Erős szívdobogás evés után? Ez lehet az oka

Erős szívdobogás evés után? Ez lehet az oka

dr. Sztancsik Ilona Létrehozva: 2019.02.12 08:10 Módosítva: 2019.02.27 16:32

Az erős szívdobogás érzés, a bedobbanások nem csak megerőltető fizikai tevékenység után jelentkezhetnek, sokan evés, ivás után tapasztalják. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta elmagyarázza, mi lehet ennek oka és mért fontos kivizsgálni.

Az étkezés és a szív kapcsolata

erős szívdobogás mellkasi fájdalomAz étkezés után jelentkező erős szívdobogás érzést, bedobbanásokat, kihagyásokat, „repkedő” érzést, vagyis a palpitációt sokszor a nyelés folyamata indíthatja be. Néhányan akkor kezdik érezni a szívdobogást, amikor evés után felállnak, vagy ha az étkezés valamilyen módon stresszel jár. Egyes esetekben kiderülhet, hogy egy adott élelmiszerre való érzékenység okoz ilyen tünetet. Ugyanakkor vannak bizonyos tápanyagok és étkezéssel kapcsolatos szokások, állapotok amelyek „rizikófaktorai” a palpitációnak. Ilyen lehet például:

  • alacsony káliumszint,
  • dehidráció, kevés folyadékfogyasztás,
  • alacsony vércukorszint esetén a magas szénhidrát- és cukortartalmú ételek,
  • alkohol,
  • magas sótartalmú ételek, különösen feldolgozott formában,
  • csípős, fűszeres ételek fogyasztása után jelentkező gyomorégés szintén eredményezhet palpitációt.

Néhány természetes anyag is kiválthatja a szívdobogást. Többek közt: 

  • keserű narancs, ami sokan a fogyókúrájuk miatt, gyomorégésre fogyasztanak,
  • ginzeng, ami a mentális, fizikai energiát fokozhatja,
  • galagonya, amelyet néhányan éppen szívproblémáik miatt kezdenek el szedni,
  • valeriána, ami nyugtatóként, altatóként szedhető.

Mi a helyzet a kávéval, teával, csokival?

Azok az ételek és italok, amelyeknek magas a tiramin tartalmuk, megemelhetik a vérnyomást és a palpitáció esélyét. Ez az aminosav megtalálható az érlelt sajtokban, alkoholban, aszalt gyümölcsökben, szárított húsban. Ugyanilyen hatású lehet a theobromin, ami többek közt a csokoládéval, teával vihető be. Alapvetően a koffeinnek is ismert a „felpörgető” hatása, ezért aki hajlamos a paltitációra, figyelje meg, hogyan hat rá a kávé, a tea, az energiaitalok és a csoki. Előfordulhat az is, hogy a monosodium glutamát váltja ki a tüneteket, amely egy főként félkész, konzerv és kínai ételekben található ízfokozó.

Miért kell kivizsgálni?

erős szívdobogás terheléses ekg- A szívdobogás érzést mindenképpen érdemes kivizsgáltatni, különösen, ha más tünetek is csatlakoznak mellé, mint légszomj, mellkasi fájdalom, izzadás, zavarodottság, esetleg ájulás. Ezek a panaszok utalhatnak ugyanis kardiológiai betegségekre, mint például szívritmuszavar, iszkémiás szívbetegség, de lehetnek akár csak gyógyszer mellékhatások, hormonális változások, anémia tünetei. Amennyiben evés után jelentkeznek a panaszok, ezt is mindenképpen el kell mondani az orvosnak, ugyanis ez is fontos információ a diagnózishoz – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Ahhoz, hogy pontosan meg tudjuk állapítani a tünetek kiinduló okát, gyakran számos eszközös vizsgálatot is el kell végeznünk. Szükség lehet 24 órás vérnyomásmérésre, a nyugalmi EKG mellett terheléses EKG-re, 24 órás, úgynevezett Holter EKG-re, szívultrahangra, és igen gyakran célzott laborvizsgálatokra. A cél mindenképpen az, hogy fény derüljön a valódi okra, és erre építve megkezdődhessen a kezelés.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés  vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

57 éves nő vagyok. Szívritmus-zavar miatt előjegyeztek terheléses szívizotóp vizsgálatra.
Nem tájékoztattak semmiről, csak az időpontot mondták meg, a papíron meg csak annyi van, hogy éhgyomorra kell menni.
Most tudtam meg (véletlenül), hogy vénásan adnak értágító injekciót, ami miatt nagyon megijedtem, mivel már voltam rosszul gyógyszerektől, pl. nyelv alá kapott gyógyszertől elájultam.
A vérnyomásom időnként 80/50, máskor 170/100.
Emiatt csak időnként veszek be vérnyomáscsökkentőt is, holott felirták, hogy rendszeresen szedjem.
Egyébként a Concor 1,25mg- ot szedem, de ezt is először a 5 mg-ost irták fel és bevettem belőle egy felet és később elájultam.
Sajnos fontosnak tartom leírni, hogy nemigen hallgatnak meg a rendelésen, mert sokan vannak. Még én vagyok bent, de már a másik beteg anyagát diktálják az asszisztensnek. Az ilyen öregeket meg itt nem nagyon szeretik.
Elmondtam, hogy szabálytalan a szívverésem és leírták, hogy szapora szívverés miatt mentem orvoshoz, stb.
Nincs kivel megbeszélnem a problémámat sajnos.

Tisztelettel kérdezem, hogy a szívizotóp vizsgálatot csak ilyen vénás értágítóval végzik-e, mert akkor sajnos nem megyek a vizsgálatra, nem tartom fel fölöslegesen az orvost.
Természetesen nem az izotópra gondolok, tudom, hogy vénásan adják be a vizsgálathoz, nem attól tartok.

Nagyon szeretnék a rosszullétektől szabadulni, bárhová elmennék, hogy valaki segítsen végre és meg is hallgasson.

Tisztelettel és üdvözlettel: Mária!




dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona kardiológus
Tisztelt Mária!

Meg kell nyugtatnom, hogy a terheléses vizsgálatot jól felkészült szakemberek végzik, tehát minden kérdésével a vizsgálatot végző orvoshoz kell fordulnia. MIvel a betegségek nagy részét a stressz helyzet fokozza, érdemes lenne relaxációs gyakorlatot végeznie, mellyel jelentősen csökkenthető lehet a panasza.

Üdvözlettel
Dr. Sztancsik Ilona

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Különösen jó volt Sztancsik doktornő alapos vizsgálata és körültekintő javaslatai.

További vélemények

Kapcsolódó videók

FACEBOOK CSOPORTOK

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel!

PRIMA MEDICA