Szívkoszorúér betegségen a koszorúerek érelmeszesedését, illetve az ennek kapcsán kialakult kórképeket értjük. Ehhez kapcsolódó jellegzetes tünet lehet a mellkasi fájdalom, a nehézlégzés, ami azonban sok esetben csak fizikai terhelés hatására mutatkozik meg. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont szakorvosa a tünetek esetén kiemelt jelentőségű terheléses szív ultrahang vizsgálatra hívta fel a figyelmet.

Terhelés során figyelhető a szív munkája

A terheléses szív ultrahang olyankor fontos, ha terhelésre mutatkozik panasz.Számos olyan szív-érrendszeri állapot létezik, amelyik csak terhelés során okoz tüneteket. Ilyen esetben hiába végeznek a páciensen nyugalmi EKG-t vagy szívultrahangot, nem derül fény a problémára – éppen a nyugalmi állapot miatt. Ilyen esetben jelent kiváló eszközt a terheléses szív ultrahang, amelynek lényege, hogy miközben a páciens egy fekvőkerékpárt teker – vagyis fizikai terhelésnek van kitéve – a szívműködése ultrahanggal vizsgálható.
- Ezen vizsgálat hiányában is kivitelezhető a szív terhelése, de ezt csak különböző gyógyszerekkel tudjuk megoldani. Nyilvánvaló, hogy a fiziológiás terhelés, vagyis a fekvőkerékpár használata ennél jóval természetesebb, mellékhatásoktól mentes és biztonságos vizsgálat – hangsúlyozza Müller doktor. – Nem véletlen, hogy szakmai ajánlások szerint is a terheléses szív ultrahang vizsgálat a koszorúér szűkület kimutatásának hatékony, elsődlegesen ajánlott módszere, hiszen a szintén ezt vizsgáló CT-vel szemben nem okoz sugárterhelést sem. Bár bizonyos esetekben, például tüdőbetegség vagy szívizom-gyulladás, mellkasi deformitások esetén mégis más módszert kell választanunk  

Milyen esetekben ajánlott a terheléses szív ultrahang vizsgálat?

  • Ha a nyugalmi EKG során nem derült ki, mi a tünetek oka és a terheléses EKG-val sem sikerült teljes biztonsággal kizárni a koszorúér szűkület jelenlétét.
  • Ha az elvégzett koszorúér CT segítségével sem lehet biztosan megítélni egy adott szűkület mértékét, súlyosságát.
  • Ha a nyugalmi szívultrahang során fény derült a szívbillentyű betegségre.,bizonyos esetekben szükség lehet terheléses ultrahangvizsgálatra is. 
  • Ha mellkasi fájdalmat érez a páciens, illetve fizikai terhelésre nehézlégzés vagy fulladás jelentkezik nála.

Csak kényelmes ruházat szükséges hozzá

A nyugalmi mellett a terheléses szív ultrahang is fontos lehet a diagnózishoz.- Amikor terheléses szív ultrahang vizsgálatot végzünk, az semmilyen speciális előkészületet nem igényel a pácienstől, mindössze sportos, kényelmes ruházat szükséges hozzá. Az is praktikus, ha a vizsgálat előtti 1-2 órában már nem eszik túl sokat a páciens, de ez minden fizikai aktivitás előtt ajánlott. Az egyetlen plusz teendő azon betegekre vonatkozik, akik már szednek valamilyen szívgyógyszert, erről ugyanis előzetesen egyeztetni kell a vizsgálatot végző orvossal, hiszen előfordulhat, hogy jellemzően a béta-blokkoló szedését 1-2 nappal korábban fel kell függeszteni. Erről azonban csakis a kardiológus dönthet – figyelmeztet dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. - Maga a vizsgálat egy fokozatosan nehezedő tekerést jelent, amíg el nem érjük az előzetesen meghatározott célértékeket. A szívultrahang felvételek így nem csak nyugalmi állapotban, terhelés előtt, de enyhe terhelésnél, nagy terhelésnél és terhelés után is elkészülhetnek, ami már igazán pontos képet tud adni a szív működéséről és a koszorúerek állapotáról. 

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Jelenleg 20 éve tart, hogy szorító érzés van a mellkasomban és nehezen kapok levegőt, szívtájéki fájdalom. Mikor először kerestem fel az orvost 20 éves voltam, akkori eredményeim jók voltak és azt mondták a sok stressz. Most egy műtét előtti ekg nem lett jó és a belgyógyász szívkatéterezést ajánl. Mivel az ultrahang nem mutatott semmit a terheléses ekg pedig az utolsó fázisban egy enyhe eltérést. Érdeklődnék, hogy mennyi idő mulva lehet munkába állni, ha fizikai munkát végzek? Köszönöm
Ildiko

dr. Ferenczy Péter

kardiológus
Kedves Ildikó!


A kórelőzmény pontos ismerete (mellkasi fájdalom, pontosan hol, nyugalomban vagy terhelésre jelentkezik-e, modalitása, időtartama) illetve a szív-érrendszeri rizikófaktorok (súly, dohányzás, koleszterin, családi halmozódás) ismerete és esetleges társbetegségek (magas vérnyomás, cukorbetegség) ismerete nélkül és a vizsgálati eredmények pontos ismerete nélkül a koszorúér-betegség valószínűségét nem lehet megítélni. Ennek gyanúja esetén szívkatéterezést (coronarographia) szükséges végezni. Ennek eredményétől függ a kérdésre a válasz.

Üdvözlettel

Dr.Ferenczy Péter

Páciensek mondták

Régi problémámra talált megoldást

Évek óta tartó rejtélyes pulzus problémámra talált megoldást Müller doktor, rettenetesen hálás vagyok neki!

dr. Müller Gábor
dr. Müller Gábor
belgyógyász, kardiológus
Létrehozás ideje: 2021.08.11
Utolsó módosítás: 2021.08.11