A jelentős felmelegedés még az egészséges szervezetet is megviseli. Szívbetegeknek azonban fokozott óvatosság szükséges, hiszen dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint ilyenkor növekedhet a szívinfarktus kockázata. 

A stressz miatt is nő a szívinfarktus kockázata

A melegfront növelheti a szívinfarktus kockázatát.Amikor a stresszről hallunk, elsősorban a munkára, a hajtásra, a rohanásra gondolunk, holott akár az időjárás gyorsan változó jellemzői is stresszreakciót válthatnak ki. Egy nagy mértékű felmelegedés vagy gyors lehűlés ugyanis arra kényszerítik a szervezetet, hogy szintén gyorsan alkalmazkodjon. Ez a reakció az, ami fokozza a szimpatikus idegrendszeri aktivitást, ami miatt megnövekszik a szív- és érrendszerre háruló terhelés. Ezt pedig nyilvánvalóan nehezebben viselik a szív- és érrendszeri betegek, hiszen az ő szervezetük számára jóval nagyobb erőfeszítést jelent a kompenzáció. 
Mi utalhat a nagyobb terhelésre? Fáradékonyság, erős szívdobogás érzés, szabálytalanabb bedobbanások, szívbillentyű-probléma esetén pedig fokozódó ödéma-hajlam, nehézlégzés. Megfigyelések szerint időjárási frontok hatására nő a keringési elégtelenség és a szívinfarktus előfordulásának aránya is.

Hogyan hat a szervezetre a melegfront?

Az összefüggések bonyolultak, de leegyszerűsítve a következő jelenségeket tapasztalhatjuk.

  • A melegfront közeledtével csökken a vérnyomás, gyakoribbá válik a stroke, a szívinfarktus, a trombózis, az embólia, és a közlekedési balesetek száma is növekszik.
  • Amikor stabillá válik a melegfront, érzékenyebbé válhatnak a sebek, a hegek, gyakoribbá válnak a keringési zavarok, a reumatikus panaszok.
  • A melegfront átvonulása után a szívműködés és a légzés gyorsabbá válik, a vérnyomás emelkedik. A vérzéshajlam fokozódása miatt gyakoribb az orrvérzés, a gyomorvérzés, az agyvérzés, az embólia és a vérrögös érelzáródás. Mivel az erre érzékenyek szervezetének védekezése legyengül, felléphetnek gyulladások, lázas betegségek.

Hogyan védekezhetnek a szívbetegek?

A szívbetegeknél fontos a szívultrahang vizsgálat.- Mindazoknak, akik szív- és érrendszeri betegséggel és/vagy magas vérnyomással élnek, minden élethelyzetben fontos megfigyelniük a szervezetük reakcióit. Fel kell ismerniük az összefüggéseket a táplálkozásuk, a fizikai aktivitásuk, az érzelmi változásaik és az állapotuk között, és azt is érdemes megfigyelniük, hogyan hat rájuk az időjárás változás, a különböző frontok – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ha a tüneteik romlását tapasztalják, ha fáradtnak, erőtlennek érzik magukat, fontos, hogy pihenjenek, ha lehetséges. Különösen hangsúlyos, hogy szakorvossal egyeztessék a teendőket, a körülmények miatt esetlegesen változó gyógyszerelést. Ha panasszal, állapotromlással fordulnak hozzánk, EKG-val, szívultrahanggal, más speciális vizsgálatokkal utána kell járnunk, pontosan mi okozza a tüneteket, nem romlott-e az alapbetegség állapota. A rendszeres kardiológiai kivizsgálással és a kontrollokkal elérhető egy biztonságos, jó állapot, hatékonyan segíthetünk a szervezetnek az alkalmazkodásban, adaptációban.

 Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt cím! Az utóbbi 3 napban , miután megiszom a reggeli kávém (AMIT kb 20 éve teszek), és felmegyek az emeletre, heves szívdobogás jön rám. Nem gyanakszom a kávéra, mert amikor munkába indulok és elérek a buszmegállóig, akkor is ez figyelhető meg, mert a megálló egy kis emelkedőn van. Asztmám nincs, vizsgáltak rá. Vérnyomásom alacsony, a pulzusom ellenben ma reggel 144 volt. Tavasszal voltam kardiológusnál, annyi apró kis dolgot mondott hogy valahogy fordítva lélegzem , amit általában még 5 éves kor előtt kinőnek az emberek, én nem tettem. (nem igazán értem), vannak szakaszok amikor a semmiből felgyorsul a pulzusom, de nem mondták hogy bármi bajom lenne. Huma pronol nevű gyógyszert kaptam "szükség esetén". Kérdésem elég ha ezt szedem "szükség esetén", vagy az ilyen hirtelen fellépő gyors szívverések nem jó jelek? Teszem hozzá nagyon stresszes vagyok sajnos. 35 éves nőbeteg vagyok. Pajzsmirigy problémám nincs, pánikrohamaim voltak tavasszal, azóta antipszichotikummal kezelnek. Köszönöm válaszukat!
Mónika Déri

dr. Vaskó Péter

kardiológus
Tisztelt Déri Mónika!

Pontos választ adni csak egy kardiológiai vizsgálat után tudnék.

Üdvözlettel:
Dr. Vaskó Péter

Páciensek mondták

Magas a szolgáltatás színvonala

Nagyon elégedett voltam, mert igen magas a szolgáltatás színvonala. Munkatársaik figyelmesek és segítókészek. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.02.28
Utolsó módosítás: 2021.06.15