Azoknak, akiknek a tünetei – nevezeten mellkasi fájdalom és/vagy légszomj - főként terhelés, mozgás során jelentkeznek, úgynevezett terheléses vizsgálatra van szükségük. Dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont szakorvosa arra hívta fel a figyelmet, hogy a kerékpár ergométeren vagy futópadon végzett terheléses EKG mellett a fekvőkerékpáron végzett terheléses szív ultrahang a koszorúér betegség kimutatásának egy érzékeny eszköze.

Miért van szükség a terheléses vizsgálatokra?

Ha mozgás során jelentkezik mellkasi fájdalom, fontos a terheléses szív ultrahang.Sokan tapasztalják, hogy míg nyugalmi állapotban nincs panaszuk, a fizikai terhelés – akár csak egy lépcsőzés, tempósabb gyaloglás – nyugtalanító panaszokat okoz. Ilyen esetekben nyilvánvaló, hogy a nyugalmi EKG és a szintén nyugalomban végzett szív ultrahang sem fogja jelezni a problémát, hiszen hiányzik az azt kiváltó szituáció.
- Ha nyilvánvalóvá válik, hogy a tüneteket, például mellkasi fájdalmat, nehézlégzést, szívdobogás érzést a terhelés váltja ki, egészen biztosan szükség van terheléses EKG-ra vagy terheléses szív ultrahangra – hangsúlyozza dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - A terheléses vizsgálatok a szív vérellátását ellenőrzik, egész pontosan azt, hogy a koszorúerek mennyire képesek fokozott oxigénigény mellett (vagyis fizikai terhelés mellett) megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívizomnak, illetve oxigénhiány esetén a szívizom milyen tünetekkel reagál. A terheléses szív ultrahang vizsgálat a koszorúér szűkület kimutatásának egy érzékeny, non invasiv módszere, melynek során a bal kamra falmozgászavarait észlelhetjük, mely a rossz vérellátást jelzi a terhelés alatt.

Ilyenkor szükséges a terheléses szív ultrahang vizsgálat

A terheléses EKG sokak számára ismerősen cseng, a terheléses szív ultrahang indikációiról azonban kevesebben tudnak. Milyen esetekben alkalmazható ez utóbbi vizsgálat?

  • Ha a nyugalmi EKG-val, és a terheléses EKG-val sem sikerült teljes biztonsággal igazolni a koszorúér szűkület jelenlétét.
  • Amennyiben a nyugalmi szív ultrahang során fény derült bizonyos szívbillentyű betegségre, egyes esetekben terheléses szív ultrahang vizsgálat is szükséges lehet.
  • Ha az elvégzett koszorúér CT koszorúér betegség gyanúját veti fel.
  • Minden olyan esetben szóba jöhet, amikor a páciens fizikai terhelésre mellkasi fájdalmat érez, illetve fizikai terhelésre fulladás, nehézlégzés jelentkezik nála.

Természetesen ennek a vizsgálatnak is vannak kontraindikációi, például tüdőbetegség és mellkasi deformitások esetén is más módszert kell választani. 

A gyógyszerekről előzetesen egyeztetni kell

A fekvőkerékpáron végzett terheléses szív ultrahang teljesen biztonságos.A terheléses vizsgálatokra minden esetben felkészítik a páciens, bár leginkább csak kényelmes ruházatra van szükség. Előzetes egyeztetés után születhet döntés arról, hogy kerékpár ergométer, futópad vagy fekvőkerékpár legyen-e a terhelésre kijelölt eszköz, amelyek mindegyike biztonságos és maga a fizikai terhelés csak a szükséges, előzetesen meghatározott szintig történik.
Praktikus, ha a vizsgálat előtti 1-2 órában már nem eszik túl sokat a páciens, ahogyan ez általában minden fizikai aktivitás előtt ajánlott. Az egyetlen plusz teendő a gyógyszert szedő betegekre vonatkozik, ezért erről előzetesen egyeztetni kell a vizsgálatot végző orvossal. Előfordulhat ugyanis, hogy a gyógyszer - jellemzően a béta-blokkoló - szedését 1-2 nappal korábban fel kell függeszteni. Erről azonban csakis a kardiológus dönthet az előzetes vizsgálatok során!

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívánok! Már tavaly decemberben is voltak mellkasi fájdalmaim. Elmentem a házi orvosomhoh azt mondta, hogy nem szív meg is hallgatta. Tavasszal és nyáron nem voltak mellkasi gondjaim, még úgy sem, hogy végig dolgoztam a nyarat egyszerre két helyen, nehéz fizikai munkát végezve. Most viszont olyan október környékén újra jelentkeztek a mellkasi fájdalmaim ami szét szokott menni a testemben van, hogy a karjaimban is érzem, vállakban ezenkívül. Elmentem egy hete dokihoz aki szintén azt mondta, hogy nincs köze a szívemnek hozzá és mellhértyagyulladást állapított meg nálam. Ennek ellenére, hogy már a második doktor is azt mondta, hogy nem szív,még mindig félek, hogy az és hiába szedek rá gyógyszert még mindig érzem sokszor a karomban is, még mindig szúr a mellkasom bizonyos pontokban. Sokat alszok, de fáradt vagyok. Az elmúlt héten mintha pánikrohamom lett volna hajnalba hirtelen rámjött egy fájdalom, nem tudtam megmondani, hogy honnét jött mintha a gyomromból jött volna, de nagyon halálfélelmem volt. Megpróbáltam elaludni és hirtelen mint, ha légszomjam lett volna. Nagyon félek mint mindig. Maga mit tudna tanácsolni?
Varga Levente

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Levente!

A jelzett panaszok okának tisztázására komplex kardiológiai átvizsgálás javasolt.
Várjuk rendelésünkön.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Kedvesség és figyelmesség

Dr. Ferenczy Péter főorvos úr fantasztikus! Érthetően elmagyarázott mindent, ráadásul nagyon kedves, empatikus és figyelmes is! Egyből éreztem, hogy jó helyen vagyok!

dr. Ferenczy Péter
dr. Ferenczy Péter
kardiológus, szexuálkardiológus, belgyógyász
Módosítás: 2023.02.09 09:00