes olyan ételeket választani, mint a hozzáadott cukrot tartalmazó, feldolgozott élelmiszerek és a finomított szénhidrátok.
Ugyancsak általánosságban elmondható, hogy a szívbarát étrendben vannak kerülendő ételek, italok is. Ilyen például a túl sok koffeint tartalmazó italok, közülük is ki lehet emelni az energiaitalokat. Általános irányelvként el lehet mondani, hogy napi 400 mg koffein bevitelt ne lépjük túl. Egyes kutatások a napi 1-3 csésze kávé pozitív szív-érrendszeri hatásait bizonyították, az energiaitalok rendszeres fogyasztása azonban már csak mesterséges összetevőik miatt sem ajánlottak, ráadásul elég jelentős koffein tartalommal bírnak. Ugyancsak nem ajánlott a zsíros vörös húsokra, félkész és késztermékekre építeni a menüsort, előbbieket magas telített zsírsav és koleszterin tartalmuk, utóbbiakat a magas só, telített zsírsav és a bennük található különböző adalékanyagok miatt. A sóbevitel visszaszorítása egyébként is az egyik fontos cél kardiológiai betegségek esetén, ahogyan igaz ez az alkoholra is. 

Miért érdemes személyre szabott étrendet kialakítani?

- Ismert szív-érrendszeri betegeknél gyógyító, egészségeseknél pedig megelőző hatású lehet egy jól felépített étrend. A felépítés azonban nem csak egy listát jelent az ajánlott és a kerülendő élelmiszerekről, hiszen ez önmagában messze nem elégséges. A személyes konzultációk során ugyanis elsősorban az a cél, hogy a páciensnek ne csak a diagnózisát ismerjük meg, de az időbeosztását és az ízlését is, valamint például az sem mindegy, szeret-e, szokott-e főzni – hangsúlyozza Varga Dóra, a KardioKözpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember. – Egy nagyon komplex felmérés és a célok meghatározása után születhet meg egy olyan személyre szabott táplálkozási terv, ami nem csak a szív-érrendszerre van jó hatással, de élvezhető és fenntartható is. Nem sokra mennénk egy olyan étrenddel, amit csak kínkeservesen lehetne követni. Ráadásul, ha a célok közt a fogyás is szerepel, egy jó étrenddel ez a cél is könnyebben elérhető! A dietoterápia fő erénye pedig, hogy biztonságos, nem veszélyezteti a szív-érrendszert, így a szívritmuszavarral élők is bártan alkalmazhatják.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:
  • vérnyomás-csökkentő étrend
  • koleszterin-csökkentő étrend
  • infarktus utáni étrend
  • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztel Doktor Úr! Azt szeretném megkérdezni ,hogy szívritmuszavar ,amit nem érzek ,okozhatja -e az alacsony vérnyomást mint 113/ 43 vagy 84/55,97/51 vagy 89/ 40 is volt. Olyan vagyok napközben is mintha ébren aludnék .Mondennapossá vált ez nálam, ezek a bealváshoz hasonló tünetek szinte egész nap. Volt egy 5 perces mérés eltéréssel ,hogy 98/ 51 ből ugrott 150/79 108 -as pulzusra, aztán szépen visszament alacsony értékre .2016- ban ablatio volt nekem ,ingervezetési zavartól 200- al ment a szivem.Gyógyszert nem szedek sikeres volt a beavatkozás.Kiújult egy inger, amit nem is éreztem ,az Ekg - n volt látható ,de közel az av- blokkhoz ,ezért az nem ablalható. Veszélyes- e ha ennyire alacsony lett a véfnyomásom? Sajnos befolyásolja a munkaképességemet ,gyengeséget érzek .Válaszát köszönöm szépen.
Kovács Éva

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Kovács Éva!

Igen, okozhatja a ritmuszavara az alacsony vérnyomást. Mindenképpen ajánlom, hogy minél előbb keresse fel az ablációt végző orvosát, ui. ki kell vizsgálni, hogy milyen ritmuszavar áll a háttérben. Lehet, hogy újabb abláció, esetleg pacemaker beültetése szükséges.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Remek szakember

Amig benn voltam, éreztem, hogy csak az én problémám érdekli Dórát. Kikérdezett a legapróbb részletekig, majd a szokásaimat és véleményemet is figyelembe véve terelt a helyes irányba. Jó az étrend, amit javasolt. Örülök, hogy megtaláltam ezt a remek szakembert.

Varga Dóra
Varga Dóra
dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi Szakember MSc

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2023.02.08
Utolsó módosítás: 2023.02.08