Az erős szívdobogás érzését mindenki tapasztalhatta már, ha valami miatt megijedt, stresszt élt át. Vannak azonban figyelmeztető jelek, amelyek kapcsán ezt a viszonylag gyakori tünetet is érdemes kivizsgáltatni, dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azt is elmondja, hogyan. 

Ha az erős szívdobogás mellé más panasz társul

Egyetlen tünetre – így az erős szívdobogás érzésére - sem mondható, hogy mindenképpen szívbetegségre utal, de vannak bizonyos jelek, amelyek megjelenésekor mindenképpen érdemes kardiológiailag kivizsgáltatni magunkat.
Az erős szívdobogás, mellkasi fájdalom olyan tünet, amit ki kell vizsgálni.- Mindenkinek ajánlott részt venni egy alapos kivizsgáláson, aki erős szívdobogást, hirtelen bedobbanásokat, kimaradásokat, gyengeséget, tartós kimerültséget, mellkasi szorítást, légszomjat tapasztal. Ugyanígy gyanús lehet, ha nem derül ki, mi okozza a rendszeres fejfájást, a szédülést, illetve a váratlan eszméletvesztést. Akkor is érdemes utánajárni a panaszoknak, ha nem kifejezetten erősek, de vissza-visszatérnek - hangsúlyozza Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ma már számos olyan műszeres vizsgálat áll rendelkezésre, amelyekkel gyors, pontos diagnózishoz juthatunk, és ha fény derül egy betegségre – erős szívdobogás esetén például szívritmuszavarra -, megkezdődhet a személyre szabott kezelés.  

Milyen vizsgálatokra lehet szükség?

Vérnyomásmérés

A vérnyomásmérés akkor is megtörténik a kivizsgálás során, ha a páciens otthon is méri a vérnyomást és esetleg még (nagyon helyesen) naplót is vezet róla.

Nyugalmi EKG

Az EKG vizsgálattal az orvos a percenkénti szívverések számát, szabályosságát, a szív ingerképzését, ingervezetését, szívritmuszavarokat, károsodásokat vizsgál. Az EKG információt ad többek között a szívet alkotó kamrák falának nagyságáról, de az alkalmazott gyógyszerek szívműködést befolyásoló hatásairól vagy azok nemkívánatos mellékhatásairól is.

Terheléses EKG

Az erős szívdobogás terheléses ekg-val is vizsgálható.A terheléses EKG azért lehet szükséges, mert vannak olyan betegségek, amelyeknek az EKG-n kimutatható jelei csak terhelésre jelentkeznek. Ezért előfordulhat, hogy fizikai terhelés (tipikusan kerékpározás vagy futópadon futás) közben kell, hogy felvegyék az EKG-görbét, veleszületett vagy szerzett vezetési zavarok, ritmuszavarok, elektrofiziológiai eltérések feltérképezése céljából.

24 órás EKG vagy Holter-vizsgálat

Számos szívritmuszavar nem észlelhető folyamatosan, ezért szükség lehet a véletlenszerűen megválasztott időpontban elkészített EKG-ra. Ez maga a Holter-vizsgálat, amely egy 24 órás folyamatos vizsgálat, egy hordozható EKG-készülék segítségével.

Szívultrahang

A szív ultrahangos vizsgálatával álló- és mozgókép is kapható a szívről, sőt, az áramló vér sebessége is mérhető vele. A szívüregek, a szívfalak és a szívburok, valamint szívbillentyűk működése, az infarktus utáni falmozgási zavarok, a vérrög, a billentyűbetegségek, a hegesedések, a kóros irányú véráramlás, a pumpafunkció állapota és a szívburokban meggyűlő folyadék is kimutatható a szívultrahang segítségével.

Laborvizsgálatok

A kardiológiai kivizsgálások során is nagy segítséget jelentenek a vérből megismerhető adatok. A kardiológus által leggyakrabban kért vizsgálat a nagyrutin, különösen fontos lehet a bilirubin, a Gamma-GT, az LDH, a CK, a protrombin, a fibrinogén, a homocisztein és a süllyedés szintjének meghatározása. Ezen kívül fontos lehet még a vesefunkció, az ionok és a pajzsmirigy-funkció vizsgálata is. 

Speciális vizsgálatok

Ritkább esetben szükség lehet még a szívizom izotópos vizsgálatára, elektrofiziológiai vizsgálatra, CT-re és MR-re is.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés  vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktornő/Doktor Úr! 3 éve rirmuszavar miatt abláción estem át.Tegnap kontrollvizsgálaton voltam. Az alábbi szívultrahang leletet kaptam. "RR 120/80 EKG sin. ritm. akt.kóros nincs. cor: ritm. tiszta szívh. ECHO: ao asc: 40 mm, jelzett MI, tricusp. ao. bill. ép ao és mitr, bk: 59/38 EF: 64% TEICH. AS nincs, E/A: 52/46 dt: 189 bp: 49, jp: 43 morm.jk, AI és TI nincs, PF nem látható. Jó BKF, mérs. aortectasia miatt nagy súlyt ne emeljen." Szeretném megkérdezni az Ön véleményét, javaslatát! Válaszát előre is köszönöm!
Pávics János

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Kedves Pávics János!

A leírtak alapján nagy baj nincs, de ha a szív ultrahangot személyesen látnám, akkor többet tudnék mondani.

Üdvözlettel:
Vaskó Péter

Páciensek mondták

Mindent meg lehetett beszélni

Gyors időpont, nagyon kedves volt doktor úr és a személyzet is. Külön értékeltem, hogy doktor úrral mindent nagyon jól meg lehetett beszélni. Nagyon elégedett vagyok az egész rendszerükkel, alaposságukkal és kedvességükkel!

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.03.26
Utolsó módosítás: 2019.03.27