Szívkoszorúér betegség nőknél – hátfájás, gyomorpanasz is lehet tünet

Szívkoszorúér betegség nőknél – hátfájás, gyomorpanasz is lehet tünet

dr. Sztancsik Ilona Létrehozva: 2019.04.23 08:24 Módosítva: 2019.04.23 13:26

Szívkoszorúér betegségen a koszorúerek érelmeszesedését, illetve az ennek kapcsán kialakult kórképeket értjük. Ennek jellegzetes tünete a mellkasi fájdalom, de dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta további ritkább panaszokra is felhívja a figyelmet.

A mellkasi fájdalom a szívkoszorúér betegség legjellemzőbb tünete

Nem csak a mellkasi fájdalom utalhat szívkoszorúér betegségre.Amikor nem jut elég oxigénben dús vér a szívbe, elégtelenné válik a szív munkája. Az emiatt fellépő oxigénellátási zavar sokszor semmiféle tünetet nem okoz, de előfordul, hogy fájdalommal hívja fel magára a figyelmet. Gyakori tünet a kimerültség és az úgynevezett angina pectoris, azaz szívizom-károsodással nem járó mellkasi fájdalom – ami különösen fizikai terhelés hatására jelentkezik. Ezen kívül azonban jóval súlyosabb, szívizom-elhalással járó szívinfarktus is jelentkezhet, és az oxigénhiány olyan további betegségeket is okozhat, mint a szívelégtelenség, a szívritmuszavarok, végső esetben beállhat a hirtelen szívhalál.
Érthető tehát, hogy miért olyan fontos idejében felismerni és kezelni a szívkoszorúér betegséget. Ez azonban nem mindig egyszerű, egy új kutatás szerint a nőknél gyakoribb a késői diagnózis. A National Heart, Lung, and Blood Institute által publikált tanulmány szerint ennek többek közt az lehet az oka, hogy a nőknél gyakoribbak az atipikus tünetek, esetleg a tünetek hiánya, ezért sok nő későn is fordul orvoshoz.

Milyen atipikus tünetekre kell felfigyelni?

Amikor az ember erős mellkasi fájdalmat tapasztal, amely esetleg kisugárzik a karba, a vállba, a nyakba, az állkapocsba, meglehetősen valószínű, hogy az ijedtség miatt kivizsgáltatja magát. Szerencsésebb esetben kiderül, hogy „csak” angina pectorisról volt szó, amit viszont szintén komolyan kell venni, mert ennek talaján nagyobb az esély egy későbbi szívinfarktusra is. Ugyanakkor vannak olyan kevésbé jellemző tünetek, amelyekre sokan legyintenek, mert nem gondolják, hogy kardiológusra tartozik a kivizsgálásuk. Ilyen például a nyilvánvaló ok nélküli hátfájás, a gyomorégés, a hasi diszkomfort, a hányinger – ezek valamivel nagyobb arányban jelentkeznek nőknél, akik ráadásul el is bagatellizálják azokat. Így mire orvoshoz kerülnek, gyakran az első tünetek megjelenéséhez képest jóval később, már komplexebb kezelésre lehet szükség.   

Nem csak a férfiak betegsége

Szívkoszorúér betegség gyanúja esetén elengedhetetlen a kardiológiai kivizsgálás.- A legfontosabb, hogy már az első gyanús tüneteknél szánjuk rá magunkat a kardiológiai kivizsgálásra – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Ez nőknél a menopauza után különösen fontos, ugyanis ekkorra megszűnik viszonylagos védettségük a szív-érrendszeri betegségekkel szemben. A szakorvosi viziten túl a szívinfarktus megelőző vizsgálati csomagnak része kell, hogy legyen a nagylabor vizsgálat, a terheléses EKG, a szívultrahang, a boka-kar index megállapítása, a nyaki ér vizsgálata, az arteriográfia, ezen kívül pedig 24 órás Holter EKG is szükséges lehet. Ha pedig valaki szeretné csökkenteni a kardiovaszkuláris rizikófaktorok szerepét, érdemes az életmód orvoslás programjait is beiktatni az életébe, legyen szó magas vérnyomás-, koleszterin- vagy testsúlycsökkentésről.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés nyugalmi EKG vizsgálatra:

Budai KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Orvos válaszol

Lassan két hete egy rosszullét (égő arc, enyhe fejfájás, kisfokú zavarodottság) alkalmával magas vérnyomást mértek nálam. (190/111) Az orvos covercard plus-t írt fel (10/2,5/10) 2x0,5. Plusz beutalt kardiológiára, mellkar röntgenre és laborba ezekre még várok. Gondolom az normális, hogy ennyi idő alatt nem viszi le hosszú időre 140/90 alá, de azt nem tudom miért van, hogy azóta a szó szerint legkisebb (lakáson belül) mozgástól is az esetek nagy többségében szapora lesz a pulzusom (120-130) sőt előfordul ritmuszavar is. Okozhatja ezt a felírt gyógyszer?

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona kardiológus
Tisztelt Sipos Károly!

Nem tartom valószínűnek, hogy a gyógyszer okozza a szapora szívműködést, de előfordulhat. Mindenképpen szükséges a kardiológiai kivizsgálás. Valószínű a magas vérnyomás mellett ritmuszavara is van. A vizsgálat alapján ezekre pontos választ kap.

Üdvözlettel:
Dr. Sztancsik Ilona

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos, figyelmes

A doktornő alapos volt: figyelt rám, meghallgatott, megvizsgált, és további vizsgálati lépéseket határozott meg.

További vélemények

Kapcsolódó videók

FACEBOOK CSOPORTOK

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel!

PRIMA MEDICA