Sok sztent beültetésen átesett páciens úgy véli, a továbbiakban betegként kell tovább élnie, mintegy állandó kíméletre szorulva. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta eloszlatja a tévhiteket.

Mire való a sztent?

koszorúér betegség sztent kardiológusA sztent maga egy hálós szerkezetű, csőszerű eszköz, amelyek azért helyeznek el az érben, hogy nyitva tartsa azt. Az akár katéterezés után azonnal beültetethető háló gyakorlatilag meg tudja akadályozni az ér bezáródását. Az érfalba rögzített sztent nem képes a helyéről elmozdulni és ki sem vehető, bár ma már elérhetőek a néhány hónap után felszívódó sztentek is. A speciális fémötvözetből készült háló nem korrodálódik és az esetek döntő többségében tartós megoldást jelent. A sztent beültetése után elsődleges jelentőségű az orvos által elrendelt gyógyszerek (így koleszterincsökkentő, vérnyomáscsökkentő és véralvadásgátló) szedése, valamint a rendszeres kardiológiai kontroll. A koszorúér betegség utánkövetésének része kell, hogy legyen a nagylabor vizsgálat, a szívultrahang, a nyaki erek ultrahangos vizsgálata, a boka-kar index mérése, a nyugalmi és szükség esetén a terheléses EKG vizsgálat.

Akkor már örökre betegek vagyunk?

Ha a műtét során minden rendben volt és nem lép fel komplikáció, a páciens akár már másnap hazamehet, az igazi változásnak azonban ezután kell következnie.
- Az első legfontosabb lépés, hogy tudatosítsuk magunkban: a sztent beültetés után nem nagybetegként kell önmagunkra tekintetünk, hanem egy olyan személyként, aki egy új, remek lehetőséget kapott és egészségesen élhet. Tehát bár elhagyhatatlan a rendszeres szakorvosi ellenőrzés, nagyon fontos, hogy aki addig mozgott, az – kardiológus útmutatásával - ezután is tegye meg, aki pedig nem, az alakítson ki egy új, sportosabb, egészségesebb életmódot, ideális esetben életmód orvos segítségével.  Mindennek célja, hogy megelőzzük az újabb plakk kialakulását – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Amit mindenképpen be kell építeni az életmódba, az a dohányzás elhagyása, a kiegyensúlyozott étrend (optimális a mediterrán vagy a DASH diéta), ha kell, a testsúly normalizálása, a stresszkezelés és a rendszeres mozgás.

Hogyan és mennyit sportolhatunk?

koszorúér betegség sztent kardiológusElső szabály a fokozatosság. Már a sztent beültetés után is érdemes lassan sétálni, az első héten még csak napi 6x3-5 percet, majd 6-7 hét alatt feltornázva a mozgást napi 1 órára. Aki korábban is aktív volt, annak gyorsabban is mehet a visszatérés, de minden alkalommal tesztelni kell a testünket, hogyan hat rá a fizikai aktivitás és persze a gyógyszerek együttesen.
Sztancsik doktornő szerint a mozgás intenzitását is csak személyre szabottan lehet meghatározni, amelyben nagyon hasznos sportorvos, kardiológus, mozgásterapeuta tanácsára hagyatkozni. Kezdőknek és haladóknak is jó választás lehet a gyors gyaloglás, az úszás, a kerékpározás, a Nordic walking, persze csak megfelelő bemelegítés után, és nem haladva meg az előzetesen egyeztetett pulzusértékeket. (Ehhez egy általános irányelv lehet, ha 220-ból kivonjuk az életkort, és kezdetben a kapott érték 50-65 %-át célozzuk meg edzéskor. Ez egy 50 éves személynél 85-111 pulzusszám percenként. Ez természetesen az állapotnak, edzettségnek megfelelően változhat.)

Milyen előnyökre tehetünk szert a mozgás által?

  • Csökken a szívinfarktus kockázata (ez az esetleges második infarktusra is vonatkozik).
  • Javulnak a szívfunkciók (az alacsonyabb pulzus és vérnyomás pedig kevesebb megterhelést jelent a szívnek).
  • Kevesebb mellkasi panasz jelentkezik.
  • Javul a vér oxigénszállítási képessége és az izmok oxigén-felhasználási kapacitása is.
  • Megváltozik a testösszetétel (többek közt kevesebb lesz a zsírlerakódás a szervek körül).
  • Javul a vércukor kontrollja és az inzulinérzékenység (ez különösen fontos a cukorbetegeknek).
  • Az életminőség pozitívan változik, könnyebbé válnak a hétköznapi tevékenységek is.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

T. Doktor Nő/Úr! Mitralis prolapsus (szaporább szívverés) miatt évente járok kardiológiai ellenőrzésre. 55 éves 53 kg. vagyok. 2017.09. vizsgálat eredménye: RR: 130/80 hgmm Cor: rythmusos szívm. a mitralis areaban mesosyst. click. EKG: 108/min. Kp.tip. incompl RBBB Norm PQ szab repol. Echocardiográfia: Ao: 22mm, BP: 36mm, EDD: 43mm, ESD: 28mm, IVS: 9mm, PW: 9mm, EDV: 87mm, ESV: 29mm, EF: 67% Normális tágasságú szívüregek. Jó myocardium funkció. Szegmentális falmozgászavar nem látható. Telesyst.mitralis prolapsus. MI: I TI: jelzett Becsült pulm nyomás: 25Hgmm. Epikrízis: card.statusában lényeges változás nincs. Erre évek óta reggel szedek 5 mg Batalocot v. szükség esetén még egyszer 5mg-ot Nem tudom a fenti lelet mennyire jó v. kevésbé jó, de orvosom sosem említette, hogy vigyáznom kellene valamire vagy fogorvosi véres beavatkozás előtt antibiotikumot kellene szednem. Kb. 1,5 hónapja elkezdtem a fogorvosi kezelést, ahol említettem a fogorvosnak a mitralis prolapsusomat, (korábban sosem tettem ezt, most is csupán azért, mert valahonnan hallottam, hogy ilyen esetben biztonságosabb az antibiotikum bevétele) erre közölte, hogy foghúzás és fogcsiszolás előtt 600mg Dalacint kell bevennem. Egy ideje betegesen írtózom a gyógyszerektől, nagy stessz számomra a bevételük! A fogorvosnál is csupán az érzéstelenítő hatásától félek! Ezt a félelmet fokozta még az orvos reakciója a mitralis prolapsus + a stesszes helyzetemre való mondata: „nem szeretném a mentőket hívni mert 150-200 lesz a pulzusa” Van már pár kihúzott fogam, tehát kaptam már érzésteleítőt éppen elégszer, féltem máskor is, de mivel az orvos nem tudott a mitralis prolapsusról így Ő sem félt és én sem jobban, mint indokolt lenne, semmi gondom nem volt. Közben több heti stresszelést követően megtörtén 1 foghúzás és egy gyökértömés, most következne a fogcsiszolás (6 fog + 4 korona levétel), de megint elhangzott a fent említett mondat, azzal a kiegészítéssel, hogy „ez most eltart 1,5-2 órát, jó lenne, ha nem stresszelne, mert nem szeretném a mentőket hívni” Ez megint plussz félelmet és adrenalint keltett bennem, és erre még jön az érzéstelenítőtől való félelem, amit aztán ha beadja pár percig erős szívdobogással jár, ettől jön az „Úristen itt a vég” érzés most még jobban, hogy a mentőt emlegette az orvos, és én ettől az érzéstől rettegek a legjobban!! Kérdésem az, hogy ha a szokásos reggeli 5 mg helyett beveszek 10 mg Betalocot talán nyugodtabb tudnék maradni vagy a stressz csökkentésére esetleg egy enyhe recept nélkül kapható nyugatót is bevehetek-e? Nem lesz-e ez a négyféle (Betaloc, Dalacin, nyugtató, érzéstelenítő) gyógyszer túl sok? Vagy inkább hagyjam az egészet hiszen a lényeges dolgok mint foghúzás, gyökértömés már elkészültek 😊 Köszönöm válaszát: Szűcsné Erika
Szűcsné Korom Erika

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Szűcsné Erika!

Kardiológiai kivizsgálás eredménye alapján nem kell stresszelnie( egyébként a mitrális prolapsus elég gyakori elváltozás ). Az antibiotikum szedését én is javasolnám, mivel komoly fogászati beavatkozást végeznek Önnél. Érzéstelenítőt is kaphat, természetesen Adrenalin nélkül. Próbáljon megnyugodni, jógázni, relaxációs gyakorlatokat végezni. Amennyiben szükséges, enyhe nyugtató is segíthet.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Alapos, figyelmes

A doktornő alapos volt: figyelt rám, meghallgatott, megvizsgált, és további vizsgálati lépéseket határozott meg.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2022.08.23 15:19