Köztudott, hogy a magas vérnyomás számos betegség rizikófaktora, főként a szív-érrendszeri betegségeké, a diabéteszé és más anyagcsere betegségeké. Egy új tanulmány azonban az egyedi mérlegelés jelentőségét hangsúlyozza a kezelésben, ahogyan dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa is.  

Mi számít magas vérnyomásnak?

Vannak nyilvánvalóan magas vérnyomás értékek, de laikusokban sokszor kérdésként merül fel, hogy például a 130/80-as vérnyomás magasnak számít-e. E tekintetben a kardiológusok a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelveit veszik figyelembe. Ennek fő mutatói (Hgmm-ben értelmezve):

  • Magas vérnyomásnál is személyre kell szabni a célértékeket. Optimális vérnyomás: <120  és <80
  • Normális vérnyomás: <130 és <85
  • Magas normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  • I. fokozatú enyhe hypertonia: 140-159 vagy 90-99
  • II. fokozatú középsúlyos hypertonia: 160-179 vagy 100-109
  • III. fokozatú súlyos hypertonia: >=180 vagy >=110

Az idősebbeknél is fontos a karbantartás

Az idősebbeknek sem kell feltétlenül attól tartaniuk, hogy a magasvérnyomás betegség mindenképpen további betegségek táptalaját jelenti – ha megfelelő kezelés alatt állnak. Az European Heart Journal című szaklapban megjelent kutatás ugyanis 1628 magas vérnyomással kezelt, 70 év feletti férfi és nő egészségének alakulását elemezte 6 éven keresztül. A Berlin Initiative Study projektből származó adatokat aszerint értékelték, hogyan hatott a magas vérnyomás a mortalitásra, ha tekintetbe vesznek olyan tényeket is, mint a nem, az életmód, a BMI és az, hogy milyen gyógyszeres kezelésben részesülnek az idős személyek a vérnyomásuk kapcsán. Kiderült, hogy nincs feltétlenül haszna a minél lejjebb csökkentett vérnyomásnak, ugyanis azoknak a 80 feletti személyeknek, akiknek 140 / 90 Hgmm alá csökkentették az értékeit, 40 %-kal nagyobb mortalitási rizikóval kellett szembenézniük.
A kutatás vezetői szerint az eredmény a személyre szabott vérnyomásérték meghatározás és kezelés jelentőségére mutat rá.

A kezelés csakis az egyéni felmérésre és célokra épülhet

Magas vérnyomás vizsgálati csomaggal optimális célértékeket érhetünk el.- Mielőtt bárkinek az az érzése támadna, hogy nem baj, ha a vérnyomás meghaladja a fenti értékeket, látni kell, hogy ez csakis az idős korra vonatkozik, de akkor sem igaz az a korábbi szemlélet, hogy 60 évesnek 160, 70 évesnek 170, stb., a megengedhető vérnyomásérték. Inkább arról van szó, hogy  az idős korban a drasztikus és erélyes vérnyomáscsökkenés, főleg az ún. ortosztatikus hypotóniára való hajlamnál veszélyes lehet, mert  megszédülést, elesést okoz, sérüléssel – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa. - A valóságban azonban sajnos inkább azt tapasztaljuk, hogy még a gyógyszert szedőknél sem érjük el a célértéket.
Vaskó doktor külön hangsúlyt helyez a magas vérnyomás kezelésében az életmódbeli tudatosságra. Már csak azért is, mert az enyhe hipertóniás esetekben az életmódváltás az első lépés – természetesen csakis szövődmények és társbetegségek hiányában. Az e fölötti vérnyomásnál is nagy szerepe van az életmódkezelésnek – a gyógyszeres kezelés mellett. A gyógyszeres kezelés és a megfelelő értékek meghatározása pedig komplex, szakorvosi feladat, és minden esetben csakis személyre szabottan történhet. Vagyis ebben az esetben is igaz, hogy ami a szomszédnál bevált, nem biztos, hogy nálam is be fog válni, mind a gyógyszer kiválasztását, mind annak adagolását csakis orvos végezheti.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!

 

Bejelentkezés nyugalmi EKG vizsgálatra:

Budai KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm, Kérdésem a Covarex - AS 5 mg-os filmtablettával kapcsolatos. Januárban elkezdtem hányni, szédülni és nagyon magas lett a vérnyomásom, 200-ig is felment, utána visszazuhant 90-ig. Volt, hogy pár percen belül és magától, naponta többször megismétlődött. Februárban ez megismétlődött, voltam kivizsgálásokon, de semmit nem állapítottak meg, mindent rendben találtak, csak a vérnyomást nem. A háziorvos covarexet írt fel, napi 1 szemet. Nekem nyáron elég volt fél szem is, ezt egyeztettem az orvossal, most is ennyit szedek. Szeptemberben ismét rosszul lettem, hánytam szédültem, többszöri székletem is volt, ami hígabb, de nem hasmenés formájában jelentkezett és látás problémáim is lettek. A szédülés mai napig megmaradt. Hol azért szédülök, mert nagyon alacsony a vérnyomásom, hol azért, mert elkezd emelkedni és estére 150-170-ig is felmegy a pulzus is sokszor ingadozik. Kérdésem, amikor reggelente nagyon alacsony a vérnyomásom, 90-105 között van, akkor beszedhetem a covarexet? Ilyenkor meg szoktam várni, hogy kicsit feljebb menjen 115- 125 közé és 11-13 óra között veszem be. Nem tudom, mennyi idő alatt kezd hatni és milyen hosszan tart a hatása? Ha, így veszem be, akkor este 130-140 között van a vérnyomásom. Reggel, azért nem merem bevenni, mert 90-100 körül van, akkor is nagyon szédülök, a szívemnél nyom és többször előfordult már szívritmuszavar is, de soha nem tudták még EKG-val kimutatni. Kettő napja, a nyakam alatt középen, többször olyan, mintha valamit rátettek volna a mellkasomra. Vesesüllyedésem is van., a vesevezeték ezért meg van törve. Mikor, nagyon felugrott a vérnyomásom, utána napokban nehezen ment a gondolkodás, és nagyon fáradt lettem, ez kicsit megijeszt és az is, hogy kb 3 hete /azóta, amióta rosszul lettem/ sokat szédülök, hol azért mert alacsony, hol azért, mert magas vagy emelkedik a vérnyomásom. Ha, kisebb stressz ér, vagy izgulok valamiért, de a számítógép előtt is felmegy a vérnyomásom, ha dolgozom, vagy ha olvasok, akkor is. Súlyom megfelel a magasságomhoz, 158 cm/ 53 kg, korom 59. éves vagyok. Megfelelő mennyiségű vizet iszok, és igyekszem egészségesebben és vegyesen táplálkozni. Mellékvesét még nem vizsgálták. Koponya ct volt, labor, szemvizsgálat, kardiológia, neurológia. A leírtak, ismeretében mit javasolnak, hogyan szedjem a Covarexet?
Erika

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Erika!

A gyógyszeres vérnyomáscsökkentő kezelés hatásának ellenőrzéséhez szükséges lenne egy 24 órás vérnyomásmérő készülék felhelyezése és a mérési eredmények kiértékelése. Ezek ismeretében lehet a gyógyszer adagjáról és napi elosztásáról is nyilatkozni.

Tisztelettel:
Dr. Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Hihetetlenül türelmes

 A doktor úr hihetetlenül türelmes, készségesen és kedvesen válaszol minden kérdésre. Érződik, hogy tényleg szívből akar segíteni a problémán, és a szakmai felkészültsége erre maximálisan alkalmassá is teszi. 

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2019.04.18 10:12