A szívizomgyulladás alapvetően ritka betegségnek számít, és jellemzően vírusfertőzések következményeként, így akár a COVID szövődményeként is kialakulhat. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa a lehetséges okokra, a COVID, az oltások és a szívizomgyulladás lehetséges kapcsolatára, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Szívizomgyulladás – bárkinél előfordulhat

Szívizomgyulladás bármilyen fertőzés után kialakulhat és fontos diagnosztizálni.A szívizomgyulladás meghatározását egészen le lehet egyszerűsíteni: a szívizom gyulladásos megbetegedése, ami megnöveli és elgyengíti a szívet, hegszövetek képződésével járhat, és arra kényszeríti a szervet, hogy keményebben dolgozzon.
A szívbetegségeket általában az idősebb korosztály betegségeinek tartjuk, azonban a szívizomgyulladás bárkit érinthet: még a gyerekeket is. Leggyakrabban éppen az általánosan egészséges, sportos személyeknél alakul ki, kamaszkortól a korai harmincas korosztályig. Férfiaknál kétszer gyakoribb, mint nőknél, és sajnos a fiataloknál bekövetkező hirtelen halálokok közt is a harmadik helyen van.

Ilyen okai lehetnek a szívizomgyulladásnak

  1. Vírusfertőzés – ez a leggyakoribb kiváltó oka a betegségnek. A fertőzés során ugyanis kialakul egy gyulladás a szív izmaiban, ami azonban a fertőzés elmúlta után is fennmaradhat.
  2. Baktérium okozta és más fertőző betegségek.
  3. Külső környezetből származó mérgek – bármilyen mérgezés okozhat szívizomgyulladást, a fémektől a kígyóméregig.
  4. Ritkább okok – daganat és autoimmun betegségek.

- A vírusokról azt kell tudni, hogy közvetlenül a sejteket fertőzik meg, a COVID-19 vírusa például elsődlegesen a tüdőt támadja. Ugyanakkor a szervezet túlzott immunválaszát is kiválthatja, ami testszerte fokozza a gyulladáshajlamot. Ha pedig a szívizomban jelentkezik gyulladás, akkor romlik a szív pumpafunkciója és az elektromos jelek továbbításának képessége is. Kialakulhat tehát a myocarditis, vagyis a szívizomgyulladás, ami súlyosabb formában akár szívritmuszavarhoz, szívelégtelenséghez is vezethet – ismerteti Müller doktor. - Egyes kutatási eredmények szerint még az enyhébb lefolyású fertőzés sem jelent e tekintetben biztonságot, az is okozhat gyulladást és károsíthatja a szívet. Ugyanakkor korábban felmerült a kérdés, hogy van-e kapcsolat az oltások és a szívizomgyulladás közt, ugyanis 2021 nyarán az Egyesült Államokban a 140 millió, Pfizerrel vagy Modernával oltott személy közül 300 esetet találtak a 12-29 évesek közt, akiknél szívizomgyulladás alakult ki. Abban azonban a szakértők álláspontja nem változott, hogy az oltások előnyei messze meghaladják az esetlegesen, kis számban előforduló mellékhatásokat.

Ezek a szívizomgyulladás tünetei

Szívizomgyulladás tünete lehet például mellkasi fájdalom, fulladás, nehézlégzés.A szívizomgyulladás okozta egyik legnagyobb kihívás, hogy mivel jellemzően nem okoz tipikus tüneteket, nem feltétlenül könnyű diagnosztizálni. Nagyon sok beteg egyáltalán nem is tapasztal semmiféle panaszt, és csak véletlenül, vagy a vírusfertőzés kezelése során derül fény a problémára. Ugyanakkor bizonyos tünetekkel mindenképpen orvoshoz kell fordulni: légszomj (különösen fizikai aktivitás után és lefekvéskor), fáradtság, mellkasi fájdalom, zavartság, erős szívdobogás érzés, ödémák kialakulása a kezeken, lábakon, bokán és lábfejen, esetleg eszméletvesztés.
- Ha felmerül a szívizomgyulladás gyanúja, szükség lehet EKG-re, mellkas röntgenre, esetleg más képalkotó vizsgálatokra is, hogy felállíthassuk a pontos diagnózist. Ha ez megszületik, elkezdődhet a kezelés, ami az esetek nagy részében teljes gyógyulást eredményezhet és megelőzheti a szövődmények kialakulását. De egyáltalán nem szabad félvállról venni a betegséget, ugyanis kiújulhat és bizonyos esetekben akár szívátültetésig is romolhat a helyzet – hangsúlyozza dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. - Szívizomgyulladásnál – ugyanúgy, mint minden kardiovaszkuláris betegségnél – az életmóddal is támogatni lehet a szívfunkciókat. Az alacsony sótartalmú étrend, az alkohol bevitel csökkentése és a dohányzás elhagyása mindenképpen ajánlatos. A korai szakban pihenés szükséges, a versenysport és a nagy megerőltetés hosszabb ideig kerülendő – e tekintetben a kezelőorvos iránymutatása a meghatározó.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Dr Ur/Nő Azzal a kérdéssel szeretnék önhöz fordulni, hogy tavaly októberben átestem a Covid-betegségben, nem kerültem ugyan kórházba, de pokoli 3 hetet éltem át, szörnyű fájdalmakkal és nem túl magas lázzal.. A felepules meg eltartott néhány hétig, de úgy éreztem hogy helyrejottem, egészen idén januárig amikor is arra lettem figyelmes, hogy bármilyen fizikai dolog amit csinálok megterhelove vált, nehezen kaptam levegőt, elfáradtam és a szívem hirtelen felgyorsult és alig kaptam levegőt, ilyen azelőtt soha nem fordult velem elő, kereskedelemben dolgozok és nem is nagyon engedhetem meg magamnak az elfáradtam szo kijelentését 37 évesen.. Felkerestem a háziorvosmat aki azt mondta, hogy ne foglalkozzak vele biztos csak egy kis szivritmus zavar majd elmulik, meg amúgy is hónapokat kell várni mire időpontot kapok a kardiológia addigra meg úgyis megszunki a panaszom.. Hát bele is torodtem a dologba, viszont azóta sokat romlottak a tünetek már erős szuro és feszítő érzések vannak a szívem körül és éjszaka többször ébredek fel arra mintha valaki a melkasomon ülne és aztán jön ez a szuro fájdalom. A segítséget szeretném kérni, hogy hova fordulhatok a problémámmal mert a háziorvosom elzarkozik.. Előre is köszönöm válaszát..
Muráth Norbertné

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Muráth Norbertné!

Mindenképpen orvoshoz kellene fordulnia, akár sürgősségi osztályra. Feltétlenül szükséges, kardiológiai vizsgálat mellett EKG, Holter EKG, valamint mellkas rtg, esetleg tüdőgyógyászati vizsgálat, tüdő CT.

Tisztelettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Kimagasló szaktudás

Kimagasló szaktudás, érthető kommunikáció jellemző Főorvos Urat, többet biztosan nem megyek más kardiológushoz.

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus
Létrehozás ideje: 2021.11.02
Utolsó módosítás: 2021.11.02