Mind a horkolás, mint az úgynevezett alvási apnoé a szív-érrendszer funkcióinak romlásához vezethet, főként a nőknél – állítja egy új tanulmány. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a kivizsgálás szükségességére hívta fel a figyelmet.

Az alvászavarok számos betegség forrásai

Nemrégiben a Radiological Society of North America kongresszusán ismerhették meg az érdeklődők azt a tanulmányt, amely szerint mind a horkolás, mind az alvási apnoé, vagyis az éjszakai légzéskimaradás károsíthatja a szív-érrendszeri funkciókat. Ráadásul a veszély jobban fenyegeti a nőket, mint a férfiakat. Azt is fontos tudni, hogy nem kevés veszélyeztetettről van szó, hiszen csak az USA-ban 90 millió emberről tudható, hogy horkol és 18 millióról, hogy alvási apnoéban szenved. Ez utóbbi során először kimarad a légzés, majd az érintett jellemzően hirtelen, nagy légvételre riad fel. Jellemző, hogy az apnoé-betegek horkolnak is. 
Egyelőre nem tisztázott, hogy az alvási apnoé egyenes úton vezet a szívbetegségekhez vagy sem, de sok szakember úgy véli, mindenképpen emeli a magas vérnyomás rizikóját. Azért olyan nehéz ezt konkrét összefüggésbe hozni, mert azok közül, akik alvási apnoéval küzdenek, sokan társbetegségekkel is rendelkeznek, amelyek szintén összefügghetnek a kardiológiai betegségekkel. Mindenesetre az Amerikai Szív Szövetségtől tudható, hogy azoknak, akiknek kezelték az alvászavarát, a vérnyomásuk is csökkent. Ugyanakkor alvásszakértők az elhízást is összefüggésbe hozzák az alvási apnoéval, sőt, egy ördögi körként ábrázolják a problémát.

Miért érinti mindez jobban a nőket?

horkolás apnoé szívbetegség kardiológusA kutatók a UK Biobank (egy nemzetközi egészségügyi forrás) állományából 4877 személy adatait elemezték, akik valamennyien részt vettek kardiológiai MRI felvételen. Három csoportra osztották őket: az egyik csoport apnoéval élt, a másik csoport horkolónak vallotta magát, a harmadik csapat egyik problémáról sem számolt be. Amikor a szakemberek összehasonlították a horkolókat a tünetmentesekkel, nagy különbséget fedeztek fel a nők és a férfiak szívének bal kamrai tömegével kapcsolatban. A nőknél észlelt megnövekedett tömeg pedig arra utal, hogy a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy kielégítse a test szükségleteit. Ebből pedig azt a következtetést vonták le, hogy a horkolással és/vagy apnoéval küzdő nők nagyobb szív-érrendszeri veszélyeknek vannak kitéve. 

Mikor érdemes kivizsgáltatni magunkat?

- Az már eddig is ismert volt a kardiológusok és a szomnológusok számára, hogy horkolás mellett a légzéskimaradás, vagyis az apnoé tünetei nem pusztán zavaróak, de hosszú távon magas vérnyomást, szív- és agyi érbetegséget, cukorbetegséget is előidézhetnek – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. – Ezért annak, aki komolyan küzd az alvászavarokkal, mindenképpen ajánlatos alvásszakértőhöz fordulnia. Ugyanakkor a szív-érrendszeri tünetekre is figyelni kell az ilyen pácienseknek. Az egyik korai, magas vérnyomással összefüggő szövődmény ugyanis a szív izomzatának megvastagodása, azaz a balkamra-hipertrófia. Ez az állapot fokozott kockázatot jelent az infarktus, szívelégtelenség, kamrai ritmuszavarok, stroke jelentkezése szempontjából. A megvastagodás azért is veszélyes, mert gyakran nem okoz panaszt, ilyenkor csak az EKG-ból vagy a szívultrahangból derül fény az hipertrófiára. Egyes esetekben azonban jelentkezhetnek olyan tünetek, mint a légszomj, a mellkasi fájdalom, a fáradékonyság, esetleg szívdobogásérzés, szédülés. Ha diagnosztizálható az állapot, fontos a megfelelő kezelés, a magas vérnyomás és a társbetegségek – így például az alvászavarok – rendezése. A gyógyszerek a vérnyomás csökkentésén túl a szívizomzatra is kedvező hatást fejtenek ki: bizonyos szerek használatával a hipertrófia kialakulása megállítható, sőt, akár vissza is fordítható.

Nemzetközi szakirodalom: https://www.news-medical.net/news/20181129/Women-with-sleep-apnea-at-higher-risk-of-heart-damage.aspx

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

Hírek, amelyeket mindenképp olvasson el!
Bejelentkezés  vizsgálatra:

KardioKözpont - természetesen biztonságban

+36 70 610 3847

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom 16. II.em./6. (28-as kapucsengő)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tiszteletem! Olyan kérdésem lenne hogy családi örökségem az alacsonyabb vérnyomás kávézás,sportolástól függetlenül is 75/40- 100/60 közötti,ez nagyon nem is aggaszt. Mi viszont azért kissebb pánikot kellt bennem az az hogy jó fél éve ébredés után a pulzusom számomra az egekben van. Közvetlenül ébredés után 115-130 közötti érték. Ez napközben se változik csak este felé sikerül lejebb tornásznom 70-80közöttire. Sajnos a korai keléseim miatt évekig durván megfogalmazva energiaital függő voltam napi 2-6közöttit fogyasztottam és cirka ugyan ennyi kávét. 1hónapja már nem fogyasztok energiaitalt. Magas pulzusszámot napközben is észre veszem,hétköznapi nyelven kalapál a szívem,zsibadnak a végtagjaim,40fok melegben is hidegek voltak a végtagjaim. Konkrét kérdésem a következő ezekkel a tünetekkel fel kell e keresnem körzeti orvosomat vagy esetleg kardiológust? Vagy kis idő és rendeződik magától? További szép napot kívánok Gina 32
Ádám Georgina

dr. Sztancsik Ilona

kardiológus
Tisztelt Ádám Georgina!

Köszönöm kérdését.
Az alacsony vérnyomás és magas pulzus általában együtt jár, így biztosítva a megfelelő véráramlást, azonban az Önnél jelentkező magas pulzus miatt kardiológiai kivizsgálást javasolnék.
Feltehetőleg a nagy mennyiségű energiaital, valamint a mértéktelen kávéfogyasztás is hozzájárult a magas pulzusszámhoz, sőt a háttérben pajzsmirigy probléma és egyéb ok is állhat.
Mindezen okok tisztázásához kivizsgálás szükséges. Amennyiben igényli , központunk készségesen segít a háttérben álló probléma feltárásában.

Üdvözlettel:

Dr. Sztancsik Ilona

Páciensek mondták

Türelmes, barátságos

A Doktornő körültekintően átnézte a korábbi leleteimet, megvizsgált, nagyon meg voltam elégedve. Türelmes, barátságos volt.

dr. Sztancsik Ilona
dr. Sztancsik Ilona
kardiológus, aneszteziológus és intenzív terapeuta

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.12.14
Utolsó módosítás: 2019.03.14