A menopauza jellemzően 45-55 éves kor közt következik be, tehát ha természetesen módon ennél fiatalabb korban jelentkezik, korai menopauzáról beszélünk. Mára az is bebizonyosodott, hogy a korai menopauza bizonyos mértékben növeli a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, és az összefüggés fordítva is igaz: a szívinfarktus és a stroke hajlamosíthat a korai klimaxra. A témáról dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa beszélt.

A korai klimax növeli a szív-érrendszert érintő kockázatot

A menopauza növeli a szívbetegségek kockázatát, ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás.Bizonyos reprodukcióval összefüggő tényezők a nőknél növelhetik egyes kardiovaszkuláris betegségek kockázatát – ezt már számos kutatás bizonyította. Ide sorolható többek közt a 12 éves kor előtt jelentkező menstruáció, az átlagosnál fiatalabb korban történő első szülés és a korai menopauza. A petefészek- és méheltávolítás egyesen megduplázhatja ezt a rizikót. Az összefüggések még így sem tisztázottak, de a szakemberek azt feltételezik, hogy a női reproduktív rendszerben jelentkező rendellenességeket ugyanazok az okok váltják ki, mint a szív-érrendszeri betegségeket, nevezetesen a gyulladások és az erekben jelentkező diszfunkciók, zavarok. Egyértelmű következtetéseket egyelőre még nem lehet levonni a kutatások eredményeiből, de azt mindenesetre érdemes szem előtt tartani, hogy a fenti problémákkal rendelkező nőknél fokozottan fontos a kardiológiai ellenőrzés, akár tünetek nélkül is.

A szívinfarktus és a stroke is vezethet korai menopauzához

A kutatások szerint az összefüggések két irányúak: a 35 éves kor előtt bekövetkező szív-érrendszeri események megduplázzák a korai klimax bekövetkeztének esélyét. (A 40 éves kornál idősebb korban jelentkező szív-érrendszeri események nem befolyásolják a menopauza időpontját.)
Ez egy több, mint 177.000 nő adatait összevető adatelemzésből derült ki, amelyben megállapították, hogy a szívinfarktus, a stroke és az angina is okozhat korai menopauzát. Ez az eredmény is csak megerősíti azt az összefüggést, amely már rég ismert a női hormonok szintje és a szív—érrendszer állapota közt.
- Bizonyos szempontból még ma is védettebbnek tekintjük a menopauzát még át nem élt nőket a szív-érrendszeri események és betegségek szempontjából, ugyanis a női nemi hormonok egyfajta védelmet adnak e tekintetben – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Ezt azonban nem szabad készpénznek venni, hiszen például a korai menopauza és más rizikófaktorok, mint például a túlsúly, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a magas koleszterinszint, a magas vércukorszint, a cukorbetegség és bizonyos más betegségek ugyanúgy rizikófaktort jelentenek a nőknek, mint a férfiaknak. Tehát akár tünetek, akár az ismert kockázati tényezők jelenléte esetén a nőknek is nagyon ajánlott a kardiológiai kivizsgálás

Cél a szív-érrendszeri betegségek, események megelőzése

A rendszeres kardiológiai kivizsgálás fontos a klimax során és utána is.- A nőknek többet kell törődniük a saját egészségükkel is, ha már rájuk tekintünk a család egészségének őrzőjeként – hangsúlyozza Vaskó doktor. - Ideális esetben már a megelőzés lehetőségeiről is minél többet kell beszélni, különösen, ha olyan rizikófaktor is fennáll, mint a korai menopauza. A megelőzés összetevőihez tartozik a magas vérnyomás kezelése, a vérzsírszintek kordában tartása, a kiegyensúlyozott táplálkozás, az egészséges testsúly megőrzése, a rendszeres mozgás, a dohányzásról való lemondás, a kielégítő alvás és a stresszkezelés. Ha tehát megfelelő orvosi kezeléssel és életmódváltással sikerül csökkenteni és stabilizálni a vérnyomást, kezelni a véralvadási problémákat, valamint normalizálni a vércukorszintet és koleszterinszintet, rengeteget tehetünk a stroke, a szívinfarktus és más szív-érrendszeri betegség megelőzéséért.

Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu)

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Vérnyomás problémával fordulnék Önhöz. 32 éves vagyok 16 éves korom óta magasvérnyomás beteg. Ezalatt idő alatt több gyógyszert kipróbáltam,amelyek csak bizonyos ideig voltak hatékonyak pl.Betaloc,Concor,Concor Amlo,Nebivep,Bihart,Valsartan+Bisoprolol,Lercaton plusz,legjobb ezek közül talán a Valsartan+ Bisoprolol összeállítás volt,bár gyógyszerrel is a vérnyomásom sosem a 120/80-as értékhez volt közelebb,hanem inkább a 135-140-hez. Mostanában azt vettem észre,hogyha nyugalomban vagyok minimum 10 percet,akkor a vérnyomás értékem közel normális 125-135 közötti,de bármilyen kevés,nem megerőltető mozgás,vagy bármi hirtelen jelentkező stressz helyzetre,mérve 150 hez közeli értéket mérhetek,legyen az akár csak 10 méter séta,néhány perc után azonban nyugalomban normalizálodik. Kérdésem,hogy mennyire normális,hogy ilyen kevés megterheléstől ennyire megemelkedik a vérnyomás,illetve milyen okai lehetnek. Labor rendben szív uh.rendben. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Máté!

A vérnyomás 140/90 Hgmm alatt a normál tartományban van. Teljesen rendben van az, hogy terhelésre (legyen ez kellemes sport, kávé ivás, evés stb) átmenetileg ezen érték fölé emelkedik. A kulcs-szó az átmenetileg. Az, hogy az Ön vérnyomása hányszor, mennyi ideig, és milyen magas tartományban van, az mérhető, módszere a 24 órás vérnyomás-monitorozás. (ABPM).
Ha 16 éves kora óta hipertóniás, akkor feltehetően vizsgálták a lehetséges okot, hátteret. Ha nem, ezt meg kell tenni. Alapvizsgálatok: labor (un. nagy rutin), EKG, Szemészeti konzílium (szemfenék, szemnyomás). Amennyiben valamelyik vizsgálat eltérést mutat, akkor azt az irányt speciálisan tovább kell vizsgálni.

Ennél részletesebb véleményt, terápiás tanácsot csak személyes találkozás, vizsgálat (anamnézis, fizikai státus stb) tudok adni.

Üdvözlettel: Dr Kapocsi Judit

Páciensek mondták

Végtelenül kedves, türelmes

Végtelenül kedves, türelmes és nagy szakmai tudással rendelkező orvos. Fontos volt számomra, hogy mint beteg tisztában legyek (számomra is érthetően) betegségemmel, a további kezelések, lehetőségek tükrében.

dr. Vaskó Péter
dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász

Kapcsolódó videók

Módosítás: 2023.06.16 09:08