
Az erős szívdobogás érzését mindenki tapasztalhatta már, ha valami miatt megijedt, stresszt élt át. Vannak azonban figyelmeztető jelek, amelyek kapcsán ezt a viszonylag gyakori tünetet is érdemes kivizsgáltatni, dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azt is elmondja, hogyan.
Egyetlen tünetre – így az erős szívdobogás érzésére - sem mondható, hogy mindenképpen szívbetegségre utal, de vannak bizonyos jelek, amelyek megjelenésekor mindenképpen érdemes kardiológiailag kivizsgáltatni magunkat.
- Mindenkinek ajánlott részt venni egy alapos kivizsgáláson, aki erős szívdobogást, hirtelen bedobbanásokat, kimaradásokat, gyengeséget, tartós kimerültséget, mellkasi szorítást, légszomjat tapasztal. Ugyanígy gyanús lehet, ha nem derül ki, mi okozza a rendszeres fejfájást, a szédülést, illetve a váratlan eszméletvesztést. Akkor is érdemes utánajárni a panaszoknak, ha nem kifejezetten erősek, de vissza-visszatérnek - hangsúlyozza Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ma már számos olyan műszeres vizsgálat áll rendelkezésre, amelyekkel gyors, pontos diagnózishoz juthatunk, és ha fény derül egy betegségre – erős szívdobogás esetén például szívritmuszavarra -, megkezdődhet a személyre szabott kezelés.
A vérnyomásmérés akkor is megtörténik a kivizsgálás során, ha a páciens otthon is méri a vérnyomást és esetleg még (nagyon helyesen) naplót is vezet róla.
Az EKG vizsgálattal az orvos a percenkénti szívverések számát, szabályosságát, a szív ingerképzését, ingervezetését, szívritmuszavarokat, károsodásokat vizsgál. Az EKG információt ad többek között a szívet alkotó kamrák falának nagyságáról, de az alkalmazott gyógyszerek szívműködést befolyásoló hatásairól vagy azok nemkívánatos mellékhatásairól is.
A terheléses EKG azért lehet szükséges, mert vannak olyan betegségek, amelyeknek az EKG-n kimutatható jelei csak terhelésre jelentkeznek. Ezért előfordulhat, hogy fizikai terhelés (tipikusan kerékpározás vagy futópadon futás) közben kell, hogy felvegyék az EKG-görbét, veleszületett vagy szerzett vezetési zavarok, ritmuszavarok, elektrofiziológiai eltérések feltérképezése céljából.
Számos szívritmuszavar nem észlelhető folyamatosan, ezért szükség lehet a véletlenszerűen megválasztott időpontban elkészített EKG-ra. Ez maga a Holter-vizsgálat, amely egy 24 órás folyamatos vizsgálat, egy hordozható EKG-készülék segítségével.
A szív ultrahangos vizsgálatával álló- és mozgókép is kapható a szívről, sőt, az áramló vér sebessége is mérhető vele. A szívüregek, a szívfalak és a szívburok, valamint szívbillentyűk működése, az infarktus utáni falmozgási zavarok, a vérrög, a billentyűbetegségek, a hegesedések, a kóros irányú véráramlás, a pumpafunkció állapota és a szívburokban meggyűlő folyadék is kimutatható a szívultrahang segítségével.
A kardiológiai kivizsgálások során is nagy segítséget jelentenek a vérből megismerhető adatok. A kardiológus által leggyakrabban kért vizsgálat a nagyrutin, különösen fontos lehet a bilirubin, a Gamma-GT, az LDH, a CK, a protrombin, a fibrinogén, a homocisztein és a süllyedés szintjének meghatározása. Ezen kívül fontos lehet még a vesefunkció, az ionok és a pajzsmirigy-funkció vizsgálata is.
Ritkább esetben szükség lehet még a szívizom izotópos vizsgálatára, elektrofiziológiai vizsgálatra, CT-re és MR-re is.
Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)
Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el! |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
KardioKözpont - természetesen biztonságban |
Vélemények dr. Vaskó Péterről »
Rendelés típusa:
Bejelentkezés a doktor úrhoz »
Páciensek fogadása COVID-19 fertőzés után:
További véleményekA doktor úr hihetetlenül türelmes, készségesen és kedvesen válaszol minden kérdésre. Érződik, hogy tényleg szívből akar segíteni a problémán, és a szakmai felkészültsége erre maximálisan alkalmassá is teszi.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!