Akik reflux-szal küzdenek, tudhatják, hogy ez a betegség mellkasi fájdalmat, sőt akár szívinfarktushoz hasonló tüneteket is képes produkálni. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint azonban a reflux valóban szerepet játszhat a szívritmuszavar kiváltásában is.

A mellkasi fájdalom okát mindenképpen ki kell vizsgálni

A mellkasi fájdalom olyan jelzés, amelynek mindenképpen ki kell deríteni az okát, hiszen gyakran kezelést igényel.
A mellkasi fájdalom reflux és szívbetegség tünete is lehet.- Igen sokan terheléskor tapasztalják a mellkasi fájdalmat, ami az esetek nagy részében pihenésre elmúlik. Éppen ezért jellemzően nem is veszik komolyan, holott ez a tünet akár szívkoszorúér szűkületre is utalhat – hangsúlyozza Sztancsik doktornő. - Ugyanakkor elbizonytalaníthatja a pácienst, hogy a mellkasi panasz nem kifejezett fájdalomként, inkább csak bizonytalan érzésként jelentkezik. A jelenség mögött szintén számos ok szerepelhet, az asztmától kezdve a bordaporc gyulladáson át a refluxig. Ez utóbbi kapcsán a leggyakoribb tünet a gyomorégés, amely során a betegek gyakran a szegycsont mögött éreznek fájdalmat, amit ugyan a gyomorsav maró hatása okoz, mégis az érzés szinte a megtévesztésig hasonlít a szív koszorúsérszűkület okozta fájdalomhoz. Vagyis a kivizsgálásnál több szakorvos véleményére is szükség lehet. 

A reflux hozzájárulhat a szívritmuszavar kialakulásához

Refluxról akkor beszélünk, ha a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, sőt, akár a garatba, szájüregbe is felkerül. A betegséget a szakirodalom álarcos fojtogatónak is nevezi, ugyanis gyakran bújik más betegségek tünetei mögé. A leggyakoribb tünetek:

  • Gyomorégés, amit rossz szájíz, szájüregi égés és kellemetlen szájszag is kísér.
  • A savas felböfögés során az emésztőnedvekkel kevert gyomortartalom csípős ízt okoz, köhögésre ingerel, és nyelési nehézségeket okozhat.
  • Az égő érzés a mellkas középvonalában jelentkezik, a gyomorszájtól egészen a torokig tarthat, kisugározhat a nyak, az áll, a karok és a lapocka felé is.
  • Súlyosabb esetben mellkasi fájdalom is kialakulhat szövődményként, ami a szívinfarktushoz hasonló fájdalmat is okozhat.

Mellkasi fájdalom esetén a kardiológiai kivizsgálás a legfontosabb lépés.Sztancsik doktornő szerint hosszútávon a reflux valódi szívprobléma kialakulásához is hozzájárulhat, a visszaáramló gyomorsav, a túlevéstől feszülő gyomor ugyanis szívritmuszavart, leggyakrabban pitvarfibrillációt is kiválthat. Ennek az az oka, hogy a nyelőcsőnek és a szívnek közös az idegi szabályozása, a visszaáramló gyomorsav közvetve a szív működését is megzavarhatja. Gyakori, hogy panaszaikkal a páciensek először kardiológushoz fordulnak és csak az alapos kivizsgálás után derül ki a valódi probléma.

Akkor is fontos a kardiológiai vizsgálat, ha reflux-ról van szó?

- Elsősorban fontos leszögezni, hogy a mellkasi fájdalom eredetének tisztázása kizárólag orvosi feladat, az öndiagnózis veszélyes és félrevezető lehet – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. -  A kardiológiai kivizsgálás során többek közt 24 órás monitoros vizsgálattal szűrjük ki a refluxos tüneteket. A rögzített adatokból ugyanis megfigyelhető, hogy a ritmuszavar étkezések után, illetve az esti órákban jelentkezik-e egy-egy nagyobb vacsora után. Ilyen esetben természetesen gasztroenterológushoz irányítjuk a pácienst, és szükség esetén komplexen kezeljük a panaszokat, előzzük meg az állapotromlást, az esetleges szövődményeket.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Müller Úr! Érdeklödnék, hogy az ICD "beavatkozások" után rosszabbodhat-e a szív állapota, teljesítöképessége? Nem tudom sajnos orvosi nyelven konkrétan megfogalmazni, de adott egy ICD-vel élö beteg, akinek egy év alatt két alkalommal volt szívrohama, amikor az ICD beavatkozott. A rohamok elött az ultrahang értéke a kontrollokon még 45% körül volt, de a rohamok után már csak 30-35%-ot mértek. Lehetséges, hogy az ICD az egyik oldalon megmenti az életét, de a másik oldalon ennek ára van, és valóban romlik a szív? Köszönettel: Gilicz Máté
Gilicz Máté

dr. Müller Gábor

kardiológus
Tisztelt Gilicz Máté!

Inkább az tünik valószínűnek,hogy mind a szív funkciójának romlása,mind az ICD beavatkozást kiváltó ritmuszavarok gyakoribbá válása az alapbetegség rosszabbodásának a következménye lehet.Ezek a beültethető eszközök nem károsítják a szívet, sőt vannak olyanok is ,amelyeket kifejezetten az Ön által is említett ultrahanggal mért funkció javítása céljából ültetnek be.(úgynevezett CRT készülékek).


üdvözlettel
dr.Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus

KardioKözpont

Páciensek mondták

Kiemelkedő szakmai tudás

Dr. Sztancsik Ilonánál jártam, aki egy nagyon kedves, alapos és nagy szaktudású Doktornő. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2022.08.23 15:33