Természetes jelenség, hogy az idősödéssel némileg kopnak az agyi funkciók, a memória, a gondolkodás gyorsasága, ezt azonban felgyorsíthatják a szívkoszorúér betegségek, például az angina és az infarktus. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a kardiológiai kezelés széleskörű pozitív hatásaira hívta fel a figyelmet.

Az érelmeszesedés következményei szerteágazóak

A közelmúltban a Journal of the American College of Cardiology című szaklapban megjelent publikáció a keringés problémái és a kognitív funkciók összefüggéseit vette górcső alá.  Bár már korábban is vizsgálták a hosszútávú kapcsolatot a koszorúér betegségek, mint szívinfarktus és angina, valamint a szellemi hanyatlás közt, de ez az első tanulmány, amely az szívbetegség előtt és után is felmérte a kognitív képességeket. Az adatok az English Longitudinal Study of Aging (ELSA) adatbázisból származtak, amelyből 7888, 50 év feletti résztvevő egészségi mutatóit elemezték. A kutatás kínai vezetője szerint az szív-érrendszeri esemény bekövezte után mérhetően felgyorsult a hanyatlás üteme, ezért a demencia folyamatának lassítása is fontos tényező kell, hogy legyen a hosszútávú kezelési tervben.
Az összefüggés alapja az erek állapotának változása lehet. Az érelmeszesedés talaján kialakuló szűkület és esetleges blokk vezet tulajdonképpen a mellkasi fájdalomhoz, az anginához, végső soron pedig a szívinfarktushoz. 

Mi az összefüggés a szívbetegségek és a kognitív funkciók közt?

A romló memória összefügghet a szívkoszorúér betegséggel.A tudósok az ELSA adatbázisból olyan személyeknek az adatait vetették össze, akiknek 2002 és 2017 közt, a vizsgálat kezdeti szakaszában nem volt semmilyen szívbetegségük, Alzheimer-kórjuk és demenciájuk. Majd kizárták azokat, akik nem teljesítették teljesen a kognitív teszteket, és azokat, akiknek stroke-juk volt a vizsgált 12 év alatt.  A követési időszakban a maradék közel 8000 személy 3 tesztet töltött ki a kognitív funkciók felmérésére, amelyek vizsgálták a szóbeli memóriát, a kifejezés folyékonyságát, az időérzéket és az időbeli orientációt.
A vizsgálat 12 éve alatt a résztvevők 5,6 %-ánál következett be angina vagy szívinfarktus – valamennyiüknél nagyobb mértékű szellemi hanyatlást mértek az esemény után, mint a kontrollcsoportnál. Az anginát átélők közt erősebben romlott az időbeli orientáció, a szívinfarktuson átesettek közt inkább a szóbeli memória és a kifejezés folyékonysága lett gyengébb. A szakemberek feltételezik, hogy ennek hátterében az agyba jutó csökkent oxigénmennyiség állhat, illetve arra vonatkozóan is vannak feltevések, hogy a szívkoszorúér betegségek hozzájárulnak a kiserek betegségeihez, ami az időskori demencia egyik oka.
Mindebből egyelőre az egyik legfontosabb konklúzió, hogy a koszorúér betegséget átélt idősebb személyeknél fokozottan érdemes ellenőrizni az agyi funkciókat, és ha megállítani, visszafordítani nem is lehet a hanyatlást, a folyamatot lassítani mindenképpen fontos.    

Ezért is fontos az utánkövetés

A koszorúér betegség utánkövető csomag komoly segítség lehet.- Szívkoszorúér betegséget követően elsődleges jelentőségű az orvos által elrendelt gyógyszerek (így koleszterincsökkentők, vérnyomáscsökkentők és véralvadásgátlók) szedése, valamint a rendszeres kardiológiai kontroll, elsősorban egy újabb esemény kivédése miatt. A koszorúér betegség utánkövetésének éppen ezért része kell, hogy legyen a nagylabor vizsgálat, a szívultrahang, a nyaki erek ultrahangos vizsgálata, a boka-kar index mérése, a nyugalmi és szükség esetén a terheléses EKG vizsgálat is – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Az utóbbi években egyre nyilvánvalóbbá vált az is, hogy az életmódnak milyen döntő szerepe van abban, hogy elkerülhető legyen az ismételt érelzáródás. Mindezek együttesen a kardiológiai vonatkozásokon túl pozitívan hathatnak a szellemi képességek megőrzésére, illetve a már folyamatban lévő betegségek lassítására is, illetve gyanú esetén akár a kardiológus is javasolhat neurológiai kivizsgálást, kezelést.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés nyugalmi EKG vizsgálatra:

Budai KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Dr. Vaskó Péter! Csak egy kérdésem volna Önhöz. Mivel sajnos nem kapok választ az orvostól ali kiállította a leletet. A következőröl szeretnék tájékoztatást kapni,ha lehet. Mit jelent: Aortabillenytű rendellenesség Kéthegyű Billentyű Prolapsusa Lehet ezek okozzák a ritmuszavaraimat? Gyógyszert nem kaptam.... Köszönöm válaszát: Edit
Edit

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves Edit!

A leírtak ellenére kevés az információm. Nem tudom, hogy milyen foku az aorta és mitrális billentyű elégtelesége. Mi volt az ablációnál. Mi volt a holter monitorozás eredménye. Volt-e TSH vizsgálat. stb. A fentiekre, csak az leletek és egy vizsgálat után tudnék véleményt mondani.
Bejelentkezés és bővebb felvilágosítás a 70-6103847es telefonszámon.
Üdvözlettel
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Foglalkozott a problémámmal

A megérkezésemkor udvarias útbaigazítást kaptam - első alkalommal kerestem fel Önöket. Nem kellett várakoznom, a megbeszélt időpontban sorra is kerültem. A főorvos úr nyugodtan, figyelmesen végighallgatott és úgy éreztem nem egy "tárgy vagyok a számára, amit majd valahogy meg kell javítani". Foglalkozott - nem sietve - a problémámmal és udvariasan közölte a lehetséges megoldási módokat. Összességében csak pozitívan tudom értékelni a szolgáltatásukat. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.06.28
Utolsó módosítás: 2019.07.08