Amikor olyan panaszt szeretne kivizsgálni a kardiológus, amelyhez nem elég a néhány percig tartó EKG vizsgálat, szükség lehet a szív munkájának 24 órás megfigyelésére. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta elmondja, milyen tüneteknél alkalmazható, és hogyan zajlik a 24 órás Holter EKG monitorozás. 

Erre jó a nyugalmi és a terheléses EKG

Az EKG vizsgálat során a készülék a szív elektromos tevékenységét ábrázolja egy papírszalagon. Ezzel a módszerrel megfigyelhető a percenkénti szívverések száma, szabályossága, a szív ingerképzése és - vezetése, esetleges károsodása, a szívritmus. Információt ad többek között a szívet alkotó kamrák falának nagyságáról, de az alkalmazott gyógyszerek szívműködést befolyásoló hatásairól, vagy azok nemkívánatos mellékhatásairól is. Ezen kívül alkalmazható a nyugalmi EKG a veleszületett vagy szerzett vezetési zavarok, szívritmuszavarok, elektrofiziológiai eltérések feltérképezésére is. Egy komoly kivizsgálásnál a 12 elvezetéses EKG-t érdemes alkalmazni, ugyanis pontos képet mutat a szív aktuális állapotáról, de léteznek speciális elvezetések, amelyek még jobban segítik a pontos diagnózi felállítását. Vannak azonban helyzetek, amikor a nyugalmi EKG nem elégséges, hiszen például a terhelés során és után jelentkező panaszokat kell kivizsgálni.
Ilyenkor alkalmazzák a terheléses EKG-t, ami a szív vérellátását ellenőrzi, vagyis azt, hogy a koszorúerek mennyire képesek fizikai terhelés során, tehát megnövekedett oxigénigény mellett megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívizomnak, illetve terheléssel provokálhatók e ritmuszavarok. Tehát a pontos diagnózis felállításánál segítséget nyújt annak megfigyelésében, hogy oxigénhiány esetén a szívizom milyen tünetekkel reagál, ami lehet például fájdalom, nehézlégzés, ritmuszavar.

Milyen panaszok esetén lehet fontos a 24 órás Holter EKG?

Mellkasi fájdalom, erős szívdobogás esetén is fontos a 24 órás ekg. Vannak olyan tünetek, állapotok, amelyek nem feltétlenül jelentkeznek a nyugalmi EKG néhány perces alkalmazása során. Ilyen például:

  • a szédülés,
  • az ájulás,
  • a mellkasi fájdalom,
  • szapora-, lassú- vagy szabálytalan szívdobogás érzete.

Ezeket a jelenségeket lehet megfigyelni a Holter EKG vizsgálattal, amely általában 24 órán keresztül rögzíti a szív elektromos tevékenységét.
- Ez a vizsgálat elengedhetetlen akkor is, ha a szív tevékenységét alvás vagy mozgás közben, a mindennapi tevékenység során szeretnénk vizsgálni vagy a már szedett gyógyszerek hatását szeretnénk ellenőrizni– hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Egyre többen úgy vélik, hogy a szívfrekvenciájuk mérésére teljesen megfelelnek a divatos okosórák vagy fitneszkarkötők. Ezekről azonban tudni kell, hogy bár egyes darabok hirdetésében az áll, hogy EKG pontossággal mérnek, jelenleg azonban hivatalosan nem minősülnek elég megbízhatónak és bár tájékoztató információként hasznosak, semmiképpen sem váltható ki velük a kardiológiai kivizsgálás.

Egész nap magamon kell viselni egy készüléket?

A 24 órás holter ekg számos betegségre fényt deríthet.- A Holter-vizsgálat 24 órája alatt a páciens egy kis készüléket akaszt a nyakába vagy csatol az övére. A készülékből kijövő 5 vezetéket a mellkason levő elektródákhoz rögzítjük, ami gyakorlatilag nem okoz kellemetlenséget, a napi teendők zavartalanul elvégezhetők – hangsúlyozza Sztancsik doktornő. – Van azonban néhány szabály, amit a vizsgálat alatt be kell tartani.

  • A vizsgálat alatt nem szabad fürödni vagy zuhanyozni, mert a készüléket nem érheti víz.
  • A Holter EKG mellett melltartót természetesen lehet viselni és a sportolás is megengedett, de csak olyan módon, ami nem veszélyezteti a készülék épségét.
  • Ha a Holter csipog, az azt jelzi, hogy az elemek merülnek, ilyenkor csere szükséges.
  • Az eszköz viselése mellett a páciensnek egy naplót kell vezetnie a 24 óra alatt észlelt tünetekről. Sok esetben a szubjektív tünetek jelentenek fontos információt az adatok kiértékelésekor. 
  • A készüléket nem szabad otthon levenni, mert ez meghiúsítja a vizsgálatot. A 24 óra leteltével a szakrendelésen veszik le a Holter EKG-t és az adatokat számítógép segítségével a kardiológus szakorvos értékeli ki.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés 24 órás holter EKG vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívánok! Már tavaly decemberben is voltak mellkasi fájdalmaim. Elmentem a házi orvosomhoh azt mondta, hogy nem szív meg is hallgatta. Tavasszal és nyáron nem voltak mellkasi gondjaim, még úgy sem, hogy végig dolgoztam a nyarat egyszerre két helyen, nehéz fizikai munkát végezve. Most viszont olyan október környékén újra jelentkeztek a mellkasi fájdalmaim ami szét szokott menni a testemben van, hogy a karjaimban is érzem, vállakban ezenkívül. Elmentem egy hete dokihoz aki szintén azt mondta, hogy nincs köze a szívemnek hozzá és mellhértyagyulladást állapított meg nálam. Ennek ellenére, hogy már a második doktor is azt mondta, hogy nem szív,még mindig félek, hogy az és hiába szedek rá gyógyszert még mindig érzem sokszor a karomban is, még mindig szúr a mellkasom bizonyos pontokban. Sokat alszok, de fáradt vagyok. Az elmúlt héten mintha pánikrohamom lett volna hajnalba hirtelen rámjött egy fájdalom, nem tudtam megmondani, hogy honnét jött mintha a gyomromból jött volna, de nagyon halálfélelmem volt. Megpróbáltam elaludni és hirtelen mint, ha légszomjam lett volna. Nagyon félek mint mindig. Maga mit tudna tanácsolni?
Varga Levente

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Levente!

A jelzett panaszok okának tisztázására komplex kardiológiai átvizsgálás javasolt.
Várjuk rendelésünkön.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Legjobb választás

Dr.Sztancsik Ilona a lehető legjobb választás volt, ritkán tapasztalható empátiát, odafigyelést, segítséget, kedvességet kaptam a kimerítő tájékoztatás, aprólékos elemzés, maximális szakmaiság mellett!

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.09.02 14:27